Coraz bardziej dramatycznie wygląda sytuacja na rzekach w regionie. „Na obszarze Miasta Jelenia Góra o godzinie 6:45 wprowadzony został alarm przeciwpowodziowy.” – poinformował prezydent Łużniak.
Po upalnym tygodniu przyszło ochłodzenie. A wraz z nim długo oczekiwany przez wielu deszcz. Niestety, opady, które rozpoczęły się w niedzielny wieczór 18 sierpnia są na tyle intensywne, że lokalnie grożą nam podtopienia.
„Na obszarze Miasta Jelenia Góra o godzinie 6:45 wprowadzony został alarm przeciwpowodziowy.” – przekazał w poniedziałkowy poranek prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak.
O 45 centymetrów przekroczony został stan alarmowy na rzece Kamienicy w Barcinku. Dziś rano poziom wody w rzece osiągnął 155 cm z tendencja rosnącą. Stan ostrzegawczy obowiązuje na Czarnym Potoku w Mirsku. Na wodowskazach w Pilchowicach i w Gryfowie Śląskim według wskazań IMGW obowiązują stany wód wysokich.
Coraz więcej pracy mają lwóweccy strażacy, którzy prowadzą właściwe czwartą interwencję związaną z wypompowywaniem wody z zalanych budynków. Takie prośby o pomoc w ostatnich godzinach napływały z Chmielna, Mirska, przedszkola w Lwówku Śląskim i Górczycy.
Najgorsza sytuacja jest na lokalnych potokach, które w trakcie intensywnego opadu deszczu mogą występować z brzegów.
W powiecie lwóweckim oraz powiatach przyległych obowiązuje trzeci NAJWYŻSZY stopień ostrzeżenia meteorologiczne go przed silnymi deszczami, którym towarzyszyć mogą burze. „Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Wysokość opadu od 80 mm do 90 mm, punktowo do 100 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 80 km/h, możliwy grad.” – ostrzega IMGW.
Taka dynamiczna pogoda ma potrwać do późnych godzin wieczornych.
Z brakiem prądu mierzą się mieszkańcy Marczowa, gdzie awaria ma zostać usunięta do godziny 10. A także mieszkańcy Ubocza i części Olszyny. Tu awaria ma zostać usunięta do godziny 13.