Mandat w wysokości 1500 złotych za przekroczenie prędkości o 10 km/h i aż 5 tysięcy złotych za przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h zelektryzował użytkowników mediów społecznościowych. Informacje o noworocznych zmianach w prawie o ruchu drogowym rozchodziły się lotem błyskawicy. Czy rzeczywiście polskich kierowców czeka tak surowa kara?
Fałszywe doniesienia o nowych mandatach
Rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Jacek Dobrzyński, zdementował informacje o zmianie taryfikatora mandatów. Jak wskazał szef MSWiA, nie opracowywało zmian przepisów w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń, które miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku.
– Wszystkie takie informacje są fejkiem, najwyraźniej mają tylko tworzyć jakąś niepewność, rozedrganie i dyskusję na ten temat – podkreślił Dobrzyński w rozmowie z Polskim Radiem.
Podobne stanowisko zajął nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, który podkreślił, iż od 1 stycznia obowiązują znane nam z 2024 roku przepisy dotyczące wysokości grzywien nakładanych w formie mandatów karnych.
Nowe mandaty 2025
Przypomnijmy, aktualny taryfikator mandatów przewiduje grzywnę od 50 zł za przekroczenie prędkości do 10 km/h do maksymalnie 2500 zł za przekroczenie o ponad 70 km/h, aczkolwiek kierowca, który w ciągu dwóch lat popełnił już to samo wykroczenie, już teraz musi zapłacić dwa razy więcej, czyli maksymalny mandat za przekroczenie dopuszczalnej prędkości dla recydywisty może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.
zobacz: Taryfikator mandatów
Zmiany w prawie o ruchu drogowym 2025
Choć plotki o natychmiastowym zaostrzeniu kar są nieprawdziwe, Ministerstwo Infrastruktury oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji rzeczywiście pracują nad nowelizacją prawa o ruchu drogowym. Po serii tragicznych wypadków przedstawiono szereg propozycji zmian, które mogą wejść w życie w 2025 roku.
Do kluczowych założeń należą:
- wprowadzenie definicji „zabójstwa drogowego”, czyli przestępstwa związanego z rażącym naruszeniem przepisów i skutkiem śmiertelnym;
- konfiskata pojazdu za jazdę pod wpływem alkoholu (stężenie powyżej 1,5 promila) lub uczestnictwo w nielegalnych wyścigach;
- zaostrzenie kar za naruszenie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów, w tym możliwość orzeczenia dożywotniego zakazu;
- rozszerzenie przepisów o zatrzymaniu prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h także na drogi jednojezdniowe dwukierunkowe poza obszarem zabudowanym;
- wprowadzenie publicznego rejestru osób z dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów.
zobacz: Taryfikator punktów karnych
Nowe przepisy dla kierowców 2025 – kiedy wejdą w życie?
Wiceminister Arkadiusz Myrcha zapowiedział, że prace legislacyjne nad pakietem zmian mogą zakończyć się w pierwszym półroczu 2025 roku. Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości jest obecnie na etapie konsultacji rządowych. Ostateczne przepisy mogą wejść w życie w drugiej połowie roku.
Zaostrzenie kar dla kierowców 2025
Chociaż zmiany w prawie o ruchu drogowym wciąż są w fazie projektów, ich głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach.
– Stop bandytom drogowym! Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby do tego doprowadzić”. Planowane regulacje mają odstraszyć kierowców od brawurowych zachowań oraz zaostrzyć sankcje dla tych, którzy rażąco naruszają przepisy. – podkreśla Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar,
Na razie jednak kierowcy mogą odetchnąć z ulgą – stawki mandatów pozostają bez zmian.