Tradycja przystrajania choinki na święta pochodzi z Alzacji. Do Polski przybyła na przełomie XVIII i XIX wieku. Początkowo drzewko dekorowano tylko jabłkami, co miało nawiązywać do rajskiego drzewa. Z czasem zaczęto na nim wieszać także inne ozdoby. Pośród bombek, dzwoneczków, gwiazd i łańcuchów na choinkach pojawiały się także aniołki, które według wierzeń sprawują opiekę nad wszystkimi domownikami.
W dniu 20 grudnia 2021 r. w siedzibie Dolnośląskiego Oddziału Regionalnego ARiMR we Wrocławiu rozstrzygnięto Konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich na własnoręczne wykonanie zestawu od trzech do pięciu Bożonarodzeniowych Aniołków Świątecznych.
Zgodnie z wytycznymi aniołki choinkowe nie mogły przekraczać 25 cm w najdłuższym miejscu oraz miały być jednorodne tematycznie, stylistycznie ze sobą powiązane i wykonane z podobnych materiałów. Prace mogły być wykonane z różnych materiałów. Organizator dopuszczał wykonania z gipsu, makaronu, tektury, papieru, plastiku, drewna, metalu, guzików, koralików, etc. Ponadto prace miały być na tyle lekkie oraz zaopatrzone w solidnie przymocowany element, aby dało się je powiesić na gałązce choinki i musiały posiadać przymocowaną w trwały sposób wizytówkę z nazwą koła gospodyń wiejskich.
Komisja Konkursowa nie miała łatwego zadania, bo Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały i przesłały na konkurs przepiękne prace. Ostatecznie jednak Komisja podjęła decyzję i pierwsze miejsce przypadło… dla Koła Gospodyń Wiejskich z Grudzy koło Mirska.
Na drugim miejscu ex aequo znalazły się: Koło Gospodyń Wiejskich „Morwa Biała” Jaroszów, Koło Gospodyń Wiejskich Wsi Mąkolno i Koło Gospodyń Wiejskich „Wieśniczanie” Wieśnica. A trzecie miejsce przypadło dla Koła Gospodyń Wiejskich w Ręczynie.
Gratulujemy wszystkim, a w szczególności zwycięzcom z KGW w Grudzy!