Zobacz, jak się zmienia lwówecki szpital

4
3173

Takich inwestycji w lwóweckim szpitalu nie było od trzydziestu lat. Intensywne prace remontowe i nowoczesny sprzęt sprawiają, iż obiekt staje się coraz bardziej nowoczesny i komfortowy.

 

Ostatni rok dla nas wszystkich był rokiem bardzo trudnym a to głównie za sprawą pandemii i związanych z nią obostrzeń. Czas ten w sposób szczególny był trudny dla całej służby zdrowia. Dla wszystkich medyków i władz szpitali był to rok pełen wyzwań. Tym musiał podołać także lwówecki szpital. Część placówki została dedykowana dla pacjentów z koronawirusem. – Obecnie mamy 33 łóżka covidowe łącznie z obserwacyjnymi. To się wszystko mieści na trzecim piętrze. – wyjaśnia nam Pan Adam Zdaniuk Prezes Powiatowego Centrum Zdrowia w Lwówku Śląskim, który dodaje, iż oprócz tzw. oddziału covidowego w lwóweckim szpitalu działają także oddziały chirurgii ogólnej i ginekologiczny.

Pandemia koronawirusa wymusiła sporo zmian, jednak nie powstrzymała planów inwestycyjnych. Lwówecki szpital zmienia się nie do poznania.

Nasza flagowa inwestycja to blok operacyjny. – mówi Pan Prezes, który tłumaczy, iż w ostatnim czasie w lwóweckim szpitalu przeprowadzona została przebudowa i rozbudowa budynku na potrzeby bloku operacyjnego oraz centralnej sterylizatorni. Efektem jest m. in. powstanie nowych pomieszczeń bloku operacyjnego, w skład którego wchodzą teraz trzy sale operacyjne, w tym jedna dedykowana dla zabiegów chirurgii małoinwazyjnej – świadczeń w zakresie chirurgii jednego dnia. Utworzona została także Pracownia Tomografii Komputerowej. Ponadto do szpitala zakupiono nowoczesny sprzęt USG, specjalistyczne łóżka do Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej oraz profesjonalne sprzęty do dezynfekcji. Zmodernizowana została także centrala gazów medycznych.

Szpital do niedawna był zaopatrywany w tlen przez butle. To wiązało się po pierwsze z uciążliwością, po drugie z dyskomfortem dla pacjenta a po trzecie czasami również z zagrożeniem bezpieczeństwa. Udało nam się rozprowadzić po całym szpitalu instalacje gazów medycznych, czyli teraz butle służą tylko do transportu pacjentów i jako rezerwa na wypadek awarii. – wyjaśnia Pan Adam Zdaniuk, który dodaje, iż ważną zmianą jest także zakończony właśnie remont Izby Przyjęć:

– Wychodzę z założenia, że pierwsze wrażenie jest bardzo istotne dla pacjenta, to do jakiego szpitala wchodzi. – mówi Pan Prezes i tłumaczy, iż w remont izby zainwestowano blisko ćwierć miliona złotych.

Adam Zdaniuk Prezes PCZ w Lwówku Ślaskim i doktor Marek Kaźmierczyk, Ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej

W ramach prac zbito tynki i wyrównano ściany, część pomieszczeń przebudowano, wymieniono całą instalację elektryczną, instalację grzewczą, stolarkę drzwiową i okienną, zamontowano odbojnice PVC, nowe wykładziny i podwieszane sufity z nowym oświetleniem, powstała nowa instalacja IT oraz instalacja przeciwpożarowa połączona ze stanowiskiem dyżurnego w Państwowej Straży Pożarnej. W zakresie remontu znalazło się również przygotowanie dwóch pomieszczeń z przeznaczeniem na: pracownię USG oraz pracownię densytometryczną. – Planujemy również zrobić dwie sale obserwacyjne intensywnego nadzoru. – dodaje Pan Zdaniuk.

Doktor Marek Kaźmierczyk, Ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej patrząc na prowadzone obecnie prace remontowe oraz zakupy nowoczesnego sprzętu przyznaje, iż tak dużych zmian w lwóweckim szpitalu nie było tu od trzydziestu lat. – To największa inwestycja, do której różne zarządy się przymierzały, ale dopiero za rządów Pana Prezesa Zdaniuka i Pana Starosty Koko jest to realizowane. – mówi Pan Ordynator, który przyznaje, iż z punktu lekarza zmiany te były bardzo potrzebne, bo nie są to zmiany kosmetyczne – To są zmiany, które są wręcz wymagane z racji bezpieczeństwa pacjenta. Teraz mamy na każdej Sali podłączone ujścia tlenowe, plus na niektórych salach pozostałe gazy medyczne, które umożliwiają bezpieczne prowadzenie pacjenta. – tłumaczy doktor Marek Kaźmierczyk.

Również Pan Starosta Daniel Koko przyznaje, iż zmiany w szpitalu nie tylko były potrzebne, ale wręcz konieczne. – Myślę, że nasi mieszkańcy, pacjenci, zasługują na to, żeby leczyć się w jak najlepszych warunkach. Zasługują na bardzo dobry personel, odpowiedni sprzęt do diagnostyki i na dobrą atmosferę, bo wówczas będą szybko wracali do zdrowia i myślę, że w tych trudnych czasach kiedy walczymy z pandemią koronawirusa, kiedy na naszych twarzach rysuje się smutek to są takie momenty kiedy wchodzimy do szpitala i pojawia się na chwilę radość i uśmiech kiedy widzimy, że ten szpital się rozwija, że dochodzimy do tych najlepszych standardów opieki zdrowotnej i to jest budujące.

