Fatalna jakość powietrza w Lwówku Śląskim. Norma przekroczona o 889 proc.

10
949
grafika: Airly

Wyjątkowo szkodliwym powietrzem oddychają mieszkańcy Lwówka Śląskiego. Normy pyłów zawieszonych są tu przekroczone o 889 procent!!! Warto dodać, iż w ubiegłym roku stolica naszego powiatu znalazła się wśród miast z najgorszym powietrzem w kraju.

 

Mapy Airly

„Dane z czujników pokazywane są w czasie rzeczywistym. Co mamy przez to na myśli? Urządzenia wysyłają do nas dane co pięć minut. Z taką częstotliwością parametry widoczne na platformie map.airly.org oraz w aplikacjach mobilnych są przez nas aktualizowane. To co widzimy na platformie to średnia krocząca danych wartości z godziny. Średnia krocząca, to zwykła średnia arytmetyczna wartości z wybranego okresu, w naszym przypadku jest to godzina od momentu sprawdzania przez nas mapy.” – wskazuje operator systemu, który dzięki czujnikom zainstalowanym w miastach na bieżąco śledzi i udostępnia dane o jakości powietrza.

Normy dla pyłów drobnych

Jak wskazuje Airly w Polsce normy dla pyłów drobnych PM10 są ustalone na trzech poziomach:

  • poziom dopuszczalny 50 µg/m3 (dobowy),
  • poziom informowania 100 µg/m3 (dobowy),
  • poziom alarmowy 150 µg/m3 (dobowy).

Z kolei Unia Europejska dla pyłów drobnych PM10 i PM2,5 ustaliła jedynie poziom dopuszczalny, odpowiednio dla PM10 – 50 µg/m3 (dobowy) i 40 µg/m3 (średni – roczny), a dla pyłu PM2,5 – 25 µg/m3 (średni – roczny).

Normy odnośnie dopuszczalnych stężeń dobowych ustalone przez Światową Organizację Zdrowia to 15 μg/m3 dla PM2.5 oraz 45 μg/m3 dla PM10.

Zanieczyszczone powietrze w Lwówku Śląskim

Niestety, mieszkańcy części Lwówka Śląskiego nie mają powodów do zadowolenia. Mimo, że za oknami nie jest zimno, to jakość powietrza w mieście pozostawia wiele do życzenia.

W środowy wieczór, kilka minut po godzinie 19, czujnik zamontowany na Alei Wojska Polskiego wskazuje bardzo duże zanieczyszczenie i znaczne przekroczenia norm pyłów, przekroczenie norm i złą jakość powietrza wskazuje także czujnik w rynku.

Jakość powietrza w mieście

Wartość PM10 środowy wieczór, wynosiła 149 µg/m3, co przy normie dobowej 45 µg/m³ daje to przekroczenie normy na poziomie 331 proc. PM10 to zanieczyszczenia powietrza o średnicy 10 mikrometrów (jedna tysięczna milimetra) lub mniej.

Natomiast wartość PM2,5 wynosiła 134 µg/m³ przy dobowej normie 15 µg/m³, co daje przekroczenie na poziomie 889 procent! To warto przypomnieć, iż PM2.5 to zanieczyszczenia powietrza o średnicy 2,5 mikrometra (jedna tysięczna milimetra) lub mniej.

grafika: Airly

Lwówecki rynek

Czujnik na lwóweckim rynku wskazuje nieco lepszą jakość powietrza. Wartość PM10 wyniosła 116 µg/m³, co przy normie 45 µg/m³ daje to przekroczenie normy na poziomie 257 proc. Natomiast wartość PM2,5 wyniosła 102 µg/m³, co daje przekroczenie na poziomie 675%.

Płakowice

Najlepsza jakość powietrza jest w Płakowicach, ale powodów do radości też tu nie widać. Wartość PM10 wyniosła 84 µg/m³, co przy normie 45 µg/m³ daje to przekroczenie normy na poziomie 186 proc. Natomiast wartość PM2,5 wyniosła 72 µg/m³, co daje przekroczenie na poziomie 480 %.

czytaj: Lwówek Śląski wśród miast z najgorszym powietrzem

Jak wiadomo główną przyczyną złej jakości powietrza w okresie sezonu grzewczego jest emisja z indywidualnego ogrzewania budynków mieszkalnych, czyli tzw. „niska emisja” ze względu na małą wysokość kominów, z których emitowane są zanieczyszczenia. Ta szkodliwa emisja powodowana jest głównie spalaniem paliw złej jakości, w bardzo wielu przypadkach w starych paleniskach, o słabych parametrach energetycznych. Niestety, ta zła jakość powietrza nie jest bez wpływu na zdrowie mieszkańców, dlatego przy złej jakości powietrza eksperci radzą, by szczególnie osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci unikały przebywania na wolnym powietrzu.

więcej informacji znajdziecie na stronie airly.org/map

10 KOMENTARZE

  1. Dane z innych czujników – LOOK02:
    – Wleń z godz. 19:23, PM 2,5 – 822 µg/m3 ( 4110%), PM-10-952 µg/m3 ( 1904 %),
    – Gryfów Śląski z godz. 18:32, PM 2,5 – 280 µg/m3 ( 1400 %)/,PM 10 – 1357 µg/ m3 (714 %).

  2. ….cyt. red…szkodliwa emisja powodowana jest głównie spalaniem paliw złej jakości… wszystko się zgadza ale dlaczego browar lwówecki emituje spaliny oleju opałowego które osadzają się wokół budynków mieszkalnych. Nie pomaga zamykanie okien bo i tak smród dostaje się do mieszkań. Browar którego właścicielem jest pan poseł Jakubiak w sejmie walczy o ekologię a mieszkańców ma gdzieś daleko w ……. . Przykre , ale prawdziwe.

  3. To warto zapytać gdzie jest straż miejska i kontrole pieców?? Ile madatow od straży miejskiej dostało wlaścicieli pieców w ktorych spalane są śmieci, plastik i inne świństwa??? Wystarczy tylko wieczorem ok godz 17 lub 18 przejść się alejami i mozna wskazać z jakich kominów i z jakich domów wylatuje czarny dym. Tragedia jest przy targowisku miejskim. Gdzie jest burmistrz miasta?? Dlaczego nie wyda poleceń straży miejskiej o dokonanie takich kontroli??? Trujemy sie wszyscy mieszkańcy miasta przy pelnej akceptacji i milczącej zgodzie wladz miasta i gminy!!!!

  4. Mam jedno pytanie lata 60,70,80,90 wszyscy palili wszystkim i wszystko nigdy nic nikomu nie przeszkadzało nie było astmatyków i alergików czy na to teraźniejsze haaaloooo nie ma wpływu jakieś konkretne lobby energetyczne

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj