Zwolnienia lekarskie tylko w sieci

0
251
fot.: ZUS

Ponad 100 tys. zwolnień lekarskich wpływa każdego miesiąca do ZUS na Dolnym Śląsku. Wrocławski oddział dostał we wrześniu 91 332 e-ZLA, wałbrzyski 50 764, legnicki 37 064. We wrześniu lekarze na dolnym Śląsku wystawili 179 160 zwolnień. W całej Polsce w ostatnim miesiącu wpłynęło 2,08 mln zwolnień lekarskich.

W maju wpłynęło do Dolnośląskich oddziałów prawie 110 tys. a w lipcu 150 tys. zwolnień we wrześniu było ich o 30 tys. więcej niż w lipcu, ale mamy jesień i więcej ludzi choruje, więc ta zwiększona ilość zwolnień lekarskich jest całkowicie normalna o tej porze roku – mówi Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Od momentu wprowadzenia zwolnień w sieci, czyli 1 grudnia 2018 r. lekarze na Dolnym Śląsku wystawili 1 023 840 zwolnień online – dodaje.

Elektronicznego zwolnienia lekarz nie musi dostarczać do ZUS oraz przechowywać drugiej kopii. Wystawianie elektronicznego zwolnienia jest również możliwe przez urządzenia mobilne, np. podczas wizyty domowej lekarza u pacjenta. W razie problemu z dostępem do Internetu lekarz wystawia pacjentowi zwolnienie na formularzu wydrukowanym z systemu, opatrzonym podpisem i swoją pieczątką. Takie papierowe zwolnienie pacjent jednak musi dostarczyć pracodawcy albo do ZUS. Natomiast na lekarzu ciąży obowiązek wprowadzenia tego zwolnienia do systemu w ciągu trzech dni. Wystawianie e-ZLA trwa krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia. Lekarz uzyskuje, bowiem dostęp do danych pacjenta, jego pracodawców (płatników składek) oraz członków jego rodziny – jeśli zwolnienie będzie wystawiane w celu opieki nad nimi. Gdy lekarz wpisze numer PESEL pacjenta, to pozostałe dane identyfikacyjne są automatycznie uzupełnione przez system. Z kolei np. adres pacjenta czy dane płatnika lekarz wybiera z wyświetlonej listy. Poza tym system weryfikuje datę początku okresu niezdolności z zasadami wystawiania zwolnień określonymi w przepisach oraz z ostatnim wystawionym zwolnieniem. Podpowiada również kod literowy A i D oraz numer statystyczny choroby (np. po wpisaniu fragmentu jej nazwy). Możliwy jest podgląd zaświadczeń lekarskich wystawionych wcześniej dla pacjenta, w tym w wyniku kontroli przez lekarza orzecznika ZUS.

 

Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj