Afrykański pomór świń w powiecie lwóweckim

13
3357
zdjęci poglądowe, fot.: pixabay

Afrykański pomór świń (ASF) to groźna choroba wirusowa, na którą chorują wyłącznie świnie i dziki. Wirus stanowi dla nich poważne zagrożenie i może przez długi czas utrzymywać się w zwłokach padłych zwierząt, z tego powodu powinny być one usuwane ze środowiska.

 

W związku z występowaniem ASF w Polsce na terytorium kraju zostały wyznaczone obszary objęte różnymi restrykcjami:

 • obszar objęty ograniczeniami III (kolor czerwony na mapie występowania ASF)
 • obszar objęty ograniczeniami II (kolor różowy na mapie występowania ASF)
 • obszar objęty ograniczeniami I (kolor niebieski na mapie występowania ASF)

W obszarach tych obowiązują ograniczenia w możliwości przemieszczania świń, mięsa wieprzowego i innych produktów pozyskanych od świń oraz dzików i ich mięsa.

W dniu 15 czerwca 2022 r. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lwówku Śląskim otrzymał wynik dodatni badania potwierdzającego w kierunku ASF.

Próbki zostały pobrane na terenie obszaru objętego ograniczeniami I – niebieskiego. Po przeprowadzeniu analizy ryzyka zaproponowane zostanie włączenie do obszaru skażonego tereny z gmin: Lwówek Śląski, Lubomierz i Wleń – zasięg 10 km od stwierdzonego ogniska u dzika.

13 KOMENTARZE

 1. I znów trzoda do likwidacji bo taki prykaz. Za mało się sprzedaje padliny z Belgii i Danii. Poza tym mięso z asf bo obróbce termicznej jest normalnym mięsem nadającym się do spożycia bo asf nie jest groźny dla ludzi. Kolejny przekręt korporacji.

  • PiS ma rację że sprzeciwia się z niektórych sankcji wobec Polski, nie będą nam wszystkiego narzucać swoich decyzji, tylko PO,lewica, je im z ręki i są przeciw Polsce, dla mnie to są zdrajcy. Masz swoją Brukselę ,będziesz tańczył jak oni zagrają.

  • Wśród komentujących nikt się nie zbłaźnił, oprócz Ciebie.
   Choroba nie zagraża życiu i zdrowiu ludzi.A cała reszta to POLITYKA.
   Myśliwi nie chcą polować,a jak już wyjdą to robią wszystko żeby dzika nie spotkać.Gospodarze trzymają trzodę tak aby nikt nie widział, nie słyszał nie wiedział o jej posiadaniu.

 2. Klos Ciekaw jestem co ty bedziesz żar jak wojna wybuchnie, czy weterynarze zaproszą cie na obiad .kiedys weterynarz pomagał dziŚ wykancza tyle w temacie .jeszcze bedziecie prosic rolników zeby trzymali swinie.zobaczycie….

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here