To nie jest Primaaprilisowy żart. Zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Lwówka Śląskiego powstanie 10 małych reaktorów jądrowych o łącznej mocy elektrycznej 200 MW.
W czwartek, 28 lipca, Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (LSSE) i DB Energy podpisały list intencyjny z Last Energy Polska, dotyczący budowy elektrowni składającej się z 10 małych reaktorów jądrowych (SMR) o łącznej mocy elektrycznej 200 MW, a także odbioru energii przez okres minimum 24 lat przez LSSE oraz najemców strefy.
Rozwiązanie to ma zapewnić bezpieczne, stabilne i bezemisyjne źródło energii dla inwestycji zlokalizowanych na terenie Legnickiej Strefy – zapewnia LSSE.
– Nowe rozwiązanie może pozwolić na bezpieczne, stabilne i bezemisyjne źródło energii dla fabryk zlokalizowanych na terenie Strefy. Robimy kolejny krok nie tylko w stronę zielonej energii, ale też wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego – powiedział Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Last Energy jest amerykańskim inwestorem, deweloperem oraz operatorem małych modułowych elektrowni jądrowych. W pełni skalowalna konstrukcja opracowana przez Last Energy zapewnia bezemisyjną i konkurencyjną cenowo energię, co umożliwia przyspieszenie procesu dekarbonizacji gospodarki. Polska jest jednym z pierwszych państw, w których Last Energy planuje wdrożyć opracowaną technologię SMR.
DB Energy zawarło trójstronne porozumienie z Last Energy oraz Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, dotyczące uczestnictwa w procesie budowy oraz integracji na terenie Strefy 10 małych reaktorów jądrowych o łącznej mocy elektrycznej 200 MW. Nasza inwestycja zapewni przedsiębiorcom ze Strefy zeroemisyjne i stabilne źródło energii. Małe elektrownie jądrowe, w szczególności te produkowane przez naszego partnera Last Energy, to przyszłość dużych przedsiębiorstw w ich drodze do zeroemisyjności – zapewniał Dominik Brach, prezes DB Energy
Budowa elektrowni jądrowych ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Istotnym wyzwaniem jest składowanie odpadów radioaktywnych. Problematyczne są również ewentualne awarie w tego typu obiektach.
Już czekam na gównoburzę w komentarzach w której wszelacy internetowi znafffcy atomistyki będą się wypowiadać. Idę po popcorn 😀
Haha
Szkoda, że nie u nas w powiecie, bogactwo się bierze z tego!
Jeden blok energetyczny w Turowie to 800MW jaki jest sens takiej inwestycji?
Żeby Amerykanie zarobili, Polska ma swoje zasoby ale po co jak można płacić obcym
Nie daleko to są płuczki i mojesz a nie Legnica!
“kilkadziesiąt kilometrów od Lwówka Śląskiego” 😉