W związku z wnioskiem Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, Wojewoda Dolnośląski Anna Żabska zwróciła się z prośbą do służb o utworzenie całodobowych punktów kontrolnych na wszystkich przejściach granicznych, w szczególności polsko- niemieckich.
Szczególną uwagę poświęcono przejściom polsko-niemieckim w Jędrzychowicach, Radomierzycach i Sieniawce.
Decyzja ta została podjęta w odpowiedzi na odnotowanie ogniska pryszczycy (FMD) – wysoce zaraźliwej choroby wirusowej zwierząt parzystokopytnych – na terenie Republiki Federalnej Niemiec, w pobliżu granicy z Polską.
Pryszczyca (ang. Foot and mouth disease – FMD) to wysoce zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa dotykająca zwierzęta parzystokopytne, zarówno domowe, jak i dzikie. Najbardziej podatne na zakażenie są bydło, świnie, owce oraz kozy. Chorobę wywołuje wirus z rodzaju Aphtovirus, należący do rodziny Picornaviridae. Jego zdolność do szybkiego rozprzestrzeniania się sprawia, że wystąpienie pryszczycy wiąże się z poważnymi konsekwencjami ekonomicznymi dla kraju i hodowców.
Wirus pryszczycy wydalany jest przez zakażone zwierzęta już przed wystąpieniem widocznych objawów choroby. Zarażone osobniki emitują wirus w wydychanym powietrzu, ślinie, mleku, kałach oraz innych wydzielinach i wydalinach. Największe stężenie wirusa występuje w pęcherzach surowiczych pojawiających się na skórze zakażonych zwierząt. Zwierzęta mogą pozostać nosicielami wirusa nawet do trzech lat.
Do potencjalnych źródeł zakażenia należą:
- chore lub ozdrowiałe zwierzęta,
- produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak mleko, mięso czy nasienie,
- skażone pasze, woda, podłogi, żłoby, pastwiska, a także skóra i wełna,
- odpady kuchenne, gryzonie, ptaki i owady.
- Konsekwencje wystąpienia pryszczycy
Pojawienie się ognisk pryszczycy prowadzi do ogromnych strat ekonomicznych. Konieczność eliminacji zakażonych stad, wstrzymanie obrotu i eksportu zwierząt, mięsa oraz produktów pochodzenia zwierzęcego powodują dotkliwe straty dla hodowców i przemysłu mięsnego. Dodatkowe koszty wiążą się z wypłatą odszkodowań oraz likwidacją ognisk choroby.
Grupy kontrolne, w skład których wchodzą przedstawiciele Policji, Straży granicznej, Inspekcji Transportu Drogowego oraz Krajowej Administracji Skarbowej, będą weryfikować dokumentację przewozową transportowanych zwierząt. Kopie tych dokumentów zostaną przekazane do Wojewódzkiego Inspektora Weterynarii.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości inspektorzy będą współpracować z dyżurującymi Powiatowymi Lekarzami Weterynarii, którzy również pełnią całodobowe dyżury w celu zapewnienia sprawności działań.
Jak wskazuje Tomasz Jankowski rzecznik prasowy Wojewody Dolnośląskiego, celem podjętych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa, ochrona zdrowia zwierząt na terenie Dolnego Śląska oraz zapewnienie zgodności transportu zwierząt z obowiązującymi przepisami.