Chcą powrotu Płakowic na mapę Polski

26
3542
Płakowice wieś miasto Lwówek Śląski

Jakie korzyści z bycia częścią Lwówka Śląskiego mają mieszkańcy Płakowic? Niektórzy woleliby powrotu czasów, kiedy to Płakowice były wsią. Co Wy na to?

 

Płakowice – Lwówek Śląski

Płakowice położone są prawym brzegu Bobru. Według źródeł niemieckich nazwa ta pochodzi od słowiańskiego określenia plochowica, mającego oznaczać niewielką nizinę lub zagłębienie terenu. Jak podaje Wikipedia wieś pojawia się w źródłach pisanych w 1217 jako Placuitz, a w 1668 jako Gutt Plackwitz. W 1726 odróżniano Plagewitz i Plagewitz Commenda, podobnie w 1765 Plagwitz i Kommende- Plagwitz. Do 1945 wieś nosiła nazwę Plagwitz. Po wojnie osada występowała już tylko jako Płakowice. Z mapy Polski zniknęła 1 stycznia 2000 roku, kiedy to wieś została przyłączona do Lwówka Śląskiego, z którym związana jest po dziś dzień. Aczkolwiek mimo upływu blisko ćwierć wieku mieszkańcy regionu nadal posługują się nazwą „Płakowice”.

Siła Płakowic

Mimo, iż oficjalnie w Lwówku Śląski, ale potocznie to w „Płakowicach” znajduje się Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Szarych Szeregów oraz Zespół Placówek Edukacyjno- Wychowawczych. Tu jednym z ważniejszych zabudowań nadal pozostaje powstały na przełomie XV i XVI wieku Zamek. I to tu znajduje się jeden z większych zakładów produkcyjnych w gminie Lwówek Śląski, który nawet w nazwie ma … „Płakowice”, mowa oczywiście o zatrudniającej kilkuset pracowników firmie „ART Płakowice”. Nie sposób nie wymienić w tym miejscu także jednej z najbardziej aktywnych fundacji w regionie, która również swoją nazwą pielęgnuje pamięć o dawnej wsi, czyli Fundacji Płakowice.

Potencjał Płakowic

Przez Płakowice przebiega droga wojewódzka 364 Złotoryja – Lwówek Śląski. Warto także zwrócić uwagę, iż niegdyś przebiegała tędy linia kolejowa (nr 284) i był tu również przystanek kolejowy. Obecnie linia ta jest nieczynna.

Zima Dziura w Płakowicach

Jednym z ciekawszych miejsc w Płakowicach jest Zimna Dziura – niewielka jaskinia położona na południowym zboczu wzgórza Skałka. Jaskinia znajduje się na wysokości 255 m n.p.m. w lesie dębowo-brzozowym. Zimna Dziura ma 8,5 m długości i 2,7 m głębokości.

Płakowice: wieś czy miasto?

Jadąc przez Płakowice drogą z Dworka w kierunku centrum Lwówka Śląskiego można odnieść wrażenie, iż to wieś. Wjeżdżając do Płakowic drogą wojewódzką od strony Złotoryi bez wątpienia czuje się, że to już miasto. Aczkolwiek w ostatnim czasie i w tym miejscu można było zwątpić.

Wniosek o powrót Płakowic

Z początkiem maja 2024 roku kierowcy jadący od strony Złotoryi wjeżdżając do Lwówka Śląskiego mogli zobaczyć znak E17a z nazwą miejscowości, na którym wyraźnie widniała dowieszona tablica z nazwą „PŁAKOWICE”. Z drugiej strony był znak E18a „koniec miejscowości” z nazwą LWÓWEK ŚLĄSKI. Zielona tablica z nazwą dawnej wsi została przyklejona przez nieznanych mieszkańców, którzy w ten sposób wyrazili swoje przywiązanie i chęć powrotu do sołectwa.

“Wniosek” do zarządcy drogi

W ostatnim czasie to już kolejny „manifest” wywieszony przy drodze wojewódzkiej. Pod koniec zimy nieznany sprawca zawiesił na jednym ze znaków „prośbę” o remont drogi. Teraz w podobny sposób ktoś domaga się odłączenia Płakowic od miasta.

Prawo – zasłanianie znaków

Warto tu zwrócić uwagę, iż w odniesieniu do przerabiania/ zasłaniania znaków drogowych można stwierdzić, że osoba dopuszczająca się takiego czynu jest sprawcą wykroczenia.

“Zgodnie z art. 85 Kodeksu Wykroczeń: Kto samowolnie ustawia, niszczy, uszkadza, usuwa, włącza lub wyłącza znak, sygnał, urządzenie ostrzegawcze lub zabezpieczające albo zmienia ich położenie, zasłania je lub czyni niewidocznymi, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Ponadto należy podkreślić, iż użytkownicy ruchu drogowego są wprowadzani w błąd i może to wywołać niepożądane skutki w postaci dezorganizacji ruchu. Co ważne, nieprawidłowe oznakowanie może mieć wpływ na bezpieczeństwo i doprowadzić do poważanego zagrożenia, np. do wypadku drogowego”. – wskazuje sierż. szt. Olga Łukaszewicz Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim.

Drogowcy w dniu wczorajszym zdjęli doklejony znak ze starą nazwą miejscowości. Nie oznacza to jednak, iż to koniec tematu.

Co Wy na to? Czy Płakowice powinny zostać częścią Lwówka Śląskiego, czy osobnym sołectwem? Na czym bardziej skorzystają Gmina, Miasto i same Płakowice?