W chwili obecnej w lwóweckim szpitalu trwają intensywne prace remontowe na drugim piętrze budynku: – Jesteśmy w trakcie remontu drugiego piętra. Z jednej strony wymusił to na nas COVID, czyli konieczność dostosowania tych ciągów komunikacyjnych, śluz, ect. Myślę, że do końca miesiąca uda się zakończyć tę część „brudną” remontu. – tłumaczy Prezes, który dodaje, iż zakończenie remontu pozwoli na uruchomienie oddziału wewnętrznego.

Tak Pan Adam Zdaniuk Prezes Zarządu Powiatowego Centrum Zdrowia w Lwówku Śląskim, jak i Pan Starosta Lwówecki Daniel Koko w rozmowie z nami podkreślają, iż te inwestycje i idące za nimi zmiany nie byłyby możliwe bez bardzo dobrej współpracy jaka jest pomiędzy władzami spółki PCZ a Zarządem Powiatu.

Z tą współpracą we wcześniejszych latach, za poprzedników Pana Prezesa było różnie. – przyznaje Starosta Daniel Koko – Nie ukrywam, że sen z powiek spędzało mi, że coś nie było tak jak powinno być. Natomiast teraz od dwóch lat, od kiedy zaczęliśmy współpracować z Panem Prezesem Zdaniukiem to można powiedzieć, że to jest taki wzór, który jest godny naśladowania. Ten „wózek” jest teraz ciągnięty w jednym kierunku i w dobrym kierunku. Współpracujemy z Panem Prezesem i będziemy współpracować, bo właśnie ten efekt współpracy w szpitalu w Powiatowym Centrum Zdrowia jest widoczny.

Władze Powiatu Lwóweckiego nie szczędzą środków na modernizację i zakupy dla naszego szpitala. – Tylko przez ostatnie dwa lata zostało przekazane na rozwój tego szpitala, na jego modernizację blisko siedem milionów złotych. Ponadto warto także zwrócić uwagę, iż aportem przekazaliśmy cały ten budynek szpitala dla spółki, co powoduje, że ten kapitał zakładowy zdecydowanie wzrósł i stwarza większe możliwości inwestycyjne. – wyjaśnia Pan Starosta, który przyznaje także, iż sporo środków w inwestycje i zakupy nowoczesnego sprzętu włożył także PCZ.

W najbliższym czasie w szpitalu planowane jest dostosowanie ciągów komunikacyjnych, klatek schodowych do nowych standardów. Ponadto przed władzami Powiatu Lwóweckiego i władzami Powiatowego Centrum Zdrowia stoją spore wyzwania związane z modernizacją szpitala w Gryfowie Śląskim.

Tu bym bardzo chciał uspokoić mieszkańców Gryfowa Śląskiego i pacjentów tego szpitala, że też się szykujemy do dużych inwestycji i myślę, że ten 2021 rok, jak tylko nam powoli covid, to również wejdziemy tam z pracami. – zapewnia Pan Daniel Koko.

Ambicją naszą jest doprowadzić cały obiekt żeby on wyglądał, tak jak powinien wyglądać. – mówi Pan Adam Zdaniuk, który tłumaczy, iż przeprowadzona zostanie tam termomodernizacja obiektu. W ramach zadania wymieniona zostanie stolarka okienna, stolarka drzwiowa, wyremontowany będzie dach, docieplone stropy, stanie nowa winda oraz dostosowane do potrzeb budynku zostaną źródła ciepła, co oznacza wymianę pieca na nowoczesny.

Szpital w Lwówku Śląskim – podobnie jak i inne placówki w kraju – borykał się z chwilowymi trudnościami personalnymi. Prezes spółki mówi, iż najtrudniejsza sytuacja była jesienią, kiedy spora część personelu chorowała zakażona koronawirusem. Dziś ta sytuacja jest już stabilna. Dzieje się tak głównie za sprawą szczepień. Lwówecki szpital – lekarze, pielęgniarki oraz cały personel pomocniczy i niemedyczny pracuje na pełnych obrotach.

Dostrzega to Pan Starosta, który widzi także ogrom zmian, jakie nastąpiły w ostatnim czasie i zapewnia, iż to nie jest koniec inwestycji w lwówecką służbę zdrowia. – Jeszcze nie powiedzieliśmy ostatniego słowa. Jesteśmy na półmetku tej kadencji Rady Powiatu i jestem przekonany, jestem wręcz pewny, że jeszcze wiele tutaj, wspólnie z całą załogą pod przewodnictwem Pana Prezesa, zdziałamy. – mówi Pan Daniel Koko.

4 KOMENTARZE

  1. No wszystko pięknie . Myslę że jednak drobny problem z personelem jest. Kilka miesięcy temu zostałem ofuknięty przez domofon przez Panią dyżurująca na SOR w niedzielę ( która niestety nie była łaskawa sie przedstawić ), kiedy to kilka tygodni wcześniej z podobną przypadłością w innym szpitalu województwa przyjęto mnie grzecznie i kulturalnie, rozwiązując problem. Rozumiem ,że samorząd nie ma wpływu na kulturę i poziom buractwa personelu zwłaszcza tego z tytułem lekarza medycyny ,a przecież gros z nich dyżuruje dla pieniędzy , a nie żeby pomóc pacjentowi, więc bardzo przepraszam za swoja naiwność.
    Życzę wszystkim ,żeby wraz z poprawą warunków polepszyła się jakość opieki .

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj