W Lwówku Śląskim dobiegły końca prace przy jednej z najważniejszych inwestycji drogowych ostatnich lat. Nowy most w ciągu drogi wojewódzkiej 364, to zadanie realizowane przez samorząd województwa.
Stan techniczny zabytkowego mostu w ciągu drogi wojewódzkiej 364, ulicy Betleja w Lwówku Śląskim od wielu lat budził poważne zastrzeżenia. Obiekt wzniesiony w 1792 r., modernizowany w XIX i na początku XX wieku, przez dziesięciolecia pełnił funkcję głównej przeprawy przez rzekę Bóbr. Intensywne użytkowanie, rosnący ruch samochodowy oraz naturalne procesy degradacyjne doprowadziły do stopniowego pogarszania się jego parametrów nośnych. W ekspertyzach wskazywano na liczne ubytki w kamieniu, osłabienie sklepień, erozję filarów oraz deformacje nawierzchni. Jednoznacznie wskazywano, że dalsze prowadzenie ruchu kołowego po obiekcie stanowiłoby zagrożenie zarówno dla użytkowników, jak i dla samej konstrukcji, która posiada status zabytku.
W związku z tym samorząd województwa podjął decyzję o przygotowaniu kompleksowego planu obejmującego zarówno budowę nowej przeprawy, jak i modernizację historycznego mostu.
Założono, że nowy obiekt przejmie cały ruch samochodowy, co umożliwi całkowite wyłączenie mostu kamiennego z eksploatacji drogowej i przeprowadzenie pełnych prac konserwatorskich. Projekt zakładał wzniesienie nowej konstrukcji w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowego obiektu, w kilometrażu 17+971 drogi wojewódzkiej 364. Równolegle przewidziano odtworzenie pierwotnego charakteru mostu kamiennego, przywrócenie jego walorów architektonicznych oraz przystosowanie go do funkcji bezpiecznego ciągu pieszego.
Prace oficjalnie ruszyły 3 marca 2025 roku od budowy nowej przeprawy. W ramach zadania wykonano przyczółki, podpory, konstrukcję nośną, drogi dojazdowe oraz system odwodnienia. Przebudowano sieci energetyczne i teletechniczne, wykonano korektę wału przeciwpowodziowego oraz modernizację rowów odwadniających. Zrealizowano również oświetlenie drogowe oraz doświetlenie przejść dla pieszych. Nowy most uzyskał parametry zgodne z klasą nośności I, z jezdnią o szerokości 8 m i chodnikiem o szerokości 2,2 m. Całkowita długość obiektu wynosi 91,73 m, a szerokość 11,20 m.
Równolegle prowadzono prace przygotowawcze przy zabytkowym moście. Obejmowały one oczyszczanie kamienia, zabezpieczenie elementów konstrukcyjnych, prace przy podporach oraz przygotowanie obiektu do dalszych etapów renowacji.
Po oddaniu do użytku nowego mostu i przeniesieniu na niego ruchu kołowego możliwe będzie przeprowadzenie robót na niedostępnych dotychczas powierzchniach zabytkowego obiektu. W ramach modernizacji przewidziano również wykonanie oświetlenia ekspozycyjnego, które podkreśli historyczny charakter obiektu.
Prace przy budowie nowego mostu przebiegały bardzo sprawnie, wykonawcy robót nie spowolniły trudne warunki pogodowe zimą. Na przełomie roku zakończono montaż konstrukcji stalowej. W ostatnich tygodniach wykonano warstwy asfaltowe, balustrady, oznakowanie oraz elementy wykończeniowe. W międzyczasie wykonawca przeprowadził także roboty związane z umocnieniem skarp oraz zabezpieczeniem brzegów rzeki.
Dziś nowy most w Lwówku Śląskim jest gotowy do oficjalnego otwarcia. Inwestycja czeka już tylko na odbiory. Wkrótce ruch ze starego obiektu zostanie przeniesiony na nowy. Dla kierowców, jak i pieszych to poprawa komfortu i bezpieczeństwa. Aczkolwiek w początkowej fazie będą jeszcze utrudnienia związane z budową połączeń zjazdów.
Podkreślenia wymaga jednak także, że to nie koniec wszystkich prac. W najbliższych miesiącach robotnicy w całości skupią się na zabytkowym obiekcie, który po zakończeniu robót będzie wyglądał jak nowy, a podświetlenie uwypukli jego walory.
Dziś podczas konferencji prasowej na moście, Andrzej Kredkowski radny sejmiku województwa dolnośląskiego opowiedział o historii tej inwestycji jego roli w jej powstaniu.
























I bez ciebie ten most trzeba było zrobić .
A kiedy obwodnica Lwówka Śląskiego z północy na południe panie K.? Miała iść od ul. Granicznej śladem ul. Budowlanych przeciąć ul. Rybną i skrzyżować się z Wyzwolenia Widokową Betleja i Złotoryjską , a dalej biec za działkami do m. Brzezie młyn w Brunowie… A wiem bo widziałem plany tylko teraz cisza … a był rządowy program 100 obwodnic dla 100 miast można się było zgłosić wykazać jak nie do tego to do drugiego jak Złotoryja która buduje obwodnicę … Lwówek jak zawsze z tyłu …
A p. Kredkowski jak zwykle ma parcie na szklo i przy tej okazji promuje swoja osobe, jakby bez niego ten mostu by nie powstał.