Zobacz, ile z Polskiego Ładu otrzyma Gryfów Śląski

1
2064

Dziś, to jest 25 października 2021 roku poznaliśmy wyniki pierwszego naboru Rządowego Funduszu Polski Ład.

 

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych to nowa forma wsparcia inwestycji realizowanych przez samorządy. Według rządzących ma pobudzić inwestycje we wszystkich regionach Polski, wesprzeć rozwój przedsiębiorstw i poprawić warunki życia Polaków. Samorządy mają w nim dostać do 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania, czyli refundacji środków poniesionych na inwestycje m.in. w infrastrukturę wodno- kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne i gospodarowanie odpadami.

Jak tłumaczy wojewoda dolnośląski od 2 lipca do 15 sierpnia 2021 r. trwał pierwszy pilotażowy nabór wniosków. Każda JST czy związek JST mógł zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym: jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia, jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie przekroczyła 30 mln zł oraz jeden wniosek z dofinansowaniem nie przekraczającym 5 mln zł.

Władze Gminy Gryfów Śląski długo zastanawiały się, które z ważnych zadań wpisać we wnioskach do tego programu. Jednak, jak już je złożyły, to na niebagatelną kwotę. Łącznie inwestycje aż za 87 milionów złotych chciał na terenie gminy Gryfów Śląski zrealizować burmistrz Olgierd Poniźnik, o czym informowaliśmy szeroko w materiale pt.: „87 milionów na inwestycje w Gryfowie Śląskim?!”. Gryfów Śląski do Rządowego Funduszu Polski Ład wnioskował o środki na:

  • Budowa energooszczędnego budynku Przedszkola Miejskiego przy ul. Floriańskiej w Gryfowie Śląskim. Wartość inwestycji to: 16.000.000 złotych, z czego 2.400.000 złotych to 15 procent udziału własnego Gminy Gryfów Śląski.
  • Budowa oraz modernizacja sieci kanalizacyjnych i wodociągowych na terenie Gminy Gryfów Śląski. Wartość inwestycji to: 65.000.000 złotych, z czego 3.500.000 złotych to 5,38 procent udziału własnego Gminy Gryfów Śląski.
  • Przebudowa i rozbudowa budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury przy ul. Kolejowej 33a w Gryfowie Śląskim. Wartość inwestycji to: 6.000.000 złotych, z czego 1.000.000 złotych to 16,67 procent udziału własnego Gminy Gryfów Śląski.

Dziś poznaliśmy wyniki tego programu.

Jak się okazuje Gmina i Miasto Gryfów Śląski otrzymała zaledwie niewielką część środków, o które wnosiła. Na liście z wynikami naboru znalazco się dofinansowanie do jednego zadania: Przebudowa i rozbudowa budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury przy ul. Kolejowej 33a w Gryfowie Śląskim. Rząd dofinansuje to zadanie kwotą 5.000.000 złotych.

W sierpniu burmistrz Olgierd Poniźnik tłumaczył, iż w ramach przebudowy i rozbudowy M-GOK-u zaprojektowano rozbudowę istniejącego budynku poprzez dobudowę budynku podpiwniczonego o 2 kondygnacjach nadziemnych. Zagospodarowanie terenu z parkingiem dla osób niepełnosprawnych. W części piwnic planuje się pracownie edukacyjne, salę kinową wraz z szatnią, toalety, pom. techniczne i magazynowe. Na parterze projektuje się salę widowiskową na 196 miejsc, z szatnią, toaletami, foyer, na poddaszu planuje się lokalizację pracowni tematycznych, toalet ogólnodostępnych oraz części biurowej. Komunikacja odbywać się będzie klatkami schodowymi oraz dźwigiem osobowym.

Obecnie funkcjonujący obiekt MGOK znajduje się w bardzo złym stanie technicznym – wymaga remontu kapitalnego. Zarówno pracownie tematyczne, sala teatralna jak i pozostałe pomieszczenia nie spełniają norm niezbędnych do prowadzenia poszczególnych zajęć i całej działalności kulturalnej. Budynek nie jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zmodernizowany i rozbudowany obiekt MGOK będzie spełniał wszelkie obowiązujące wymogi sanitarne i p.poż. oraz umożliwi prowadzenie działalności kulturalnej w bezpiecznych i komfortowych warunkach, w tym również w odniesieniu do osób z niepełnosprawnościami. – wyjaśniał w komentarzu do składanego wniosku Burmistrz Gryfowa Śląskiego i dodawał:

Stan techniczny obiektu aktualnie funkcjonującego MGOK nie pozwala na realizację jego celów, dla których został powołany. Realizacja projektu w głównej mierze rozwiąże problem braku nowoczesnej infrastruktury publicznej instytucji kultury, odpowiadającej również potrzebom osób z niepełnosprawnościami i starszych, a co za tym idzie pozwoli na zwiększenie poziomu dostępności do zasobów kultury przez te osoby i w ogóle szerokie grono odbiorców. Projekt przyczyni się do wsparcia instytucji kultury i działań z zakresu kultury budujących/wzmacniających wspólnotę i tożsamość społeczności lokalnej. Zostanie rozwiązany problem braku odpowiedniej infrastruktury koniecznej dla organizacji wszelkiego rodzaju imprez z zakresu kultury, takich jak m.in.: festiwale, koncerty, warsztaty itp.

1 KOMENTARZ

  1. Czyli kanaliza w Uboczu poszła się bujać…
    Proponuję zmniejszyć kwotę wniosku, przerobić projekt. Olszówkę przeprojektować na główny kanał ściekowy, nad nim zbudować jedną szeroką kładkę – koniecznie z poręczami. Każdy potencjalny wyborca PIS-u z Ubocza przed kolejnymi wyborami powinien wejść na taką kładkę, nawąchać się i tak natchniony zagłosować…

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj