Czy ludzie wierzący są zagrożeni?

16
1603
zdjęcie poglądowe (fot. archiw Lwówecki.info)

Pobicia, dewastacje, znieważenia – na interaktywnej mapie naruszeń wolności religijnej pojawiła się 500 pinezka.

 

W obiegowej opinii i przekazach medialnych to ludzie wierzący są tymi nietolerancyjnymi, agresywnymi i skłonnymi do przemocy. Zupełnie inny obraz wyłania się z analizy raportu i interaktywnej mapy naruszeń wolności religijnej publikowanych na stronie Laboratorium Wolności Religijnej. Dane wskazują, że osoby wierzące – a mowa tu o wszystkich grupach wyznaniowych w Polsce – doświadczają w naszym kraju agresji, nietolerancji i dyskryminacji.

Po co mapa?

Eksperci Laboratorium Wolności Religijnej opracowali interaktywną mapę naruszeń wolności religijnej, która ma służyć zbadaniu skali zjawiska. – Mapa naruszeń przedstawia zgłoszone przypadki przestępstw oraz przejawów dyskryminacji na tle wyznaniowym – mówi dr Agnieszka Wyrąbkiewicz, odpowiedzialna za Mapę Naruszeń na stronie LWR. – Narzędzie jest stale aktualizowane, by dokładnie obrazować bieżącą sytuację w Polsce. Pozwala to na zdiagnozowanie i rozpoznanie pełnej skali zjawiska naruszania wolności sumienia i wyznania, co umożliwia z kolei jego monitorowanie, podjęcie odpowiednich działań prewencyjnych oraz wdrożenie skutecznych mechanizmów reagowania. Rzetelne dane zebrane na mapie, zweryfikowane przez sztab ekspertów, służą upowszechnieniu wiedzy z zakresu dyskryminacji ludzi wierzących w Polsce oraz kształtowaniu i propagowaniu postaw społecznych i obywatelskich – dodaje.

Bez przesady – chyba nie jest aż tak źle?

Na mapie można zapoznać się z pięciuset przypadkami naruszeń wolności religijnej. Wśród nich dominujące miejsce zajmuje niszczenie i znieważanie miejsc kultu – to aż 302 zgłoszone przypadki. – Są to przede wszystkim akty wandalizmu wymierzone w przydrożne kaplice, kościoły, cerkwie i synagogi, często w miejscach kultu pojawiają się obraźliwe napisy wymierzone w osoby wierzące, zdarzają się podpalenia i kradzieże – wylicza dr Wyrąbkiewicz. – Na mapie znajdziemy też kilkadziesiąt przypadków ataków fizycznych na osoby wierzące. W 2019 we Wrocławiu mężczyzna próbował zabić księdza wymierzając mu kilka ciosów nożem, w 2020 roku w Gdańsku dwie kobiety zakłócały modlitwę w kościele i groziły wiernym nożem. W tym samym roku w Wołominie osoby, które broniły pomnika Jana Pawła II przed dewastacją zostały pobite pałkami teleskopowymi – podsumowuje.

Powiat lwówecki

Na tej interaktywnej mapie jedna z pinezek przypięta została w Lwówku Śląskim. Ta przypomina opisaną przez redakcję Lwówecki.info kradzież w jednym z kościołów w mieście. Jednak jak na razie jest to tylko jedna pinezka, która nie pokazuje innych podobnych zdarzeń, z którymi w ostatnim czasie mieliśmy do czynienia, jak np. kradzież pastorału z pomnika Papieża Jana Pawła II w Lwówku Śląskim, parokrotnych kradzieży w kościele Franciszkanów, czy bohomazów na cmentarnym murze w Gryfowie Śląskim.

Pomoc ofiarom

Sami autorzy mapy przyznają, iż ta nie odzwierciedla pełnej skali problemu. Według ekspertów LWR wiele osób nie informuje nikogo o agresji czy dyskryminacji, której doświadcza ze względu na swoją wiarę.

