1200 zł miesięcznie dla pomagających uchodźcom

7
1575

Osoby, które będą przyjmowały uchodźców wojennych z Ukrainy, otrzymają ze strony państwa 1200 złotych miesięcznie na każdego uchodźcę. Jest zapowiedź ustawy.

 

Już kilka dni temu szef rządu zapewniał, że Polska jest bezpieczną przystanią, dla każdego kto szuka schronienia przed rosyjską agresją. Zachęcał, by Polacy otwarli swoje serca i okazywali wielką solidarność wobec ukraińskich dzieci, matek i całych rodzin. W piątek, 4 marca na antenie Polsat News premier Morawiecki zadeklarował również wsparcie ze strony rządu.

– Teraz jest wojna na Ukrainie, gigantyczne zagrożenie ze strony Putina dla Ukrainy, ale w związku z tym dodatkowe zagrożenia dla Europy rozchodzą się i po Polsce i po Niemczech i po innych krajach. Dlatego czas na “tarczę antyputinowską“. – zapowiedział na antenie Polsat News premier Mateusz Morawiecki, który nie krył, iż taka tarcza jest w tej chwili opracowywana.

Chwilę później w mediach społecznościowych Kancelarii Premiera pojawiły się wpisy, które nie pozostawiają wątpliwości, co rząd zamierza:

„Niezwykle ważne jest też to, żeby to wsparcie, ta pomoc systemowa była rzeczywista, realna i dostosowana do potrzeb, żeby to nie było tylko przesuwanie pieniędzy z jednego koszyka do drugiego.”

„Chcemy tę pomoc zamienić w pomoc systemową. Dlatego zaproponowaliśmy już ustawę, żeby osoby, które będą przyjmowały uchodźców wojennych z Ukrainy, otrzymywały ze strony państwa np. 40 zł dziennie za daną osobę na wyżywienie, ciepło.”

Takie wsparcie jak łatwo przeliczyć oznacza ok. 1200 zł miesięcznie na każdego uchodźcę, którego Polacy przyjmą pod swój dach.

Premier Mateusz Morawiecki wyjaśnił, iż także, iż proponowana “tarcza antyputinowska” ma mieć szerszy wymiar i wpłynąć na poprawę tych wszystkich elementów życia gospodarczego, które cierpią na skutek wojny, czyli wzrostu gospodarczego, waluty, inflacji, …

Z zapowiedzi wynika, że szczegóły projektu poznamy jeszcze w tym tygodniu.

7 KOMENTARZE

 1. Zasadnicze pytanie na jutro! Jak zbrodniarz wojenny z Kremla wykorzysta jutro cynicznie dzień 8 marca czyli święto kobiet. Od zawsze 8 marca to u nich w Rosji jest święto jedne z największych.

 2. TARCZA ANTYPUTINOWSKA

  Na 7 marca 2022 r. pomoc Premiera RP będzie kierowana dwutorowo:

  dla Polaków
  – “żeby osoby, które będą przyjmowały uchodźców wojennych z Ukrainy, otrzymywały ze strony państwa np. 40 zł dziennie za daną osobę na wyżywienie, ciepło” (wypowiedź z 4.03.2022)

  dla uchodźców z Ukrainy, projekt ustawy KPRM przewiduje
  “Obywatelowi Ukrainy /uchodźcy/ przysługuje prawo do świadczeń rodzinnych, świadczenia wychowawczego, świadczenia dobry start, rodzinnego kapitału opiekuńczego, dofinansowania obniżenia opłaty rodzica za pobyt dziecka w żłobku, pomoc społeczna, jednorazowe świadczenie pieniężne, opieki medycznej, stypendiów, nauki szkolnej, dowozu do szkoły, itd.” na takich samych warunkach jak obywatelowi polskiemu, często bez uwzględnienia kryterium dochodu. (projekt z 3.03.2022)

  Jeżeli ma być inaczej, to chyba Premier RP jest źle poinformowany lub nie wie co mówi.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here