Będzie mocno wiało. Jest alert 3 stopnia.

0
1045

Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych – Wydział we Wrocławiu wydało ostrzeżenie 3, najwyższego stopnia przed silnym wiatrem.

 

Ostrzeżenia meteorologiczne: Silny wiatr
stopień: 3, prawd. 90%, to obejmuje m.in. powiaty: lwówecki, karkonoski, lubański, bolesławiecki, złotoryjski, zgorzelecki, …

Przebieg: Prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 110 km/h, przejściowo w porywach do 120 km/h, z południowego zachodu i zachodu. Najsilniejsze porywy wiatru prognozowane są w drugiej połowie nocy i jutro w dzień. Wieczorem i w pierwszej połowie nocy (z czwartku na piątek) porywy wiatru będą słabły. W nocy oraz w dzień prognozowane są również burze.

Ostrzeżenie jest ważne od godziny 17:00 dnia 16 lutego 2022 roku do godziny 01:00 dnia 18 lutego 2022 roku.

Na obszarze Przedgórze notowane są pierwsze porywy wiatru, wynoszące około 70 km/h. Najwyższe wartości zanotowano w Paprotkach, Szczawnie Zdroju i Pszennie. W dalszym ciągu prognozuje się występowanie porywów wiatru około 70 km/h i ich stopniowe nasilanie się. Obszar silnych porywów wiatru będzie stopniowo również zwiększał swój zasięg terytorialny. – tłumaczą w komunikacie synoptycy IMGW

Pamiętaj!

Przypominamy aby usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr, przepakować samochód w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej był zaparkowany pod drzewami. O przypadkach, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa należy informować straż pożarną dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Co zrobić, jak zabraknie prądu?

Pracownicy Tauron Dystrybucja radzą, aby w pierwszej kolejności sprawdzić bezpieczniki (korki). Następnie sprawdzić, czy jest prąd na klatce lub ulicy. Jeżeli prądu nie ma na klatce schodowej to należy skontaktować się z administratorem lub właścicielem budynku. Natomiast, jeżeli prądu nie ma również w sąsiednich budynkach oraz na ulicy należy jak najszybciej zadzwonić na numer alarmowy Tauron Dystrybucja – 991 i zgłosić awarię. Pod tym numerem telefonu możesz również na bieżąco sprawdzać przewidywany czas usunięcia awarii.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here