Ostatnie miesiące władze jakby przespały. Teraz burmistrz pisze, że ma plan. Ksiądz i przedsiębiorcy łapią się za głowę i piszą do burmistrza.
O tym, iż na obrzeżach Świeradowa- Zdroju powstaje największa w Polsce wieża widokowa od miesięcy wie chyba każde zamieszkujące uzdrowisko dziecko. W założeniu atrakcja miała przyciągać rzesze turystów. I pewnie tak będzie. Inwestycja jest już na ukończeniu, jednak Miasto zaspało. Pod koniec marca opieszałość w działaniach burmistrzowi Marciniakowi wytknęli dziennikarze z Radia Wrocław. Donosili oni, iż Gmina nie wybudowała dotąd wodociągu, kanalizacji ani nawet drogi do atrakcji. Jak się okazuje te rzesze turystów będą miały także spory problem z zaparkowaniem samochodów, bo nie ma parkingów. Ale burmistrz Marciniak twierdzi, iż ma plan.
W ostatnim numerze gminnej gazety Roland Marciniak wskazuje rozwiązania, które mają ułatwić turystom dotarcie do wieży widokowej. W tym celu burmistrz proponuje zmianę organizacji ruchu na szeregu ulic, dwukierunkowe chce zamienić na jednokierunkowe z możliwością parkowania przy jednej krawędzi oraz przy niektórych ulicach planuje wprowadzić możliwość parkowania na chodnikach.
„Oto proponowany plan działania w zakresie organizacji ruchu wokół wieży, który przedstawię w punktach, aby łatwiej nam było dyskutować i konsultować poszczególne rozwiązania” – pisze R. Marciniak i wymienia:
- ulica Dąbrowskiego od ulicy Górskiej będzie zamknięta dla samochodów za wyjątkiem mieszkańców;
- ulica Leśna na odcinku od Górskiej do Głowackiego będzie jednokierunkowa;
- ulica Kilińskiego będzie dwukierunkowa z zakazem wjazdu samochodów za wyjątkiem mieszkańców i transportu publicznego;
- ulica Parkowa od Wyszyńskiego do Orzeszkowej będzie jednokierunkowa w górę z możliwością parkowania na jednym pasie dla 100 aut;
- na ulicy Piłsudskiego zwiększymy ilość miejsc postojowych po lewej i po prawej stronie do łącznie 78 miejsc;
- ulica Piłsudskiego od Wyszyńskiego do Zdrojowej dopuścimy parkowanie po lewej stronie na chodniku ok. 15 miejsc postojowych;
- ulica Wyszyńskiego to 90 miejsc postojowych;
- wzdłuż ulicy Widokowej powstanie 60 miejsc postojowych;
- ulica Piastowska od Zdrojowej do Wyszyńskiego będzie strefą zamieszkania z wydzielonymi 45 miejscami postojowymi;
- ulica 3 Maja – 52 miejsca postojowe;
- ulica Dojazdowa – 25 miejsc postojowych;
- ulica Górska od Granicznej do Mickiewicza jednokierunkowa z jednym pasem do parkowania dla 80 aut;
- ulica Ratowników Górskich od hotelu Stary Zdrój do stacji benzynowej jednokierunkowa z dopuszczeniem parkowania na jednym pasie dla 60 aut;
- plac przy Stacji Kultury będzie jednym z parkingów buforowych dla prawie 300 aut;
- ulica Majowa jednokierunkowa z postojem dla 20 aut;
- ulica Krótka postój dla 20 aut;
- ulica Źródlana jednokierunkowa od Zakopiańskiej do Strumykowej;
- ulica Zakopiańska od stadionu do ulicy Krótkiej poszerzenie pasa drogowego o pobocza na postój dla 250 aut;
- ulica Strażacka na odcinku od kolei gondolowej do Młynicy poszerzenie pobocza na postój 150 aut;
- wypłaszczenie przy nowo budowanym centrum rowerowym z miejscami postojowymi dla 240 aut. Łącznie wokół centrum miasta i kolei gondolowej zorganizujemy 1600 miejsc postojowych, którymi będzie zarządzać gmina. Do tego trzeba doliczyć prywatne miejsca postojowe na ok 1100 aut. Zmiany w organizacji ruchu będą wprowadzane etapami. Trzeba wykorzystać moment otwarcia wieży Sky Walk Świeradów-Zdrój, aby uregulować ruch samochodów w centrum naszego uzdrowiska.