26 KOMENTARZE

  1. Gdyby Plakowice znowu były wsią, skorzystaliby nauczyciele pracujący w tamtejszych szkołach ( 10% dodatku wiejskiego). Jakie korzyści mieliby pozostali mieszkańcy , nie wiem.

  2. Trzeba porównać. Ile kasy na Płakowice idzie z budżetu Lwówka, a ile pójdzie, jeśli będą osobną miejscowością.
    Zakładam, że Płakowice znacznie szybciej się rozwiną jako osobna miejscowość. Może nawet w przyszłości będą miastem konkurencyjnym dla Lwówka.

    • Jakie to miasto jak przez ponad 20 lat nie mogą nasze “władze” zrobić chodnika i w zimie czy po deszczu trzeba się taplać w błocie. Nie wspomnę już o zagrożeniach dotyczących potrąceń w trakcie spaceru do “centrum”. Mam nadzieję, że nowy radny wraz z nowym burmistrzem rozwiążą ten problem.

  3. Korzyść z bycia wsią, to własny sołtys, rada sołecka i fundusz sołecki. Nie wiem ile dokładnie mieszkańców mają Płakowice, ale Fundusz sołecki to kilkanaście, kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie, więc mieszkańcy mieliby pieniądze na inicjatywy, zagospodarowanie terenu, może jakieś miejsce pod ognisko, działania kulturalne …
    Nie wiem natomiast jakie korzyści z bycia częścią Lwówka mają Płakowice. Warto żeby sami mieszkancy się wypowiedzieli w tym temacie. Uważam, że warto o tym rozmawiać, bo może faktycznie będą z tego korzyści.

  4. Nowy Burmistrz Lwówka Śl. deklaruje dużą otwartość na sprawy społeczne, ale najpierw trzeba sprawdzić, jaka jest opinia demokratycznej większości tej dzielnicy i wszystkie aspekty prawne, aby nie wpaść z deszczu pod rynnę. Takie tendencje odśrodkowe w jednej z gmin naszego powiatu już się pojawiały.

  5. Minęło ćwierć wieku od zniknięcia Płakowic. Ludzie wy nie macie większych problemów? Wymiana dowodów, pieczątek i aktualizacja starych dokumentów np. zakupu nieruchomości, to będą olbrzymie koszta publiczne i prywatne.
    Co zyskają? Nic. Kilkaset km stąd trwa wojna a wy takie pierdoły wymyślacie
    Dosłownie: nie róbcie wiochy!

  6. Jaki problem dać znak dzielnicy: Płakowice? Jakoś drogowcy w Czerniawie- Zdroju taki postawili. Niebieskie litery na białym tle i wszyscy zadowoleni.

  7. Macie tam na Płakowicach swojego Kohuta? Może jeszcze język płakowicki ogłosimy językiem regionalnym, a mieszkańcy powołają wiejski ruch separatystyczny pod wezwaniem Rozali von Thun und Schleswig-Holstein?

  8. Nie widzicie,że to zwykła PROWOKACJA ze strony tych co polegli w wyborach do Gminy,żeby utrudniać,mieszać w pracy nowych władz Gminy i siać ferment.Opamiętajcie się naiwniacy!

  9. A mi się wydaje, że to bardzo dobry pomysł. O Płakowicach Lwówek zapomniał. Nic się tutaj nie dzieje. Na wsiach mają fundusze sołeckie, świetlice, boiska i miejsca do integracji. Płakowice zostały same sobie. Jest to dobra propozycja i większe możliwości do pozyskania środków zewnętrznych. Popieram!

    • I co z tego, że na wsiach jest sołtys, rada sołecka, świetlica a nie dzieje się nic lub niewiele. Wszystko zależy od tego jacy ludzie będą piastować te funkcje. Jedni aktywnie działają na rzecz mieszkańców, a inni są bo są.

  10. Miasta przyłączają wsie. Plakowice były są i będą. Jelenia Góra przyłączyła Cieplice i nadal mówi się Cieplice. Podobnie może być w Lwówku Śląskim. Plakowice jako Osiedle Lwówka Śląskiego. Można by powołać Radę Osiedla Mieszkańców Plakowic. Są stosowane tablice z nazwami Osiedli. Przykład Zabierze w Jeleniej Górze. Czy też Osiedla w Bolesławcu.

  11. Witam.Jest różnica, jako mieszkańcy miasta płacą podatki od gruntu i na
    nim od nieruchomości większe stawki
    niż jako wieś (miasto Białystok 300tys.
    i obok Kleosin 3tys./ dzieli tylko 1 tor
    kol.) i jak już ktoś wcześniej napisał
    jest fundusz sołecki ( wsiowy )
    Poza tym każdy kto jest rolnikiem
    i posiada min.1ha ( las, grunty uprawne)
    ( ha przeliczeniowe bonitacyjne płaci
    za 4 klasę / 5 i 6 bez podatku / a za
    3 w/g 4 50%wiecej itd za 1w/g 4 to będzie
    200%wiecej podatku rolnego/
    I poza tym rolnicy mogą nie płacić
    podatku od nieruchomości ( wszystkich
    lub części w / z od gminy )

  12. Płakowice będą nawet miały swoją monografię, książką o historii wsi od średniowiecza do 1945 roku. Ma ukazać się w maju tego roku. Lwówek do tej pory takiej nie ma 🙂

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj