– Dla mnie, dla szkoły, dla wszystkich mam nadzieję mieszkańców szczególnie powiatu jest dumą nasza szkoła w Rakowicach oraz powodem do satysfakcji – mówi Wicestarosta Powiatu Lwóweckiego Pan Zbigniew Grześków.
W Zespole Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich prowadzona jest jedna z największych w całej historii Powiatu Lwóweckiego inwestycja, która zapewni uczącej się tam młodzieży komfortowe warunki pobytu w internacie oraz dostęp do nowoczesnych pracowni dydaktycznych.
O to, dlaczego władze Powiatu zdecydowały się na tę inwestycję zapytaliśmy Pana Zbigniewa Grześkowa, Wicestarostę Powiatu Lwóweckiego
– Jest to rewitalizacja budynku internatu i terenu przyległego Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych w Rakowicach Wielkich. – tłumaczy Wicestarosta – A dlaczego? Z oczywistych względów, ponieważ nabór do tej właśnie szkoły jest duży. W tej chwili jest zapisanych zgodnie z systemem informacji oświatowej na koniec września prawie 550 osób. Teren bardzo przyjazny uczniom, rozłożysty. Dwa internaty pękały już w szwach, potrzeba zakwaterowania dodatkowych uczniów stała się oczywista, ponieważ tam właśnie kwaterują uczniowie z sąsiednich powiatów a także z zagranicy, myślę tutaj o Ukrainie.
Była też potrzeba rozwoju tych pracowni dydaktycznych – dwie pracownie informatyczne, pracownia gastronomiczna, hotelarska są umiejscowione właśnie w tym budynku.
Dla mnie, dla szkoły, dla wszystkich mam nadzieję mieszkańców szczególnie powiatu jest dumą nasza szkoła w Rakowicach oraz powodem do satysfakcji – mówi Wicestarosta Powiatu Lwóweckiego Pan Zbigniew Grześków. – mówi Zbigniew Grześków, który zapewnia, iż prace trwają i są prowadzone w zadowalającym tempie, bez opóźnień.
– Prace ruszyły w lipcu ubiegłego roku i wszystko wskazuje, że będziemy gotowi do końca sierpnia z budynkiem i z wyposażeniem. Obecna sytuacja pandemii na razie nie wpływa na harmonogram realizacji budowy wszystko odbywa się zgodnie z planem. Jednak jest to stary budynek i rewitalizacja pociąga za sobą różne przypadkowe wersje, które nie są zaprojektowane a konieczne do zrealizowania, co niestety generuje dodatkowe koszty z tym związane. Harmonogram realizacji na dzień dzisiejszy jest niezagrożony, wszystko wskazuje na to, że do końca sierpnia, być może z lekkim opóźnieniem, bo zaczynają być problemy z niektórymi dostawcami, budynek zostanie oddany do użytku. – mówi Wicestarosta Powiatu Lwóweckiego, który zaznacza, iż jest to jedna z największych inwestycji, jaką w 20- letniej historii realizuje Powiat.
– Największą to była termomodernizacja prawie za 9,5 mln złotych. Tu koszty związane z rewitalizacją tego obiektu to 6,5 mln złotych i jeszcze nie ma końca, bo jak już wspomniałem wcześniej kilka rzeczy dzieje się takich przypadkowych, niespodziewanych, wynikających w trakcie budowy. 6,5 mln złotych, z tego 4,5 mln złotych finansowania zewnętrznego mówię o Regionalnym Programie Operacyjnym, oczywiście kosztorysy wstępne sprzed 2 -3 lat były nieaktualne.
Dzięki Zarządowi Województwa Dolnośląskiego dostaliśmy jeszcze uzupełnienie tego finansowania wstępnego i w tej chwili dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego to jest ponad 4,5 mln złotych, reszta to są środki własne Powiatu Lwóweckiego. Ta reszta to nie są jakieś gigantyczne środki, ale istotne dla naszego Powiatu, bo realizujemy pracownie dydaktyczne, mamy miejsca do dyspozycji, ratujemy budynek, bo to był chyba ostatni moment, żeby ten budynek mógł być uratowany i jakże potrzebny dla szkoły i dla wszystkich uczniów, którzy się będą tam uczyli, kształcili. – przyznaje Wicestarosta Zbigniew Grześków, który tłumaczy, iż optymistyczna wersja zakłada uruchomienie obiektu od września, niemniej zgodnie z harmonogramem projekt ma zostać rozliczony do końca tego roku.
W radzie Powiatu Lwóweckiego, gdzie spotykają się różne interesy tym razem radni byli zgodni.