- Dla pieszych oznaczymy dokładniej kilka dojść do wieży: od strony Stogu Izerskiego, niebieski szlak z centrum miasta, od strony Malachitu, od kolei gondolowej do wieży. Jednocześnie pracujemy intensywnie nad uruchomieniem wyciągu gondolowego do wieży od ulicy Nadbrzeżnej, gdzie w ciągu 2 lat powstanie duży parking buforowy na 400-500 aut. Naszym celem jest zorganizowanie parkingów buforowych dla gości jednodniowych przy kolei gondolowej i ulicy Nadbrzeżnej;
- Przy oznaczaniu dojścia do wieży dla pieszych wykorzystamy nasz system nawigacji miejskiej na słupach informacyjnych.
– wyjaśniał w notatniku świeradowskim burmistrz Marciniak, który oprócz pomysłów przekształcenia centrum uzdrowiska w wielki parking pochwalił się także autorską inicjatywą zorganizowania transportu publicznego:
„Dowożenie z miejsc postojowych do wieży, gondoli, czy deptaka zdrojowego chcemy oprzeć na miejscowych taksówkarzach, jako transporcie publicznym. Pomysł polega na tym, że gmina zakupi i uruchomi automatyczną aplikację dla 30-40 pojazdów, które turyści z dowolnego miejsca postojowego będą mogli zamówić, jako odpłatny dowóz do wieży” – tłumaczy R. Marciniak, który przyznaje, iż testował możliwość organizacji dowożenia turystów autobusem miejskim, ale okazało się, że droga pod wieżę widokową jest zbyt stroma i kręta. Dlatego jego zdaniem sznur taksówek będzie się bardziej sprawdzał.
Burmistrz Marciniak przyznaje także, iż w kolejnych etapach będzie zmierzał do wprowadzenia zmian w organizacji ruchu na następnych ulicach w centrum Świeradowa- Zdroju: „Kolejnym działaniem jest uruchomienie kolejnych jednokierunkowych ulic i organizacja miejsc postojowych w centrum w strefie A i B i miejsc parkingowych buforowych w strefie C uzdrowiska” – chwali się swoimi pomysłami burmistrz Świeradowa- Zdroju.
Jednak te pomysły – czego można się było spodziewać – szybko wywołały prawdziwą burzę, niezadowolenie części mieszkańców, przedsiębiorców, a nawet księży z miejscowej parafii. Ci nie czekając na wcielenie tego planu w życie już napisali obszerną petycję.
„Wyrażamy obawy, że proponowane zmiany w znacznym stopniu zmienią charakter naszego kurortu i utrudnią nasze funkcjonowanie jako mieszkańców i przedsiębiorców. Nasze zaniepokojenie budzi plan stworzenia kilkuset miejsc parkingowych na obszarze bezpośrednio przylegającym do Parku Zdrojowego.
Nie rozumiemy i nie zgadzamy się z pomysłem, aby chroniąc widok z nowo powstającej wieży Sky Walk, miejsca parkingowe dla odwiedzających atrakcję zostały przeniesione w ścisłe centrum uzdrowiska. Czyli obszar, który powinien być szczególnie chroniony, ze względu na swoje walory, przyjmie cały ciężar związany z obsługą jednodniowych turystów”. – piszą autorzy skierowanej do burmistrza Marciniaka petycji, którzy punktują wady jego planów i nie kryją związanych z nimi obaw.
„Obawiamy się, że kuracjusze i turyści przestaną doceniać walory naszego kurortu i w perspektywie kilku lat, spowoduje to bezpowrotną utratę kuracjuszy i turystów odwiedzających nasze uzdrowisko” – dodają autorzy listu, którzy zwracają także uwagę, iż wprowadzenie proponowanych rozwiązań może stać w sprzeczności z ustawą o lecznictwie, a co za tym idzie Świeradów- Zdrój mógłby nawet utracić status uzdrowiska.
Pod listem do burmistrza Marciniaka podpisali się świeradowscy przedsiębiorcy (hotelarze), ksiądz proboszcz, a nawet jeden z radnych. W piśmie autorzy wskazują m.in., iż na uznanie zasługuje pomysł stworzenia dużego parkingu przy Stacji Kultury. Jednak ten spodziewanych tłumów z pewnością w całości nie przyjmie.
“Obowiązkiem władz miasta jest dbanie o ochronę walorów uzdrowiskowych Świeradowa- Zdroju oraz planowanie rozwoju miasta z uwzględnieniem jego atutów i specyfiki” – przypominają burmistrzowi autorzy listu.
