Co z dożynkami w gminie Lwówek Śląski?

3
1748
zdjęcie poglądowe

Organizacja gminnych dożynek to dla mieszkańców sołectwa spore wyróżnienie, bo gmina Lwówek Śląski ma tych sołectw aż 28, ale to równie spore wyzwanie. Gdzie odbędą się tegoroczne dożynki?

 

 

Już od późnego średniowiecza rolnik ścinając ostatnią kiść zboża żegnał pole znakiem krzyża i wracał do domu z wianuszkiem z ostatnich kłosów, uroczyście obwieszczając tym samym, że zakończył zbiory. Z czasem wianuszek nazywany plonem zmienił się w wieniec przyozdobiony kwiatami i owocami. Wieniec ten rolnik przechowywał przez zimę, aż nadszedł czas siewu, wtedy wykruszał z niego ziarno i wysiewał na pole.

Z czasem tradycja ta przerodziła się w Dożynki, wielkie święto rolników, ogrodników i sadowników, którzy świętują zakończenie zbiorów. Dla nas korzystających z pracy ich rąk, to okazja do podziękowań: za trud, za ich ciężką pracę i wysiłek. To również sposobność do integracji i wspólnej zabawy. Wszak nieodzownym elementem uroczystości jest msza święta dziękczynna oraz prezentacja staropolskich obrzędów, ale także prezentacja lokalnych wyrobów jak i zabawa pod chmurką. Nieodzowną częścią obchodów jest również uhonorowanie rolników.

Żadnego z tych elementów nie zabraknie zapewne podczas tegorocznych dożynek w gminie Lwówek Śląski. Te odbędą się 7 września w Skorzynicach. Organizacja tak ważnej uroczystości dla sołectwa to spore wyróżnienie, bo przypomnijmy, iż gmina ma 28 sołectw, ale również jest to niecodzienne wyzwanie.

Warto już dziś zarezerwować sobie w kalendarzu pierwszą sobotę września i udać się do Skorzynic.

3 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here