9 dzików z ASF w powiecie lwóweckim

0
674
zdjęcie poglądowe (pexels.com)

Są wyniki badań, które potwierdzają ASF u kolejnych padłych na terenie powiatu lwóweckiego dzików. Powiat lwówecki jest w różowej strefie zagrożenia.

 

 

ASF (African Swine Fever) jest bardzo poważną chorobą zakaźną, która stanowi znaczne zagrożenie dla populacji dzików i świń w kraju i na świecie. Choroba ta jest wywołana przez wirusa ASFV (African Swine Fever Virus), który atakuje system immunologiczny zwierząt, prowadząc do ciężkiej choroby a w konsekwencji do ich śmierci.

ASF stanowi zagrożenie dla gospodarki krajowej i światowej ze względu na negatywne skutki ekonomiczne i społeczne, jakie niesie ze sobą jej rozprzestrzenianie się. Przenoszenie choroby między stadami świń lub populacjami dzików prowadzi do wprowadzenia kwarantanny i ograniczeń w handlu zwierzętami, mięsem i produktami pochodzenia zwierzęcego.

 

 

Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF. Choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia, ale może wpłynąć na społeczność lokalną i na styl życia osób, które utrzymują się z hodowli zwierząt. Warto również pamiętać, że wirus może przetrwać w różnych materiałach, takich jak odzież, narzędzia, żywność i środki transportu. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad higieny i dezynfekcji, aby zapobiec przenoszeniu choroby. Z tego powodu, kiedy wystąpi podejrzenie lub potwierdzenie przypadków ASF, niezbędne są natychmiastowe działania, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby.

W dniu 24 marca 2023 roku Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lwówku Śląskim potwierdził otrzymanie laboratorium Państwowego Instytutu Weterynaryjnego Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach wynik dodatni badania 9 próbek w kierunku ASF, który jest wynikiem ostatecznym. Próbki te zostały pobrane od dzików padłych. Osiem padłych dzików znaleziono w pobliżu miejscowości Gaszów a jedną w pobliżu Ubocza.

W związku z występowaniem ASF powiat lwówecki (podobnie jak już spora część zachodniej Polski) został objęty ograniczeniami II stopnia w możliwości przemieszczania świń, mięsa wieprzowego i innych produktów pozyskanych od świń oraz dzików i ich mięsa.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here