Gdzie są zaginieni turyści? Czy weszli do sztolni?

6
3160

Ponad stu strażaków, funkcjonariusze policji, ratownicy z pogotowia, GOPR, leśnicy, pracownicy zarządzania kryzysowego biorą udział w działaniach na terenie gminy Mirsk.

 

 

Około godziny 17:00 w dniu 12 kwietnia 2024 r. do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Lwówku Śląskim wpłynęło zgłoszenie o zaginionych turystach, którzy podczas wycieczki zorganizowanej odłączyli się od grupy i nie ma z nimi kontaktu.

– Ostatni raz zaginione osoby były widziane przez przewodnika grupy w chwili kiedy przechodzili obok hotelu „Leśny Kurort” w Gierczynie. Po zaginięciu turystów przewodnik wraz z częścią osób grupy przeszukali niewielki obszar znajdujący się w pobliżu hotelu, niestety bez skutku. Z informacji uzyskanej od przewodnika wynikało, że na terenie pobliskich miejscowości znajdują się sztolnie, którymi zaginiona część osób była bardzo zainteresowana. – tłumaczy bryg. Andrzej Więdłocha Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Lwówku Śląskim.

– Zaginionych jest dwadzieścia osób. Osoby te mogą być ranne i potrzebować pomocy medycznej. – mówił podczas odprawy Mateusz Królak z Policyjnej Grupy Poszukiwawczo- Ratowniczej w Lwówku Śląskim.

Na szczęście to tylko scenariusz ćwiczeń mających na celu sprawdzenie Powiatowego Planu Ratowniczego i doskonalenie umiejętności w zakresie współdziałania jednostek organizacyjnych PSP i OSP oraz innych służb, w tym Policji, Pogotowia, Zarządzania Kryzysowego i pracowników Nadleśnictwa.

W ćwiczeniach pod hasłem „Zaginiony Turysta 2024” udział bierze dwadzieścia zastępów straży pożarnej z terenu powiatu lwóweckiego, w tym: cztery zastępy zJRG PSP Lwówek Śląski, dwa zastępy z OSP KSRG Mirsk, dwa zastępy z OSP KSRG Orłowice- Krobica, zastęp z OSP KSRG Rębiszów, OSP KSRG Lubomierz, OSP KSRG Pilchowice, OSP KSRG Ubocze, OSP Giebułtów, OSP Proszowa, OSP Przecznica, OSP Gierczyn, OSP Zbylutów, OSP Radomice, OSP Wojciechów i OSP KSRG Gryfów Śląski a także kierownictwo Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lwówku Śląskim z st. bryg. Mariusze Mrozem Komendantem Powiatowym PSP w Lwówku Śląskim i bryg. Andrzejem Więdłochą Zastępcą Komendanta Powiatowego PSP w Lwówku Śląskim. Do tego Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo Ratownicza „Wałbrzych”, Grupa Ratownicza Dziesław, OSP Bogatynia GRS Sekcja Poszukiwawczo- Ratownicza i Grupa Karkonoska GOPR. W ćwiczeniach udział biorą także funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim pod dowództwem inspektora Jarosława Barana Komendanta Powiatowego Policji w Lwówku Śląskim. Z lwóweckiej policji w akcji uczestniczy także Policyjna Grupa Poszukiwawczo Ratownicza w Lwówku Śląskim w tym funkcjonariusze z psami. W działaniach udział bierze również zespół ratownictwa medycznego z Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze, pracownicy Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Mirsku i Strażnicy Leśni z Nadleśnictwa Szklarska Poręba.

W ćwiczeniach udział brał także Robert Szuman firma HAWK Centrum Szkoleń Specjalistycznych i Prac Wysokościowych a jednocześnie operator Kopalni Św. Jana w Krobicy, który biorącym udział w działaniach strażakom, jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań udostępnił jedną z największych atrakcji turystycznych regionu do zwiedzania.

Jako pozoranci w ćwiczeniach uczestniczyli uczniowie szkoły w Rakowicach Wielkich.

Jesteśmy z młodzieżą Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich, są to uczniowie klas mundurowych, mamy 20 osób z klas strażackich, policyjnych i wojskowych i razem z Panem komisarzem Wojciechem Czafurskim zabezpieczamy opiekę nad młodzieżą. – powiedział nam Pan Adam Dymitroca nauczyciel z rakowickiej szkoły.

Każdego roku na terenie powiatu lwóweckiego dochodzi do zaginięcia kilku osób. Zazwyczaj są to osoby starsze, ale zdarzają się także osób poniżej 18 roku życia. Tak dla zaginionych, jak i ich bliskich to koszmar. Wówczas do działań przystępują służby ratownicze. I im lepiej te są wyszkolone, im lepiej ze sobą współdziałają, tym lepszy, szybszy efekt prowadzonych poszukiwań.

Dlatego wśród szczegółowych celów piątkowych ćwiczeń znalazło się sprawdzenie obowiązujących procedur alarmowania i dysponowania jednostek ochrony przeciwpożarowej, sprawdzenie mobilności oraz możliwości taktyczno- technicznych poszczególnych jednostek ochrony przeciwpożarowej podczas działań poszukiwawczo- ratowniczych w trudno dostępnych terenach górskich, doskonalenie zasad współdziałania Państwowej Straży Pożarnej z innymi służbami, Gminnym Centrum Zarządzania Kryzysowego i mediami w zakresie działań poszukiwawczo- ratowniczych, czy doskonalenie form i metod organizacji działań poszukiwawczo- ratowniczych w porze nocnej, utrwalenie posiadanej przez strażaków i policjantów wiedzy, z zakresu taktycznego poruszania się w terenie zalesionym, odczycie mapy i orientacji w terenie w przypadku utraty łączności GPS.

Organizatorzy ćwiczeń sprawili sporo trudności biorącym udział w działaniach. Jak się okazało zaginieni turyści rozdzielili się. Część z nich utknęła we wnętrzu kopalni Św. Maria- Anna, do której dostęp jest bardzo utrudniony, część w przy wejściu do innej ze sztolni, część w lesie. “Turyści” odnieśli sporo obrażeń, należało udzielić im pierwszej pomocy przedmedycznej oraz dotransportować do karetki. Do tego w pobliżu działań doszło jeszcze do kolizji. Biorący udział w działaniach mogli się więc wykazać na wielu polach.

6 KOMENTARZE

  1. Ciekawi mnie tylko co tam robi OSP Zbylutów przecież oni jak mają 20 wyjazdów r oku to jest dobrze a są z drugiego krańca powiatu powinni brać na takie ćwiczenia jednostki które naprawdę działają i mają sprzęt oraz wiedzę

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here