Dzień Wszystkich Świętych to czas zadumy, refleksji i pamięci o naszych bliskich, którzy odeszli. Jest to również moment, kiedy miliony Polaków odwiedzają cmentarze, przynosząc kwiaty i zapalając znicze na grobach. Po tym wyjątkowym dniu cmentarze toną w kolorowych chryzantemach i dziesiątkach tysięcy zapalonych lampionów. Kiedy święto mija, pojawia się pytanie, co dalej, gdzie je wyrzucić?
Po Dniu Wszystkich Świętych cmentarze są przepełnione wypalonymi zniczami, plastikowymi wkładami oraz uschniętymi kwiatami. Jak podaje Portal spożywczy, polski rynek zniczy szacuje się różnie – od setek milionów złotych rocznie do nawet 1 mld zł. To pokazuje ogrom powstających odpadów. Większość zniczy wykonana jest z tworzyw sztucznych, które rozkładają się przez setki lat. W związku z tym ich pozostawienie stanowi ogromne obciążenie dla przyrody i ekologii.
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu przypomina o zasadach prawidłowej segregacji odpadów oraz o zachowaniu porządku.
Do czarnego kontenera „zmieszane” wrzucimy m.in.:
- Znicze oraz wkłady zabrudzone woskiem
- Znicze ceramiczne
- Sztuczne kwiaty, wieńce ze sztucznych kwiatów
- Puste zapalniczki
- Zużyte zapałki
Do żółtego kontenera „metale i tworzywa sztuczne” wrzucimy m.in.:
- Plastikowe elementy ze zniczy, np. podstawki, wieczka, obudowy
- Plastikowe doniczki
- Folie
Do zielonego kontenera „szkło” wrzucimy m.in.:
- Niezanieczyszczone szklane znicze
Do brązowego kontenera „bio” wrzucimy m.in.:
- Suche naturalne kwiaty cięte
- „Żywe” kwiaty doniczkowe
Niektórzy, wykazując się bardziej proekologiczną postawą i zamiast na śmietnik, chryzantemami zasilają przydomowy kompostownik, korzystając z nich później do nawożenia roślin ogrodowych.
Akumulatory oraz zużyte baterie ze zniczy elektrycznych należy wrzucić do specjalnych pojemników na baterie, a także można je oddać do Gminnych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).