Zniknęły stare drzewa, zniknie także pomnik

8
3102

Rynek górny w Lwówku Śląskim zmienia się nie do poznania. Nowa wizja to przestronny deptak.

 

W 1813 roku w Lwówku Śląski przebywał sam cesarz Napoleon Bonaparte, a na okolicznych terenach rozegrały się dwie bitwy, zwane bitwami nad Bobrem. Na pamiątkę tamtych wydarzeń w sobotę, 12 lipca 2003 roku na lwóweckim rynku stanął pomnik.

Na stronie leoriana.pl jej autor, Pan Eugeniusz Braniewski podaje: „W ramach obchodów „Roku napoleońskiego”, na Górnym Rynku odsłonięty został obelisk poświęcony pobytowi cesarza Francuzów we Lwówku Śl. (21 – 23. sierpnia 1813 r.). Odsłonięcia dokonał Wojewoda Dolnośląski Stanisław Łopatowski, z członkiem Zarządu Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego, Leszkiem Rykiem i lwóweckim burmistrzem, Ludwikiem Kaziów. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był Andrzej J. Bossowski.”.

Przez lata pomnik Napoleona w Lwówku Śląskim stał w cieniu wierzb, w jednym z bardziej eksponowanych miejsc w mieście. Jednak za wyjątkiem kilku drobnych wydarzeń, jakie przez te lata odbyły się po pomnikiem nie był on w jakiś szczególny sposób rozpamiętywany. Teraz pamiątka po wielkim wodzu ma na stałe zniknąć z centrum miasta.

Poniżej zdjęcia z jednej z nielicznych uroczystości złożenia kwiatów przed pomnikiem Napoleona Bonaparte w Lwówku Śląskim – zdjęcia nadesłane przez czytelnika JOJO – dziękujemy

zdjęcie nadesłane przez czytelników fot.: JOJO
zdjęcie nadesłane przez czytelników fot.: JOJO

„Pomnik upamiętniający wizytę Napoleona Bonaparte I w Lwówku Śląski zostanie przeniesiony w inną stosowną lokalizację poza rynek.” – czytamy w specyfikacji warunków zamówienia zadania pod nazwą „Rewitalizacja północnej części rynku w Lwówku Śląskim”.

8 KOMENTARZE

  1. Myślę, że to nie do końca przemyślana decyzja przeniesienia tego pomnika. Przecież turyści przede wszystkim zwiedzają rynek, a jak będzie “schowany” gdzieś na uboczu, to żadna rewelacja…

  2. Napoleon traktował Polaków jak mięso armatnie. Mieli u boku armii Bonapartego walczyć o wskrzeszenie Rzeczpospolitej. Zamiast tego pacyfikowali na Haiti / San Domingo powstanie czarnych niewolników. Wyspa okazała się dla nich masowym grobem.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj