Co z lwóweckim basenem w 2022 roku? Radni zdecydowali

23
5319
fot. UGiM Lwówek Śl.

Wielkie otwarcie basenu miejskiego w Lwówku Śląskim miało miejsce w sierpniu 2020 roku. Po niespełna dwóch sezonach władze miasta podjęły ważną decyzję.

 

Chyba wszyscy mieszkańcy gminy Lwówek Śląski, ale z pewnością także i gmin sąsiednich pamiętają wieloletnią batalię o basen w stolicy powiatu. Po tym, jak decyzją burmistrz Szczęsnej zamknięty został stary obiekt pojawiła się szansa na budowę Delfinka, krytej pływalni, która przy olbrzymim wsparciu finansowym władz województwa miała powstać w Płakowicach i wybudowana być wspólnie przez władze Gminy i Powiatu. Jednak władze Gminy nie przystąpiły do tego projektu i ten upadł. To wówczas pojawiła się koncepcja budowy odkrytego basenu ze środków własnych, którą cały czas mocno forsowała burmistrz M. Szczęsna.

Po wielu perturbacjach na początku 2019 roku na teren starego basenu weszła firma budowlana, która w jego miejscu wybudowała nowy obiekt. Koszt to blisko 7 milionów złotych. Basen miejski w Lwówku Śląskim otwarty został z wielką pompą w dniu 1 sierpnia 2020 roku. Zgodnie z założeniami miał on funkcjonować przez cztery miesiące w roku od 15 maja do 15 września. Sprzyjać temu miała podgrzewana woda w basenie.

Dziś wiemy, iż już pierwszy pełny sezon pokazał, że inwestycja wszak potrzebna, ale z uwagi na to, że basen jest odkryty, to tylko przez góra trzy miesiące w roku. Znikome zainteresowanie w pozostałym okresie i wiążące się z utrzymaniem obiektu koszty skłoniły władze Gminy do skrócenia okresu funkcjonowania basenu miejskiego w Lwówku Śląskim.

„Skrócenie okresu funkcjonowania obiektu ograniczy ponoszenie nadmiernych kosztów związanych zwłaszcza ze zużyciem energii elektrycznej, uzdatnianiem wody oraz obsługą. Koszt funkcjonowania obiektu w okresie od 01.09.2021r. do 15.09.2021 r. wyniósł 34.126,25 zł przychody z biletów w tym samym okresie stanowi kwotę 1.485,60 zł.” – takie uzasadnienie do uchwały zmieniająca uchwałę w sprawie ustalenia zasad i trybu korzystania z basenu miejskiego otrzymali w marcu radni miejscy, którzy przychylili się do przedłożonej propozycji:

„Z uwagi na niepewne warunki atmosferyczne oraz niepewną frekwencje osób korzystających z usług basenu zasadne jest otwarcie obiektu jedynie w „wysokim sezonie” tj. w okresie 1 czerwiec – 31 sierpień.” – czytamy w uchwale, w której wskazano, iż basen czynny będzie codziennie w godzinach od 10:00 do 18:00.

Basen miejski w Lwówku Śląskim – cennik 2021

23 KOMENTARZE

    • Dużo było w Lubomierzu, Basen,Piekarnia,Orenżadziarnia,resztę oddali sprzedali ,i dalej sprzedają i nic nie mają tylko liczą co im na wsparcia nic od siebie żadnych pomysłów.

  1. Może lepiej od razu zamknąć. Przecież wiadomo było, że basenu nie robi się po to żeby na nim zarabiać, a żeby ludzie mieli atrakcję, żeby mieli gdzie wyjść odpocząć. Kto to wymyślił żeby skracać ortwarcie basenu

    • Ktoś kto patrzy na sprawę klarownie.
      Jeśli w okresie majowym i wrześniowym frekwencja to kilka osób, a do tego przez większość dni we wrześniu padał deszcz to zasadne jest skrócenie terminu otwarcia.
      Utrzymywanie w tych 4 tygodniach (maj, wrzesień) pracowników i ratowników mija się z celem jeśli mają tylko spacerować po pustym obiekcie.

