Gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

2
1082

Już po raz siódmy władze i mieszkańcy gminy Lubomierz oddali hołd bohaterom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Święto ustanowione zostało przez Sejm 3 lutego 2011 roku. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, a ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu. – przypomina Janusz Lichocki Wiceburmistrz Gminy i Miasta Lubomierz.

Lubomierz: Oddali hołd Bohaterom

W piątek, 28 lutego 2025 roku, w gminie Lubomierz, już po raz siódmy odbywają się uroczystości związane z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Te zapoczątkowało złożenie kwiatów na pomniku śp. Tadeusza Pietryki pseudonim „Sokół”, spoczywającego na przykościelnym cmentarzu w Popielówku.

Przybyłe delegacje powitał Marek Ciereszko Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Lubomierz. W uroczystościach udział wzięli: Janusz Lichocki Wiceburmistrz Gminy i Miasta Lubomierz, delegacja Zespołu Szkół w Lubomierzu – Dyrektor Marek Kozak i Zastępca Dyrektora Aneta Prawdzin, radny Rady Powiatu Lwóweckiego Bogdan Ciereszko, druhowie ZOSP RP Gminy Lubomierz: Przemysław Janków i Leszek Krauze, a także Damian Gładysz Prezes Stowarzyszenie Klasztor Lubomierz oraz reprezentujący LCK w Lubomierzu; Dyrektor Alicja Nawojczyk- Ciereszko i Łukasz Pludra. Nie zabrakło także przedstawicieli Nadleśnictwa w Lwówku Śląskim.

Obchody organizowane w Lubomierzu i Popielówku mają na celu nie tylko upamiętnienie bohaterów tamtych wydarzeń, ale również edukację historyczną. Tradycją jest obecność uczniów Zespołu Szkół w Lubomierzu. Dziś w poczcie sztandarowym i warcie honorowej uczestniczyli kadeci z klasy 2A o profilu Straży Granicznej.

Uroczystość była okazją do przypomnienia odkrycia, jakiego dokonano w Popielówku w 2018 roku, gdzie podczas prac porządkowych w kościele odnaleziony został sztandar o symbolice typowej dla Armii Krajowej. Na jego jednej stronie znajduje się wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej a na drugiej orzeł w koronie i hasło Bóg, Honor, Ojczyzna. To jednak nie wszystko. Kościół krył jeszcze jedną tajemnicę, a mianowicie na płycie marmurowej upamiętniającej żołnierzy niemieckich poległych podczas I Wojny Światowej z jej drugiej strony znajdował się polski napis – jedyny upamiętniający osadników Polaków z roku 1946 byłych partyzantów AK, NSZ, BCH. Te odkrycia lokalnym historykom posłużyły za punkt wyjścia do dalszych poszukiwań i zgłębiania tajemnic historii.

W trakcie badania tych odkryć okazało się, że w roku 1947 w Popielówku założona została antykomunistyczna organizacja pn.: Żandarmeria Sił Podziemnych. Założyli ją żołnierze majora Henryka Flame. Wśród działaczy był Tadeusz Pietryka ps. „Sokół”. Organizacja funkcjonowała na terenie powiatów Lwówek Śląski (Popielówek) i Mielec, gromadząc broń, materiały wywiadowcze oraz udzielając schronienia dawnym członkom oddziału. Tadeusz Pietryka został aresztowany w 1951 r. i skazany przez WSR w Katowicach za działalność o charakterze szpiegowskim na 15 lat więzienia. Wyszedł na mocy amnestii w 1956 r. i powrócił do Popielówka, gdzie spędził resztę życia. – przypomniał podczas uroczystości w Popielówku Wiceburmistrz Janusz Lichodzki.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W samo południe w Lubomierzu odbyła się druga część uroczystości. Na boisku „Orlik” przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Lubomierzu młodzież rywalizowała w VII Biegu Pamięci im. Tadeusza Pietryki ps. „Sokół” na dystansie 1963.

Dystans nie jest przypadkowy, bo jest to odzwierciedlenie daty śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych. Celem wydarzenia było w sposób pokojowy pokazać rywalizację a jednocześnie uczcić pamięć tych, co oddali życie za wolną i niepodległą Polskę.

Zwycięzcami tegorocznej rywalizacji zostali:

  1. Karolina Pyka
  2. Patrycja Witkowska
  3. Wiktoria Sulich

 

  1. Adam Trela
  2. Maciej Mierzwa
  3. Bogdan Arendt

Wieczorem, o godzinie 18:00 w Kinie „Raj” mieszczącym się w budynku Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubomierzu przy ul. Wacława Kowalskiego 5a, odbędzie się projekcja filmu „Wyklęty” – wstęp wolny (ilość miejsc ograniczona).

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj