Chciał popełnić samobójstwo? Na miejscu straż i policja

4
2552

Ze zgłoszenia wynikało, iż jeden z przechodniów usłyszał krzyki, które dochodziły z trzeciego piętra wielorodzinnego budynku. Według niego mogły one wskazywać, iż mężczyzna może chcieć dokonać czynu samobójczego. Na miejsce natychmiast udały się służby ratunkowe.

 

Myśli samobójcze są poważnym problemem, który wymaga natychmiastowej uwagi i odpowiedniego wsparcia. Każdemu zdarzają się gorsze chwile czy niepowodzenia, jednak nie musimy być sami z naszymi problemami.

Przyczyn, z jakich ludzie odbierają sobie życie jest wiele, wśród najczęstszych powodów wskazywanych przez ekspertów jest choroba, kryzysy i zaburzenia psychiczne, których jednak nie należy utożsamiać z chorobami psychicznymi. Chodzi przede wszystkim o zawody uczuciowe oraz konflikty w rodzinie. Eksperci wymieniają także nadużywanie alkoholu, czy różnego rodzaju środki odurzające, które zaburzają świadomość.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, iż każdego roku w naszym kraju ponad 5 tysięcy osób popełnia samobójstwo. To dwa razy więcej, niż ginie w wypadkach drogowych. Tylko w 2023 roku życie odebrało sobie 5.233 osoby. Niezmiennie zdecydowaną większość stanowią mężczyźni. W ubiegłym roku było ich aż 4.404. Jak wskazują eksperci z Zespołu Roboczego ds. Prewencji Samobójstw i Depresji przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego samobójstwa wciąż pozostają jedną z wiodących przyczyną zgonów wśród osób dorosłych.

Niestety, problem zdrowia psychicznego oraz problem samobójstw to w naszym kraju nadal tematy tabu. Ludzie niechętnie rozmawiają o swoich problemach, niechętnie sięgają po fachową pomoc. A przecież na terenie całego kraju funkcjonują instytucje, których przedstawiciele są gotowi pomagać. Wystarczy zadzwonić lub przyjść na rozmowę, w zamian uzyskując fachową poradę i wsparcie.

Na terenie całego kraju można dzwonić na numer alarmowy 112 lub Kryzysowy Telefon Zaufania pod nr 116-123 oraz Wsparcie dla osób po stracie bliskich – będących w żałobie 800-108-108, Młodzieżowy Telefon Zaufania pod nr 116-111 (czynny całą dobę) oraz Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800-121-212 (czynny całą dobę), czy Niebieską Linię – numer telefonu 800-120-002 oraz czat, na którym można porozmawiać z psychologiem lub wolontariuszem.

Kolejne zgłoszenie o próbie samobójczej służby w powiecie lwóweckim otrzymały we wtorek, 11 czerwca 2024 roku.

Około godz. 19:00 do Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim wpłynęło zgłoszenie, z którego wynikało, iż w miejscowości Wleń jeden z przechodniów usłyszał krzyki, które dochodziły z trzeciego piętra wielorodzinnego budynku. Według zgłaszającego mogły one wskazywać, iż znany mu mężczyzna może chcieć dokonać czynu samobójczego. – wskazuje oficer prasowa lwóweckiej policji.

Na miejsce natychmiast dysponowano zastępy straży pożarnej, patrole policji oraz pogotowie ratunkowe.

Po przyjeździe na miejsce funkcjonariuszy Policji osoby będące pod wskazanym adresem były zdziwione obecnością służb. Nikt nie wymagał pomocy medycznej, a zgłoszenie okazało się być niepotwierdzone. – dodaje policjantka.

Mundurowi zgłoszenie zakwalifikowali, jako dokonane w dobrej wierze. Zgłaszający nie poniesie żadnych konsekwencji, bo lepiej dmuchać na zimne, niż być świadkiem tragedii.

4 KOMENTARZE

  1. Tego gościa trzeba izolować zanim coś się stanie.Dziwne,że policja nu uwierzyła,codziennie się na rynku wydziera jak leków nie weźmie. No jeden już też był niegroźny według psychiatrow i matkę zabił. Po czasie dopiero będzie dochodzenie kto zawinił.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here