Laboratorium Wolności Religijnej zapewnia wsparcie osobom potrzebującym przede wszystkim w Ośrodku Informacyjno-Konsultacyjnym, gdzie można uzyskać pomoc prawnika czy psychologa i zgłosić przypadek łamania wolności religijnej. Oprócz tego, co roku organizowany jest dzień upamiętniający ofiary przemocy. W 2019 roku ONZ ustanowiło 22 sierpnia jako Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na religię lub wyznanie. Głównym wyrazem solidarności z ofiarami przemocy jest podświetlenie budynków czy obiektów użyteczności publicznej na czerwono. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.laboratoriumwolnosci.pl

-/Laboratorium Wolności Religijnej/ red./-

16 KOMENTARZE

 1. Ludzie wierzacy sa glownie zagrozeni przez instytucje kosciola katolickiego i jego wypaczona interpretacje wiary . Najczesciej atakowani sa obroncy tych wypaczen, a nie samej wiary , co i tak jest nieproporcjonalna reakcja , na ataki kosciola katolickiego na kogokolwiek o odmiennych pogladach a przeciez wiara uczy milosci i tolerancji . czy ktos kiedyslyczal na ataki na protestantow , prawoslawnych czy jakiejkolwiek innej odmiany chrzescijanstwa ? – no chyba ,ze ze strony chierarchow kosciola.

 2. Kościół sam sobie winien. Pracował na to latami odchodząc od podstawowych wartości chrześcijańskich. Dzieli ludzi zamiast łączyć. Zamiast wybaczać – przeklina. W obecnej formie (jego przywódcy) są chimerą złych ludzi zasłaniających się bogobojnością, zbijających polityczny kapitał w zamian za przywileje.

 3. Kiedy kościół mieczami i toparami zmuszał naszych przodków do posłuszeństwa, a nieposłusznych palił na stosach w imię ich boga było ok. Teraz ludzie bardziej świadomi opuszczają zakłamany kościół w imię naszych przodków. Wg mnie to jest ok.

  • Każda sekta opiera się na religii, polega na kontroli i wykorzystywaniu naiwnych wiernych. Prawdziwa duchowość nie potrzebuje “wiary”. I nie ma znaczenia jak daną religię nazwiemy.

 4. Kłamstwo religii powoli się kończy. Wiecie, za co kocham zwierzęta? Za to, że nie wielbią dwojga wariatów z Bl. Wschodu i nie klęczą przed watykańskim okupantem! Co to za wolność i demokracja, skoro wszyscy od urodzenia są wrzucani w religijny MATRIX? Chrześcijaństwo to sado-masochistyczny cyrk na kółkach okopcony kadzidłem i ze świecidełkami oraz fałszywym miłosierdziem.
  Religia chrześcijańska to obrośnięta intelektualizacją i instytucjami choroba psychiczna i nerwowa na tle seksualnym. Abraham, Mojżesz, Chrystus, Mahomet i inni tym podobni osobnicy to chorzy psychicznie z Bliskiego Wschodu.
  Spasione bebechy biskupów i ich majątki są najlepszym dowodem, że każda religia to górnolotny blef.

  • Zgadzam się i cieszę się, że “ciemny” lud już nie jest taki “ciemny”. Coraz więcej ludzi widzi tę ściemę. Zmierzamy w dobrym kierunku. Kiedy watykan upadnie, a trzyma się głównie dzięki Polsce, wreszcie posprzątamy tem religijny bałagan.

 5. A może to raczej zwykli ludzie innej wiary/niewierzący powinni się obawiać PISu i czarnej zarazy która tylko wiesza psy na innych od LGBT przez PO aż po zwykłych zjadaczy chleba. Od kilku lat tylko szczują na innych, molestują i sprzedają wiarę jak im się tylko podoba, jak choćby unieważnienie ślubu kościelnego pacynki Kaczyńskiego czyli Kurskiego. Od dawna nie mają nic wspólnego z Bogiem i wiarą. Teraz tylko małe dzieci i kasa, budynki i ziemie za bezcen. Mam nadzieje że dożyje czasów gdy politycy rozliczą się z nimi jak trzeba i się skończy jak w Holandii że w kościołów robią dyskoteki i skate parki, albo przynajmniej jak w DE że to wierzący utrzymują pasibrzuchów za swoje a nie państwowe. Ha tfu na czarną zarazę.

 6. Lgbt jedyne co uczy to obnazania się na ulicy i lizania się z byle kim z tej samej grupy i napadaja na ludzi którzy sprzeciwiają się pedofilii swoją drogą jako pierwsi na temat odmienności seksualnej zaczęli uczyć byli przestępcy pedofile np. Jamesa Renniego czy też Benjamin Levin i wy wierzycie że odmienność to rzecz normalna a dajecie pederastą wpływać na swoje dzieci. To jest brak odpowiedzialności i przy tym poczucia obowiązku kierować swoje potomstwo w dobra stronę. Jeżeli komuś to się podoba to niech sobie zapakuje Ch.j w dupe może nie tylko twoje dziecko jest innej orientacji skoro na to się godzisz

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here