Obserwując to, co się dzieje w Świeradowie- Zdroju trudno nie odnieść wrażenia, iż burmistrz najwyraźniej zaspał i dziś, gdy wieża Sky Walk jest na ukończeniu stara się COŚ wymyślić, tylko, że na działanie, takie profesjonalne działanie jest już nieco późno. Bo jeżeli obostrzenia na to pozwolą wieża ruszy na początku wakacji. Wówczas Świeradów- Zdrój zaleją turyści, którzy w świat puszczą swoją opinię o atrakcji, mieście i gospodarzach. Jaka ona będzie? O tym przekonamy się już wkrótce.
Ludzie usuńmy tego czlowieka od wladzy bo nas zniszczy calkiem u siebie pod domem niech robi parkingi
Jakie tłumy jak bilet będzie po 100 zł i jeszcze trzeba będzie dojść że stacjibkultury na pieszo albo wziąść taxi i to jednego że świeradowskich dusigroszy taksiaży którzy potrafią nieźle doić pasażerów to ja podziękował za taką atrakcję.
Remedium przynajmniej na częściowe rozwiązanie problemu może być kolej ale na nią potrzeba minimum dwa lata.
Najlepiej doprowadzić tory na “Gondolę” i wspomnianą wieżę widokową.
Pogońcie Marciniaka !!!!!!!!!!
Prawdziwego księdza to ze świeczką trzeba szukać. Teraz to biznesmeni którzy żyją z fundacji i innych pomysłów. A parafia to dodatek do tej działalności.
A nie prościej do wieży widokowej zrobić kolejkę linową???
Jest taki plan. Realizacja mniej więcej do dwóch lat.
A czy turyści nie mogą po prostu przejść się szlakiem do tej wieży?
Pewnie, że nie. Paniczyki z dużych miast i zachodu są za leniwi żeby dupsko dźwignąć i kawałek pokonać o własnych nogach.
Wszyscy wszystko zawsze muszą mieć pod nos.
Turystyka samochodowa i nic więcej.
Dokładnie. Co po niektórzy to jakby mogli to pewnie na sam szczyt tej wieży samochodem by tam wjechali.
Ten kto nie był nigdy w Świeradowie i tak jedzie w ciemno. Przyjedzie, zobaczy że parking zajęty i co, pojedzie do domu 300+ kilometrów bo nie miał wolnego parkingu koło wieży? Nie, postawi gdzie indziej i się przejdzie. O co ten cyrk? Przecież to nie jest Srebrna Góra ani wejście na Stóg. Nie trzeba się wspinać 1,5 kilometra piechotą.
Wiecznie wszystko na nie.
Prace będzie nowe stanowiska z czasem się rozwinie.
Pandemia każdy chyba pracy potrzebuje.pozdrawiam wiecznie nie zadowolonych.
Że nie ma w Polsce instulytucji kontrolnej
Przeciez to co wyrabia Marciniak to w głowie się nie mieści . Urząd Miasta od miesięcy nie funkcjonuje normalnie telefon gluchy . Burmistrz sprowadza inwestorów. Niedługo będzie więcej inwestorów niż mieszkańców a po uzdrowisku zostaną wspomnienia . Mieszkańcy muszą się obudzić!!!!!!!!!
Pan Marciniak już się wypalił. Czas na zmianę. Im szybciej tym lepiej dla miasta. Gość miał kilka lat na zorganizowanie parkingów przeprowadzenie konsultacji i tak dalej a on teraz budzi się i wymyśla. A co pan robił przez ostatnie lata panie Marciniak?
Dobrze że jest już następca i mam nadzieję że ten stanie po stronie mieszkańców i nie będzie taki ospały
Świeradów stracił swój klimat. Stawie na jednodniowych turystów nie przyniesie zysków miastu. Tacy turyści najmniej pieniędzy wydają. Wszystko na 1 dzień można zabrać ze sobą. Będzie tłum i ścisk od samochodów. Walory przyrodnicze i wypoczynkowe miasto utraci.
Tak jest, niestety …
To może niech turyści zaczną płacić za te parkingi,choć tyle zostanie dla miasta a nie tylko sterty śmieci i smród spalin.
Przykro słuchać. Nieudolna władza. Świeradów ma pecha, bo został zdewastowany przez chore ambicje burmistrza. Ciekawe ile kosztuje utrzymanie pustego przedszkola. Chore, szkoda słów