Czyżby to zapowiedź końca lata?

1
2565

W polskiej przyrodzie istnieje fenomenalne zjawisko, które przyciąga uwagę zarówno naukowców, jak i miłośników przyrody. Chodzi o tajemnicze zgromadzenia bocianów, nazywane popularnie “sejmikami bocianów”. Zazwyczaj bociany gromadzą się na łąkach w połowie sierpnia.

 

Bociany białe (Ciconia ciconia) to duże ptaki z charakterystycznym czarno-białym upierzeniem, które od wieków stanowią integralną część polskiego krajobrazu. Zjawiskiem, które wzbudza szczególne zainteresowanie nie tylko ornitologów, są sejmiki bocianów, które gromadzą nawet do kilkudziesięciu sztuk tych majestatycznych ptaków.

Naukowcy próbują rozgryźć tajemnicę tych sejmików i zrozumieć powody, dla których bociany gromadzą się w takich dużych grupach. Jedna z hipotez sugeruje, że jest to sposób na zwiększenie szans na przetrwanie, zwłaszcza podczas okresów, gdy dostępność pożywienia jest ograniczona. Wspólne poszukiwanie pokarmu może być bardziej efektywne i pozwalać na szybsze znalezienie odpowiednich miejsc z obfitością jedzenia.

 

Ponadto, sejmiki bocianów mogą pełnić istotną rolę społeczną w świecie tych ptaków. Mogą to być okazje do integracji społecznej, wzmacniania więzi między poszczególnymi osobnikami czy też po prostu sposobem na wymianę doświadczeń po migracji.

Piękne zdjęcia, na których uwiecznione zostało spotkanie siedmiu bocianów na jednym z budynków gospodarczych w Zbylutowie do redakcji Lwówecki.info przysłali czytelnicy. Czy to tylko czas wakacyjnych spotkań, czy już przygotowania do odlotów?

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here