Wyniki przeprowadzonej przez Inspekcję Handlową kontroli wskazują na poprawę w 2022 r. jakości benzyny i pogorszenie jakości LPG w porównaniu do ubiegłego roku. Podobnie jak w latach poprzednich wśród kwestionowanych próbek dominuje olej napędowy.
Inspekcja Handlowa przez cały rok sprawdza, czy paliwa dostępne na polskim rynku spełniają wymagania. Kontrolom podlegają producenci paliw, hurtownicy, magazynujący oraz prowadzący stacje przedsiębiorcy. Cały system dzieli się na dwie części: europejską i krajową. W części krajowej ich dobór zależy od sygnałów od kierowców, innych organów (np. Policji) i negatywnych wyników z poprzednich lat.
– Stały monitoring jakości paliw ciekłych przynosi efekty. W czasie pierwszej kontroli w 2003 r. aż 30 proc. badanych próbek nie spełniało wymogów. W kolejnych latach liczba nieprawidłowości spadała. W 2022 r. zakwestionowaliśmy mniej niż 1,5 proc. próbek – mówi Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Kontrole w 2022 r. – benzyna, ON, LPG i olej opałowy
W 2022 r. Inspekcja Handlowa zbadała jakość benzyny bezołowiowej, oleju napędowego, gazu skroplonego (LPG) oraz lekkiego oleju opałowego. Do badań pobraliśmy 1598 próbek paliw ciekłych (833 próbki benzyn i 765 oleju napędowego), 317 próbek LPG i 1 próbkę lekkiego oleju opałowego.
Specjaliści podczas testów laboratoryjnych wykazali, że 21 próbek paliw ciekłych (19 oleju napędowego, 2 benzyny) nie spełniało wymogów, co stanowi 1,34 proc. zbadanych. Odsetek zakwestionowanych próbek paliw w poszczególnych województwach był wyraźnie zróżnicowany. Podczas losowych kontroli stacji paliw najwięcej nieprawidłowości stwierdziliśmy w województwach: świętokrzyskim (5,41 proc. zbadanych), mazowieckim (2,40 proc.) i podlaskim (2,38 proc.). Natomiast w przypadku kontroli przedsiębiorców wybranych na podstawie m.in. informacji od kierowców – w województwach: kujawsko‑pomorskim (7,14 proc.), warmińsko-mazurskim (6,25 proc.) i zachodniopomorskim (4,88 proc.). W ostatnich latach (2016–2022) kontrole w hurtowniach paliw oraz u producentów i magazynujących paliwa ciekłe nie wykazały nieprawidłowości.
W wyniku kontroli gazu skroplonego LPG inspektorzy zakwestionowali 10 próbek pobranych na stacjach paliw i w hurtowniach – co daje 3,15 proc. zbadanych. Niewłaściwą jakość odnotowaliśmy w 4 województwach: małopolskim, mazowieckim, pomorskim i śląskim. Do kontroli trafiła także 1 próbka lekkiego oleju opałowego, która przeszła pozytywnie testy w laboratorium. Dostępność tego paliwa w ofercie jest ograniczona, a wszystkie badane w latach 2013-2021 próbki spełniały wymagania jakościowe.
Kontrole paliw w regionie
W 2022 roku w naszym regionie kontrolę przeprowadzono jedynie na sześciu stacjach paliw.
W styczniu 2022 roku inspektorzy skontrolowali LPG na stacji PKN Orlen przy ul. 11 Listopada 8 w Świeradowie- Zdroju.
W czerwcu kontroli poddali benzynę 95 na stacji WATIS Sp z o.o. w Lwówku Śląskim przy ulicy Przyjaciół Żołnierza. Kontroli poddali także olej napędowy sprzedawany na stacji GRESBUD Krzysztof Łukasiewicz w Pielgrzymce 107B.
W październiku kontroli poddana została benzyna 95 na stacji PKN Orlen nr 880 położonej przy ul. Lwóweckiej 3 w Gryfowie Śląskim. W tym samym miesiącu kontroli poddano benzynę 95 na stacji należącej do Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Starej Kamienicy a zlokalizowanej przy ul. Spacerowej w Mirsku. Również w październiku skontrolowano olej napędowy na stacji SOMBIN Stanisław Tyrała położonej we Wleniu, przy ul. Wojska Polskiego 11.
Wszystkie badane próbki paliw spełniały wymagania określone w rozporządzeniu.
W styczniu 2023 roku inspektorzy ponownie wybrali się do Gryfowa Śląskiego, gdzie na stacji paliw PKN Orlen przy ul. Lwóweckiej 3 skontrolowali benzynę 95.
Gdzie zgłaszać nieprawidłowości?
Jeśli konsument uważa, że paliwo złej jakości uszkodziło silnik jego pojazdu, może złożyć reklamację u właściciela stacji. Podejrzenie nieprawidłowości na danej stacji należy zgłosić Inspekcji Handlowej, a przypuszczenie, że licznik dystrybutora na stacji wskazuje nieprawidłowo ilość tankowanego paliwa – Głównemu Urzędowi Miar.