Dzień Otwarty w Zespole Szkół w Lubomierzu

0
692

W dniu 15 maja 2023 roku ruszyła ogólnopolska elektroniczna rekrutacja do szkół średnich. Spora część młodzieży już w pierwszych godzinach wypełniła wnioski o przyjęcie do wymarzonej szkoły, jednak wielu ósmoklasistów nadal nie jest zdecydowana, co chciałaby robić w życiu, jaką drogą pójść, jaką szkołę średnią wybrać. Z pomocą dla tych niezdecydowanych wyszła Dyrekcja Zespołu Szkół w Lubomierzu i zorganizowała w dniu dzisiejszym tak zwane „Drzwi otwarte”.

 

 

– Dzisiejsza uroczystość to jest pokazanie, jaką jesteśmy szkołą i również zachęta dla absolwentów szkoły podstawowych, którzy akurat kończą teraz 8 klasę, żeby korzystali właśnie z naszej oferty. – wyjaśnia Pan Marek Kozak Dyrektor ZS w Lubomierzu, który wspomina, iż oferta szkoły jest bardzo szeroka i atrakcyjna.

Klasa strażacko- ratownicza, graniczno- obronna, policyjna, lotnicza i artystyczno- fotograficzna to oferta kierunków w Liceum Ogólnokształcącym im. Aleksandra Kamińskiego, do tego technika o profilu weterynaryjnym, turystyki i obszarów wiejskich i szkoła branżowa I stopnia z kierunkami: mechanik samochodowy, fryzjer, kucharz, czy pracownik obsługi hotelarskiej, stolarz, lub kelner.

– Dużym plusem dla naszego Zespołu to jest to, że mamy akurat internat, gdzie zapewniamy każdemu chętnemu miejsce w tym internacie jak również codzienne wyżywienie jak i masę zajęć i poreakcyjnych, ale też ciekawe atrakcyjne zajęcia właśnie w samym internacie. Nasz internat to nie tylko samo nocowanie, ale tam naprawdę się bardzo dużo dzieje. – zapewnia Dyrektor Marek Kozak.

 

 

Ponad dwie dekady prowadzenia z wieloma sukcesami, a przede wszystkim z dużym zainteresowaniem młodzieży klas mundurowych nie byłoby możliwe bez współpracy z liczną grupą partnerów. JPR Baryt, Komenda Powiatowa Policji w Lwówku Śląskim, Żandarmeria Wojskowa z Żagania, Straż Graniczna – Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu, Służba Więzienna – Zakład Karny w Zarębie, Patrol Saperski z 23 Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu, Wojskowe Centrum Rekrutacyjne (dawniej WKU), czy Nadleśnictwo Lwówek Śląski to tylko niektóre instytucje, jakie wspierają w kształceniu młodych ludzi lubomierską szkołę. Wszystkich tych partnerów mogliśmy spotkać dziś podczas „Drzwi otwartych”. Prezentowali oni swoje jednostki, prezentowali sprzęt, rozmawiali z młodzieżą i ich rodzicami o pracy w „mundurze”. Po raz pierwszy w Lubomierzu zagościli także partnerzy z czeskiej Policji.

Wszystkich gości powitali Pan Marek Kozak Dyrektor ZS w Lubomierzu i Pani Wicedyrektor Aneta Prawdzin.

Aby szkoła mogła się rozwijać musi szukać nowych rozwiązań, wzbogacać swoja ofertę edukacyjną, ale przed wszystkim musi być atrakcyjna dla młodzieży. W roku ubiegłym lubomierska szkoła średnia przy okazji Dnia Otwartych Drzwi podpisywała porozumienie z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Lwówku Śląskim, co wzmocniło naukę młodzieży w klasie o profilu strażackim. Dziś Dyrekcja ZS w Lubomierzu oficjalnie nawiązała współpracę z Karkonoską Akademią Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze.

Porozumienie podpisali: pan Cezary Korba – Dyrektor Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości KANS w Jeleniej Górze i Dyrektor Zespołu Szkół w Lubomierzu pan Marek Kozak.

Dyrektor Marek Kozak podczas krótkiego przemówienia podkreślał, jak ważne jest to porozumienie o współpracy pomiędzy instytucjami. Mówił, o tym, jak istotne jest podejmowanie działań na rzecz kształcenia młodzieży.

Współpraca z Karkonoską Akademią Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze jest niezmiernie istotna dla uczniów i pokazuje im kierunki dalszego rozwoju w naszym regionie, które są spójne z profilami naszej szkoły (klasy mundurowe, klasy technikum o kierunku technik turystyki na obszarze wiejskim), dlatego podpisany dziś list intencyjny jest ważny zarówno dla młodzieży uczącej się w liceum jak i w technikum. – mówił Dyrektor Marek Kozak.

