Dwukrotnie przekroczył dozwolony czas jazdy

1
758

W dniu 10 września 2021 roku w miejscowości Radomierz na drodze krajowej nr 3, Inspektorzy Transportu Drogowego z WITD Wrocław oddział w Jeleniej Górze zatrzymali do kontroli pojazd ciężarowy wraz z naczepą wykonujący krajowy zarobkowego przewozu drogowego rzeczy.

 

W trakcie kontroli drogowej ustalono, że kierowca prowadził kontrolowany pojazd członowy bez zalogowanej karty kierowcy w tachografie. Kierowca nie rejestrował swojego czasu na karcie kierowcy, ponieważ jak sam stwierdził, gdyby jechał na swojej karcie to zabrakłoby jemu czasu na zjazd do domu. Przy okazji należy wspomnieć, że naruszenie to w przyszłości może się przyczynić do zatrzymania kierującemu Prawa Jazdy. Stosowne przepisy procedowane są już w Sejmie RP.

W trakcie analizy danych zapisanych na karcie kierowcy, jak również danych zapisanych w pamięci tachografu, w związku z prowadzeniem pojazdu bez karty kierowcy, stwierdzono, że kierowca przekroczył dzienny czas prowadzenia pojazdu o 10 godzin i 22 minuty. W niniejszym przypadku dopuszczalnym było prowadzenie przez kierowcę pojazdu w wymiarze 10 godzin. Ponadto analiza danych wykazała, że kierowca zrealizował najdłuższy odpoczynek w wymiarze tylko 2 godzin i 44 minut.

W trakcie kontroli stanu technicznego pojazdu stwierdzono wycieki płynów eksploatacyjnych powodujące stałe powstawanie kropli, które to stanowią bardzo poważne ryzyko dla środowiska lub bezpieczeństwa. Stwierdzono również, że głębokość bieżnika opony osi drugiej jest niezgodna z przepisami rozporządzenia w sprawie warunków technicznych pojazdów, tzn. opona miejscami nie posiadała bieżnika.

Zatrzymano dowód rejestracyjny naczepy i wydano zakaz dalszej jazdy.

W związku z powyższym na kierowca poniósł surową karę a wobec przewoźnika i osoby zarządzającej transportem wszczęto postępowania administracyjne.

Kierowcy wydano polecenie odebrania odpoczynku dobowego przed kontynuowaniem przewozu drogowego.

-/WITD/-

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here