Drugi zrzut ścieków do rzeki Kwisa

9
1211
drugi zrzut ścieków do rzeki Kwisa w Świeradowie- Zdroju 14 03 2023
zdjęcia nadesłane przez czytelników - dziękujemy

Po raz kolejny w tym roku rzeka Kwisa została zasilona świeżymi ściekami, dzięki czemu w centrum nie wybiły studzienki. „Smród olbrzymi” – mówią mieszkańcy.

 

 

Deszcz i deszcz ze śniegiem, jaki padał w dniu wczorajszym, to jest wtorek 14 marca 2023 roku w godzinach wieczornych sprawił, że w sieci kanalizacyjnej w Świeradowie- Zdroju znowu zrobiło się ciasno. Jak poinformowali nas świeradowianie, ok. godziny 20. po raz drugi w tym roku uruchomiony został przelew burzowy przy ulicy Bocznej. To nim do rzeki skierowane zostały nieczystości. Mimo, że przelew uruchomiono już po zmroku, to na nagraniu wyraźnie widać, jak z rury wprost do rzeki lecą ścieki.

„Smród olbrzymi” – mówią nam mieszkańcy.

Władze Świeradowa- Zdroju mogą spać spokojnie. Po tym, jak na wniosek burmistrza Marciniaka Wody Polskie wydały decyzję zezwalającą na dokonywanie zrzutów wszystko odbywa się w pełni legalnie.

Petycja o zaprzestanie zrzucania ścieków do rzeki

Zrzuty ścieków do rzeki nie wszystkim są jednak w smak. Po tym jak radni z Gminy Mirsk wystosowali apel do władz Świeradowa- Zdroju o podjęcie efektywnych i szybkich działań, zmierzających do wyeliminowania możliwości dostawania się nieczystości sanitarnych z terenu miasta Świeradów- Zdrój do rzeki Kwisy do działań przeszli także zwykli mieszkańcy. W dniu wczorajszym w sieci pojawiła się petycjaStop zanieczyszczaniu rzeki Kwisa przez wprowadzanie ścieków”. Pod tą podpisują się nie tylko mieszkańcy Świeradowa- Zdroju, ale także gminy Mirsk, gminy Gryfów Śląski, Złotoryi, Nowej Soli, czy nawet Wrocławia.

W czasach, w których na każdym kroku słyszymy o ekologii o konieczności dbania o przyrodę, ekosystem, nie wszyscy mogą zrozumieć, jak można pozwolić na wpuszczanie do rzeki nieczystości, tym bardziej, iż nie są to wyłącznie ludzkie odchody, ale także wszelakie środki chemiczne, które na co dzień stosowane są w domowych i hotelowych kuchniach i łazienkach.

Na marginesie przypomnijmy, iż pierwszy zrzut ścieków do rzeki Kwisa miał miejsce w dniu 19 lutego 2023 roku, o czym redakcja Lwówecki.info pisała w materiale pt.: „Odchody na ulicach miasta. Ścieki lecą do Kwisy”.

9 KOMENTARZE

  1. Z burmistrza zrobili sobie pałe do lania. A wina leży bardziej po stronie mieszkańców którzy mają deszczówkę wpięta do kanalizacji sciekowej. A poza tym jakie podjął działania w tej sprawie radny z tego okręgu?

    • Co jak co, ale to jest wina burmistrza. radni mają tylko kompetencje do nakazania burmistrzowi określonych działań, które niestety sobie już zlewa. Po reportażu TVN co, rok, może dwa lata lub nawet trzy lata, powinien wyłączać jakiś obszar miasta i poprawiać sytuację. Tak, kosztowało by to dużo pieniędzy na przedwyborczej liście osiągnięć było by mniej pozycji, przedszkole było by może skromniejsze, nie wsypalibyśmy tony forsy w skywalk i wciąż koncepcję mega wyciągów , ale nie było by takiego wstydu.

      • Jak ostatnie informacje na tym portalu podają to radni mogą dużo więcej. Pod jednym z postów burmistrza w komentarzach jest podany przepis na poradzenie sobie z tym problemem. Przynajmniej w części. Rozkopane byłyby tylko miejsca w których jest wpięta deszczówka w kanalizację. Mam nadzieję że ktoś ten pomysł podłapie i go wykorzysta, czy to burmistrz czy radni. A mieszkańcy swój problem naprawią bo to oni są winowajcami.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj