Chciał zainwestować w kryptowaluty. Stracił około 150 tysięcy złotych

0
1085

Policja jeleniogórska ostrzega przed próbami oszustw związanych z inwestowaniem na rynkach kryptowalut za pośrednictwem fałszywych serwisów internetowych. 73-letni mieszkaniec Jeleniej Góry stracił około 150 tysięcy złotych. Padł ofiarą oszustwa firmy pośredniczącej w inwestycji przy zakupie Bitcoin.

 

Do Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze zgłosił się mężczyzna, który poinformował, że w wyniku oszustwa stracił około 150 tysięcy złotych. Mężczyzna wszedł na link, który otrzymał na maila informujący o możliwości inwestycji w kryptowaluty i w ten sposób osiągnięcia w krótkim czasie dużych zysków. Pokrzywdzony wypełnił formularz kontaktowy, a następnie skontaktowała się z nim kobieta podająca się za tak zwanego „brokera” inwestycyjnego. Rozmówczyni ze wschodnim akcentem wyjaśniła na czym polega ich działalność, jak zainwestować pieniądze i jak w szybki sposób można się wzbogacić.

Mężczyzna instruowany był telefonicznie, gdzie ma się zalogować, na jakiej stronie internetowej i jaki program ma zainstalować na swoim komputerze. Program pomagał oszustom oszacować możliwości finansowe rozmówcy, a co za tym idzie zachęcać do kolejnych przelewów mających na celu wzbogacenie się 73-latka. W ten sposób mężczyzna zainwestował w kryptowaluty około 150 tysięcy złotych.

Kiedy zyski osiągnęły zadowalający próg jeleniogórzanin postanowił wypłacić swoje pieniądze. Okazało się, że żadnych zysków nie ma, a on padł ofiarą oszustów.

Policja jeleniogórska apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku i ostrożność, nie wchodzenie w linki, które zachęcają do inwestycji i w szybkim czasie osiągnięcie dużych zysków. Firmy te ogłaszają swoje usługi za pomocą reklam w mediach społecznościowych, serwisach internetowych oraz aplikacjach mobilnych. Związek Banków Polskich rekomenduje sprawdzenie listy alertów Komisji Nadzoru Finansowego, gdzie publikowane są informacje o nieuczciwych podmiotach.

-/podinspektor Edyta Bagrowska, KPP Jel. Góra/-

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here