  2. Lipiec to najbardziej deszowy miesiąc więc trzeba zamknąć albo zrobić zadaszenie.I może warto reklamować basen??? Ale co się dziwić że zainteresowanie jest małe skoro wszystkie okoliczne powiaty mają to samo co u nas, taniej lub lepiej a do tego cały rok np. Orka. I trzeba zrobić więcej atrakcji na basenie typu zjeżdżalnie bo nuda a teraz do tego będzie jeszcze tłok. A skoro tak mało jest kasy z biletów to zrobić wstęp darmowy i zwolnić etat albo chociaż dla mieszkańców gminy darmowy wstęp dać bo na mieście chodzą sułchy że jak ktoś ma wschodni paszport to za darmo będzie wchodzić ale nie wiem czy to prawda czy plotka?

    • Typowa maDka. Wszystko za darmo, wszystko deeej bo mnie sie należy dla bąbelka. Masz 500+ to płać. Chcesz na orkę, to ładuj się w pekaesa i jedziesz z brajankiem i dżesiką. Zadaszenie nad otwartym basenem. No pomysł roku.

    • A ja uważam,że ten jak to niektórzy nazywają basenikiem czy bajorkiem,to super pomysł.,,za darmo dawno umarło,, i nie ma co marudzić a woda podgrzewana to super sprawa.Jeżdzę z dziećmi i wnukami z Jeleniej Góry ,bo w moim mieście w ogóle nie ma basenu
      A wnuki w Lwówku są przeszczęśliwe bo woda ciepła i jest kameralnie i bezpiecznie❤️

  3. Korzystam z dzieckiem z basenu, jest o wiele bezpieczniej niż na żwirowni i czysto. Super że jest basen. Znajomi przyjeżdżają, aż spod Jeleniej Góry. Na parkingu widać też obce rejestracje. Zróbcie dobrą reklame przy wjeździe i plac zabaw z huśtawkami dla dzieci. Niech to miejsce stanie się centrum odpoczynku i rozrywki dla rodzin z dziećmi.

  4. W tym sezonie można by było pomyśleć o wprowadzeniu karnetów dla mieszkańców Lwówka i okolic. Wejściówek dla szkół, które w ramach godzin w-f mogłyby zajęcia prowadzić na basenie (w okresie czerwcowym). Szkoda że, zrezygnowano ze zniżki po godzinie 16-stej. To była super opcja dla osób pracujących, które po pracy mogły jeszcze skorzystać z basenu po rozsądnej cenie. Płacąc cały bilet opłaca się wtedy kiedy mamy cały dzień wolny i możemy cały dzień być na basenie. A przecież są też osoby które chcą korzystać z basenu co dzień, czy co drugi, by popływać godzinkę, czy dwie, nie koniecznie być na basenie cały dzień (w tygodniu)…. W weekendy wiadomo, że przy dobrej pogodzie basen jest pełny.

    • Pani propozycje nie uwzględniają sprzecznych interesów w funkcjonowaniu mechanizmów rynkowych . (Popyt , podaż ,wydatki~zyski . ) Porównać to można z sytuacją gdy -osoba nalega na zmianę wydajnego i działającego sprzętu komputerowego w momencie gdy sytuacja finansowa wymusza na firmie maksymalne oszczędzanie energii .

  5. Zgadzam się z panią. Tylko uważam, że powinno być więcej opcji cenowych. Karnety dla mieszkańców lub zniżki po godz 16-stej, zniżki w tygodniu dla grup szkolnych w okresie czerwcowym.

  6. Myśle ze zainwestowanie w plac zabaw, czy chociaż kilka huśtawek z karuzelą przy basenie, jak to było kiedyś byłoby super pomysłem. Dodatkowo wprowadzenie karnetów miesięcznych napewno zwiększyłoby liczbę odwiedzających.

  7. Za 15 dni września prawie 35 tys.!!!!
    To ile cały sezon? A nawet rok?
    Takich biednych gmin na takie koszty nie stać.
    Ale jak się wydaje nie swoje, to można być takim ekonomistą.
    A jeszcze chyba jest koszt kredytu.
    Ludzie macie basen ale na dziury w drogach itp.brak kasy.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj