„Dzikie Róże” w Janicach z cenną nagrodą

0
715
fot DWKZ

„Zabytek – nie zapomnij! Denkmal – denk mal dran!” to polsko-niemiecki konkurs ochrony zabytków organizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Pielęgnowania Sztuki i Kultury Śląska (VSK) i Fundację OP ENHEIM we współpracy z Niemiecko-Polską Fundacją Ochrony Zabytków Kultury (DPS), służący wspieraniu długofalowej ochrony „niewielkich” obiektów o wartościach zabytkowych w województwie dolnośląskim, południowej części województwa lubuskiego i dolnośląskiej części Górnych Łużyc.

 

Szczególny nacisk położony jest na wykonanie renowacji w sposób zrównoważony i przyjazny dla środowiska naturalnego. Ponadto nagroda ma przyczynić się do zwiększenia świadomości mieszkańców dotyczącej znaczenia relacji między środowiskiem, zrównoważonym rozwojem i dziedzictwem kulturowym po obu stronach polsko-niemieckiej, tudzież dolnośląsko-saksońskiej granicy. Konkurs podkreśla znaczenie Dolnego Śląska jako europejskiego miejsca spotkań i wspólnej przestrzeni kulturowej oraz pokazuje polsko-niemiecką historię w kontekście wspólnego pozytywnego doświadczenia i wyzwania w zjednoczonej Europie.” – tłumaczą organizatorzy konkursu

Nagroda ma zachęcić prywatnych inwestorów, stowarzyszenia non-profit oraz porównywalne osoby prawne do inwestowania w obiekty o znaczeniu historycznym lub historyczno-artystycznym, aby ich dawne piękno i unikatowość wysuwały się na pierwszy plan w obrazie dolnośląskich miast, gmin i krajobrazów.

Podczas 3. edycji Konkursu Zabytek – nie zapomnij! / Denkmal – denk mal dran! Jury w składzie:

  • Agnieszka Bormann — referentka ds. kultury Śląska przy Muzeum Śląskim w Görlitz
    Marek Gendaj — właściciel Uroczyska Siedmiu Stawów
  • Barbara Nowak-Obelinda — Dolnośląska Wojewódzka Konserwator Zabytków
  • Christopher Schmidt-Muenzberg — przewodniczący Stowarzyszenia na Rzecz Pielęgnowania Sztuki i Kultury Śląska (VSK)
  • Viola Wojnowski — Członek Zarządu Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury

przyznało dwie Nagrody:

I Nagrodę otrzymały ex aequo dwa obiekty: Dom przysłupowy w Grabiszycach Średnich (powiat lubański, gmina Leśna) oraz Dom Sudecki z Wyżką w Starym Gierałtowie (powiat kłodzki, gmina Stronie Śląskie)

II Nagrodę otrzymały „Dzikie Róże” w Janicach (powiat lwówecki, gmina Lubomierz)

Ponadto Jury przyznało Wyróżnienie dla Stowarzyszenia Doliny Zadrny za projekt „Nowe Życie Mateusza – odbudowa kościoła p.w. św. Mateusza w Uniemyślu”.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here