 

To porozumienie ma przede wszystkim zacieśnić współpracę pomiędzy szkołą a naszą uczelnią. Ta musi być coraz bardziej ścisła, coraz bardziej wielopłaszczyznowa. To wyższa uczelnia wytycza szlaki, poszerza horyzonty, otwiera nowe kierunki i ta informacja musi spłynąć w dół do szkół średnich, bo ci młodzi ludzie, którzy w tej chwili tu się uczą prawdopodobnie tak jak powiedziałem, nie będą pracowali w tych zawodach, które sobie wyobrażają a być może jeszcze niektóre te zawody nawet nie powstały natomiast to właśnie wyższa uczelnia ma promieniować tą nauką i ma nieść ten przysłowiowy kaganek oświaty. – mówił nam Cezary Korba.

Wiceburmistrz Lubomierza podkreślał, iż lubomirska szkoła jest dumą dla władz Gminy.

Jest mi niezmiernie miło, że mogę uczestniczyć w Dniach Otwartych szkoły, szkoły średniej, która coraz prężniej działa. Dzisiejsze porozumienie prowadzi do takiej sytuacji, że na terenie powiatu jesteśmy jedną z prężniej rozwijających się szkół, jeżeli chodzi o klasy mundurowe. – podkreślał Adam Skrzydłowski Wiceburmistrz Lubomierza, który życzył wszystkim, którzy uczestniczą w życiu i rozwoju szkoły wszystkiego najlepszego.

Szkoła w Lubomierzu od lat współpracuje z Fundacją Ditero. Młodzież mocno angażuej się w działania Fundacji, za co w dniu dzisiejszym Prezes Fundacji pani Agnieszka Surmacz przekazała na ręce Pana Dyrektora a także samych uczniów serdeczne podziękowania i listy gratulacyjne.

Tradycyjnie już podczas apelu z okazji Dnia Otwartych Drzwi uczniowie klas mundurowych
otrzymali awanse. Za aktywne zaangażowanie w życie szkoły, reprezentowanie na zewnątrz i sukcesy Dyrektor Zespołu Szkół w Lubomierzu z dniem 30 maja 2023r. mianował uczniów klas mundurowych na kolejne stopnie służbowe.

Z klasy graniczno- obronnej na stopień Młodszego Kadeta – Kandydatów

 • Agatę Kunar
 • Gabriela Starca

na stopień Kadeta – Młodszych Kadetów:

 • Zuzannę Graf
 • Wiktorię Góźdź
 • Natalię Hoj
 • Oskara Kozłowskiego
 • Bartłomieja Potockiego
 • Jakuba Łakomca
 • Nikolę Laudyńską
 • Filipa Kujawę
 • Mateusza Harasa

na stopień Starszego Kadeta – Kadetów:

 • Oskara Łempkowskiego
 • Wiktora Matuszaka
 • Łukasza Piętonia
 • Marcelę Wieżel

na stopień Kadeta Specjalistę -Starszego Kadeta:

 • Karolinę Pykę

Z klasy lotniczej na stopień Kadeta – Młodszych Kadetów:

 • Filipa Filipczaka
 • Mieszka Rybę
 • Annę Staszkiewicz

na stopień Młodszego Kadeta -Kandydata:

 • Oskara Oleszkiewicza

na stopień Kadeta Specjalistę – Starszego Kadeta:

 • Kewina Bronowickiego

Z klasy policyjnej na stopień Młodszego Kadeta – Kandydatów:

 • Wiktorię Brzezińską
 • Nadię Fill
 • Angelikę Pachotę

na stopień Kadeta – Młodszego Kadeta:

 • Wiktora Smolińskiego

na stopień Kadeta Specjalistę – Starszego Kadeta:

 • Maję Trościanko

Z klasy strażacko – ratowniczej na stopień Młodszego Kadeta – Kandydatów:

 • Wiktora Tracza
 • Maję Czak

Po wręczeniu awansów odbył się pokaz musztry przygotowany przez uczniów klas mundurowych oraz prowadzących zajęcia w tych klasach.

Warto tu także podkreślić, iż Zespół Szkół w Lubomierzu, jako jedyna szkoła w powiecie lwóweckim otworzyła Branżową Szkołę II Stopnia o kierunku Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych. Oferta skierowana jest do absolwentów Branżowej Szkoły I Stopnia o kierunku kucharz.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here