„Ustanawia się prawo pierwokupu na rzecz Gminy i Miasta Lwówek Śląski wszystkich nieruchomości położonych na obszarze rewitalizacji”. – zapisał w projekcie uchwały burmistrz Kobiałka.
Dobiegają końca konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały Rady Miejskiej w Lwówku Śląskim w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji na terenie Gminy i Miasta Lwówek Śląski.
– Konsultacje społeczne mają na celu zapewnienie udziału interesariuszy w przygotowaniu dokumentów dotyczących procesu rewitalizacji, wymianę wiedzy i informacji oraz poznanie opinii w sprawie propozycji wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji na terenie Gminy i Miasta Lwówek Śląski. – zapowiedział burmistrz.
Z początkiem listopada br. burmistrz Kobiałka przystąpił do ostatniego etapu ustanowienia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji na terenie Gminy i Miasta Lwówek Śląski i zorganizował spotkania konsultacyjne – pierwsze podczas debaty dla grup przedstawicielskich (organizacji pozarządowych, grup senioralnych), które odbyło się w dniu 20.11.2024 r. o godz. 13:30 w Sali Konferencyjnej w Urzędzie Gminy i Miasta Lwówek Śląski, oraz drugie podczas spotkania otwartego, które odbyło się w dniu 20.11.2024 r. o godz. 15:30 również w lwóweckim urzędzie. Żadne z tych spotkań nie zgromadziło tłumów mieszkańców, bo żadne nie było szeroko rozpropagowane.
W obszernym opracowaniu na potrzeby procesu wskazano, że obszar zdegradowany to przestrzeń, w której koncentrują się zjawiska negatywne (społeczne, gospodarcze, przestrzenne, środowiskowe, techniczne) oraz problemy, które wpływają na pogorszenie jakości życia mieszkańców. Granice obszaru zdegradowanego zostały naniesione na mapę. Z tej wynika, iż to spora część gminy. Obszar zdegradowany obejmuje miasto Lwówek Śląski oraz sołectwa: Żerkowice, Skała, Gradówek, Płóczki Dolne, Płóczki Górne, Nagórze, Sobota, Pieszków i Górczyca. Obszar wyznaczony jako zdegradowany zajmuje 74,08 km2, tj. 30,87% powierzchni gminy Lwówek Śląski. Na terenie zdegradowanym mieszka łącznie 10.007 osób tj. 62,95% ogółu mieszkańców gminy.
Wskazany został także obszar rewitalizacji. Ten obejmuje część miasta Lwówek Śląski – podobszar Lwówek „Stare Miasto”, podobszar Lwówek „Wschód” i podobszar Lwówek „Zachód”. Jest on zamieszkiwany łącznie przez 4195,00 osób, tj. 26,39% ogółu mieszkańców gminy.
Co warto podkreślić, burmistrz MOŻE wprowadzić do projektu uchwały zmiany wynikające z konsultacji społecznych. Tak samo rada gminy w drodze uchwały MOŻE ustanowić na rzecz gminy prawo pierwokupu. Aczkolwiek MOŻE nie znaczy MUSI.
Burmistrz Kobiałka już przygotował projekt uchwały dla radnych, mówiący o prawie pierwokupu na wyznaczonym obszarze. Przy czym zapewnia, iż po wprowadzeniu prawa pierwokupu nie będzie intensywnie z niego korzystał. – Decyzja wynika z uprawnień samorządu oraz potencjalnego znaczenia strategicznego dla rozwoju gminy. Nie przewiduje się wielokrotnego korzystania z powyższych uprawnień, jest to jedynie możliwość. – pisze w odpowiedzi na pytania redakcji Lwówecki.info Dawid Kobiałka.
Konsultacje dobiegają końca. Uwagi można zgłaszać do 12 grudnia. Po tym terminie projekt trafi pod obrady rad. Jeżeli radni przychylą się do przedłożonej w projekcie propozycji, każdy z mieszkańców zamieszkałych na obszarze rewitalizacji chcąc sprzedać nieruchomość, będzie musiał wpierw zwrócić się do burmistrza.
Może to spowoduje że nie będą zaniżać cen nieruchomości co niektórzy ludzie, bo będą się bali że urząd jak coś fajnego w niskiej cenie skorzysta z tego prawa…
To prawda. Może burmistrz odbuduje kamienice na rynku dzięki temu chociaż tym górnym najpierw
I kolejny cudowny pomysł, omg
Teraz wszystkie procedury sprzedaży nieruchomości sie wydłużą, pewnie niektóre sprawy trzeba będzie pchać przez sąd. Gminy nie będzie stać na kupno, po rynkowej cenie. A te zapewnieniea burmistrza że nie przewiduje wielokrotniego wykorzytywania uprawnień jakie warte są tyle co te wyborcze obietnice
Dzieci kochane weźcie sie do pracy w mieście bałagan drogi dziurawe a wy głupotami się zajmujecie
Jaki jest cel tego pierwokupu? Gminy nie stać na remonty takich obiektów, więc skup i ponowna sprzedaż – tylko komu i za ile?
Celem może być fliperka a chętni do łatwej kasy się znajdą
Od kiedy lokalne samorządy stanowią prawo!!!To się kupy nie trzyma!!!
Czy chcąc sprzedać garaż czy mieszkanie muszę iść do gminy pytać czy nie chcą kupić? Może jeszcze swoją cenę zaproponują?
A taki ten burmistrz miał być fajny, młody, wolnościowy. Amerykancki taki.
Komuna powraca w naszej gminie po 30 latach?
A Słodownia się wali na głowę
Trzeba było myśleć…… Taki był ładny amerykański….
Nie dorósł do stanowiska / Panie Burmistrzu ! stanowisko zobowiązuje do ubioru na spotkaniach , uroczystościach /
No dziwnie wyglądają na Zdjęciu. Jeden w koszuli a drugi w koszuli, marynarce i jeszcze w płaszczu, ale to chyba nie jest fotomontaz
Te przepisy wymusza ustawa . Macie swoją koalicję , ustawa o klęsce też dała możliwość gminom prawo pierwokupu.
Ta ustawa o rewitalizacji to głównie pod te KPO jest plus plany zagospodarowania przestrzennego tworzone na szybko
Zadanie zlecone dostanie gmina zorganizowania noclegów dla przybyszów ze wschodu czy z południa z poza UE i będzie kupować lokale i po to te przepisy
Patologia! Obawiam się, że jak ktoś nie będzie mógł sprzedać nieruchomości a będzie znajomym burmistrza – to burmistrzowi nawet powieka nie drgnie żeby kupić od znajomka za nasze pieniądze po jakiejkolwiek cenie. Predyspozycje moralne już pokazał zatrudniając żonę radnego i kumpla z za baru. Z drugiej strony – jak sobie wybraliście tak macie ale.. ta ekipa ma potencjał na takie rozemocjonowanie wyborców, że ich referendum albo prokurator może zmieść. Kobialka wpisał sobie na profilu „burmistrz 2024-2029” ale wątpię żeby dotrwał jak będzie tak dalej robić. On chyba coś przeczuwa bo powiesił swoje zdjęcie w sali posiedzeń rady a zwyczaj dotyczy byłych burmistrzów. Wymowne
Może mają wspólny służbowy płaszcz i się zmieniają?