– Radnych Powiatu nie było aż tak trudno przekonać do tej, moim zdaniem ciągle koniecznej, inwestycji. Wiadomo żeby taką inwestycję zrealizować trzeba wolę, siły, środki. I z tą wolą na początku… – bo warunkiem było istnienie takiego programu rewitalizacji uchwalonego przez Gminę i tam zaczęły się pierwsze schodki, bo nie został ten obiekt ujęty w tym planie rewitalizacji. Po naszej interwencji zostało to uwzględnione, jako obszar oddziałujący na rewitalizację w Lwówku Śląskim. To wystarczyło, żeby uzyskać dofinansowanie.
Radni Powiatu nie mieli problemu z podjęciem takiej decyzji, raczej stało się to dla nas oczywiste, tym bardziej, że dofinansowanie na poziomie 85%, to jest duże dofinansowanie, to jest najprawdopodobniej ostatnie dofinansowanie na takim poziomie, kolejne będą już zdecydowanie mniejsze. Zarząd Powiatu nie miał większych problemów, żeby przekonać radnych, argumenty do jednych przemawiały mocniej do innych słabiej, ale wszyscy zgodnie podjęli taka uchwałę. – wspomina Wicestarosta.
Zespół Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich, mimo, że jest szkołą wiejską to już dziś jest jedną z chętniej wybieranych szkół średnich w regionie. Uczęszczają tam nie tylko uczniowie z terenu powiatu lwóweckiego, ale z terenu aż dziewięciu powiatów. To pokazuje, jak popularna jest ta szkoła. Ta popularności nie wzięła się z niczego. Jest to wynik lat starań i zabiegów dyrekcji placówki o unowocześnianie bazy dydaktycznej i starań nauczycieli, którzy mają bardzo dobry kontakt z uczniami.
Teraz wszyscy w ZSE-T są przekonani, iż realizowana inwestycja pozwoli na przyciągnięcie do Rakowic Wielkich wielu nowych uczniów, na których czekać będzie internat z jedno i osobowymi pokojami z łazienkami oraz pokojami trzyosobowymi a także najnowocześniejsze pracownie.
– Prace trwają. My w tej chwili bardzo mocno działamy w zakresie specyfikacji wyposażenia pracowni – tłumaczy Pan Marek Łukasik Wicedyrektor ZSE-T w Rakowicach Wielkich, który wyjaśnia, iż wyposażenie pracowni gastronomicznej, hotelarskiej i dwóch pracowni informatycznych oraz sali wykładowej planowane było trzy lata temu, jednak w międzyczasie wiele rzeczy się pozmieniało, na rynku pojawiło się wiele nowszych produktów. Dyrekcji i nauczycielom placówki zależy na zakupie najnowocześniejszego wyposażenia, dlatego część rzeczy jest zmieniana. – Wyposażenie będzie rewelacyjne. Skoro ponad pół miliona złotych jest na same sale informatyczne, to znaczy, że sprzęt będzie bardzo dobrej jakości. W sumie na wyposażenie pracowni i pierwszego piętra internatu jest ponad milion dwieście tysięcy złotych – przyznaje Pan Marek Łukasik.
Na najnowocześniejszym wyposażeniu pracowni skorzystają najbardziej uczniowie technikum informatycznego, technikum hotelarskiego, technikum żywienia i usług gastronomicznych oraz uczniowie klas branżowych. Niemniej inwestycja w nowy budynek przyniesie wymierne korzyści w podniesieniu jakości nauczania e dostępie do nowoczesnych pracowni także uczniów innych kierunków. Zwolni się miejsce, gdzie obecnie praktykują uczniowie gastronoma i tam powstanie nowoczesna pracownia fryzjerska. – Mamy prawie osiemdziesiąt tysięcy złotych na wyposażenie. Już pieniądze są. Pani, która będzie od września prowadzić z młodzieżą zajęcia jest zaskoczona, że aż tyle pieniędzy jest na wyposażenie takiej pracowni. – przyznaje Wicedyrektor Marek Łukasik, który tłumaczy, iż powstaną tam profesjonalne stanowiska dla młodzieży do ćwiczeń.
Oczywiście na tej inwestycji skorzystają także uczniowie, którzy zamieszkają w najnowszym internacie.
Nauka w takich warunkach dla młodzieży będzie zapewne wielką przyjemnością. Ofertę ZSE-T w Rakowicach Wielkich można poznać na stronie szkoły pod adresem https://zsetrakowice.pl
Brawo, jedyna szkoła, którą widać.O innych nic nie wiadomo.
Brawo, ale dla czego wielkie pieniądze idą tylko dla Rakowic , jest jeszcze kilka szkół w tym mieście którym potrzeba kilka procent budżetu Rakowic .
A kto broni tym szkołom pisać wnioski o dofinansowanie?
Szkoda że tylko Rakowice dostają dotację . Istnieją szkoły równie dobre ale zapomniane przez władze naszego starostwa . Najważniejsze , że jest się czym pochwalić . Powodzenia Rakowice