Mroźny, grudniowy poranek. Kilka centymetrów śniegu, kilkustopniowy przymrozek i piękne słońce. Krajobraz prawie jak z bajki. Wszystko psuje unoszący się nad miastami smog. Pomiary z czujników nie pozostawiają wątpliwości. Jakość powietrza w miastach jest bardzo zła.
Prognoza jakości powietrza prezentowana przez Airly przygotowywana jest z użyciem nowoczesnych metod obliczeniowych bazujących na algorytmach uczenia maszynowego (Machine Learning). Owa prognoza generowana jest indywidualnie dla każdego punktu (stacji) pomiarowej. Wyniki pomiarów dostępne są na bieżąco na stronie internetowej.
Informacja podana dziś przez Airly.eu wskazuje znaczne przekroczenie norm. Najgorsza sytuacja w niedzielne przedpołudnie (26.12) była w Leśnej. Tu kilkanaście minut przed godziną 11 zainstalowane w centrum miasta czujniki wskazywały przekroczenie poziomu pyłów PM10 o 305% a pyłów PM2,5 o 444%.
Równie duże przekroczenia norm odnotowane zostały w tym samym czasie w Jeleniej Górze. Czujnik zainstalowany na ulicy Tabaki wskazywał przekroczenie pyłów PM10 o 271% a pyłów PM2,5 o 427%.
Niewiele lepsza sytuacja była w Świerzawie. Tu urządzenie pomiarowe zainstalowane na Placu Bolesława Piasta wskazywało przekroczenia norm pyłów PM10 o 208% a pyłów PM2,5 o 365%.
Sytuacja w Lwówku Śląskim wydawała się być nieco lepsza niż u sąsiadów, ale i tak jakość powietrza została tu określona, jako słaba. Pyły MP10 zostały przekroczone o 146% a PM2,5 o 247%. Na ten nieco lepszy wynik z pewnością ma też wpływ nieco większy wiatr odnotowywany właśnie w Lwówku Śląskim.
Główną przyczyną złej jakości powietrza w okresie sezonu grzewczego jest emisja z indywidualnego ogrzewania budynków mieszkalnych, czyli tzw. „niska emisja” ze względu na małą wysokość kominów, z których emitowane są zanieczyszczenia. Ta szkodliwa emisja powodowana jest głównie spalaniem paliw złej jakości, w bardzo wielu przypadkach w starych paleniskach, o słabych parametrach energetycznych. Niestety, ta zła jakość powietrza nie jest bez wpływu na zdrowie mieszkańców, dlatego przy złej jakości powietrza eksperci radzą, by szczególnie osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci unikały przebywania na wolnym powietrzu.
Niestety, nadal w naszym regionie jest bardzo mało takich czujników jakości powietrza. „Taki piękny poranek a nad Mirskiem zadyma jak zwykle”. – pisze w niedzielne przedpołudnie do redakcji Lwówecki.info jedna z mieszkanek i przesyła zdjęcia unoszącego się nad miastem smogu.
Kto stawia na ekologię tego ukarzą cenami. Paliwa drogie, bo zawierają dużo podatków, więc jest tak jak jest. To wszystko jest chore.
Samoloty rozpylają camitrails, na okrągło, to jest zanieczyszczenie powietrza.
Za palenie gównem kary powinny być takie, żeby palący do końca zimy gruz żarł