W ostatnich latach liczba bezrobotnych w powiecie lwóweckim stopniowo malała. Tendencję spadkową powstrzymał koronawirus. Teraz urząd pracy notuje kolejne zmiany.
Liczba bezrobotnych zarejestrowanych oraz stopa bezrobocia w kraju
Z danych GUS wynika, iż stopa bezrobocia w kraju w sierpniu tego roku była taka sama jak w lipcu i czerwcu. Przez trzy ostatnie miesiące bezrobocie wynosiło 6,1 procent. Najlepszym miesiącem tego roku pod względem liczby bezrobotnych był marzec, kiedy to bezrobocie spadło do 5,4 procent. Od czasu pojawienia się pandemii liczba osób poszukających pracy zaczęła wzrastać. Okres wakacyjny spowodował wyhamowanie tendencji wzrostowej. Na koniec sierpnia w Polsce zarejestrowanych było ponad milion osób.
Najniższe i najwyższe bezrobocie w kraju
Najgorsza sytuacja była w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie bez pracy było ponad 50 tysięcy mieszkańców, a bezrobocie wynosiło 9,9 procent. Niewiele lepsza sytuacja była w podkarpackim, gdzie stopa bezrobocia wyniosła 9 procent, tam bez pracy pozostawało ponad 86 tysięcy osób. Na drugim biegunie znajduje się województwo wielkopolskie, gdzie stopa bezrobocia wyniosła 3,7 procenta. Nie zmienia to faktu, iż bez pracy pozostawało tam ponad 60 tysięcy rodaków.
Powiat z najniższym i najwyższym bezrobociem
W skali powiatów najgorsza sytuacja jest powiecie szydłowieckim w województwie mazowieckim, gdzie zarejestrowanych jako bezrobotni jest blisko jedna czwarta mieszkańców a stopa bezrobocia wynosi tam 24,3 procent. Natomiast najlepsza sytuacja jest w powiecie poznańskim, gdzie zarejestrowanych pozostawało tylko 1,9 procent mieszkańców.
Bezrobocie w województwie dolnośląskim
W województwie dolnośląskim stopa bezrobocia kolejny miesiąc utrzymuje się na takim samym poziomie i wynosi 5,7 proc. Bez pracy nadal pozostaje 69,7 tysiąca dolnoślązaków. W skali powiatów najlepsza sytuacja jest w mieście Wrocławiu i powiecie wrocławskim, gdzie stopa bezrobocia wynosi po 2,4 procent. Natomiast najgorzej jest w powiecie górowskim – 15,8 proc i powiecie złotoryjskim 14,9 proc.
Bezrobocie w powiecie lwóweckim
Według danych Powiatowego Urzędu Pracy w Lwówku Śląskim po kilku miesiącach wzrostów w sierpniu odnotowany został nie znaczy spadek liczby osób zarejestrowanych jako bezrobotni.
Na koniec 2014 stopa bezrobocia w powiecie lwóweckim roku wynosiła 22,6 procent, na koniec 2016 roku było to już 16,9 procent, natomiast 2018 rok zamknęliśmy bezrobociem na poziomie 12,2 procenta, a w grudniu 2019 stopa bezrobocia wyniosła już tylko 10,9 proc.
Niestety, epidemia koronawirusa wiosenno- letnie spadki zamieniła we wzrosty. W styczniu 2020 roku stopa bezrobocia w powiecie wynosiła: 11,3%, w lutym: 11,1%, w marcu: 11,0%, w kwietniu: 11,4 %, w maju: 11,7 %, w czerwcu: 12,0%, w lipcu 12,2 proc. Natomiast w sierpniu zmniejszyła się do 12,1 procenta. Dla porównania rok wcześniej stopa bezrobocia w powiecie była o siedem dziesiątych procenta niższa.
W lipcu 2020 roku zarejestrowanych w PUP w Lwówku Śląskim było 1.665 osób. Natomiast w sierpniu 1.641.
Spada liczba bezrobotnych w powiecie lwóweckim
Obiecująco wypadł wrzesień 2020 roku, kiedy to w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych było 1.544 osób.
Czy tendencja spadkowa utrzyma się, czy nadchodząca zima oraz kolejne obostrzenia związane ze wzrostem zakażeń koronawirusem spowodują jej odwrócenie?
Szok. Niby bezrobocie spada bo do urzędu nie można się dostać bo urzedasy pochowali się za biurkami i tylko przez internet albo telefon co za czasy do urzędu nie można się dostać bo trzeba chronić urzędy ale po pracy urzedasy bujają się po sklepach i to już jest ok ludzie co się dzieje w tym kraju
Nie wiem . W czerwcu można bylo wszystko zdalnie dzis czekam na tel czy w poniedziałek mam się zjawić. Ich nie interesuje czym się dostaniesz. Jak nie masz czym dojechać do proponowanej przez nich pracy chcą cie wyrejestrować a tel nie odbierają….
To zostań urzędasem i też będziesz po pracy bujał się po sklepach.
Urząd pracy jest najmniej potrzebnym z urzędów. Nie znam nikogo komu znalazłby pracę. Chyba że z przymusu, ze skierowania. Nakaz pracy jak początkiem 20 wieku….. Zlikwidować i oszczędzane fundusze z tego miejsca przeznaczyć na wsparcie działalności firm zakładanych przez Polaków, albo przeznaczyć na zmniejszenie opłat związanych z działalnością.
W lubaniu w urzędzie pracy traktują ludzi z szacunkiem. We Lwówku, kobiety które obsługują bezrobotnego traktują osobę w sposób poniżający jako kogoś gorszego, pracownice są wyszczekane Zmuszają do przyjęcia pracy narzucając swoje racje, nie patrzą na to czy ktoś jest mobilny czy ma dziecko( czy ma komu powierzyć opiekę) czy Nie. Kiedy powiedziałam,ze nie mam prawa jazdy Usłyszałam ze chyba pora najwyższa się za to zabrać. Praca w wymiarze niby pół etatu ale 6 godzin za 1200zł jest super atrakcyjna mając dwójkę dzieci.