Zachwyceni rzeźbami i społecznym odbiorem plenerowej wystawy, władze Gminy Gryfów Śląski oraz lokalne stowarzyszenia postanowiły pozyskać środki na zakup rzeźb Karola Badyny, które na stałe mogłyby zagościć w mieście.
W ubiegłym miesiącu opracowane zostały 4 wnioski o dofinansowanie zakupu obiektów rzeźbiarskich dla Gryfowa Śląskiego, które w ramach konkursu pn.: „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2024” złożone zostały do Centrum Rzeźby Polskiej (CRP) w Orońsku.
Jak informował Pan Krzysztof Rozenbajger z Urzędu Gminy i Miasta Gryfów Śląski aplikacje dotyczyłyprojektów:
- Makieta dotykowa będąca rekonstrukcją XVIII-wiecznego Gryfowa Śląskiego oraz zamku Gryf – wnioskodawca: Gmina Gryfów Śląski;
- Zakup rzeźby “Dama z łasiczką” autorstwa prof. Karola Badyny i jej ulokowanie na stałe w przestrzeni Rynku Gryfowa Śląskiego – wnioskodawca: Stowarzyszenie „Mocni”;
- Zakup rzeźby “Pieta” i jej ulokowanie na stałe przy kościele w Gryfowie Śląskim – wnioskodawca: wnioskodawca: Stowarzyszenie „Mocni”;
- Zakup integralnego zespołu rzeźb: popiersia Jana Pawła II i popiersia Prymasa kard. Wyszyńskiego i ich zainstalowanie przy kościele w Gryfowie Śląskim – wnioskodawca: Towarzystwo Miłośników Gryfowa Śląskiego.
Konkurs został rozstrzygnięty. Właśnie przyszła odpowiedź. Wnioski zostały ocenione pozytywnie, ale …
– Otrzymaliśmy informację o wynikach naboru Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2024. Wszystkie złożone przez nas wniosku w ww. naborze zostały ocenione POZYTYWNIE. Jednakże niestety nie przyznano nam dofinansowania. Tylko dla 25 wniosków (spośród złożonych 166 wniosków) wystarczyło środków z alokacji ww. naboru. – poinformowało Towarzystwo Miłośników Gryfowa Śląskiego, którego członkowie składają podziękowania dla wszystkich osób zaangażowanych w ten projekt.
Podziękowania dla mieszkańców zaangażowanych w tą wyjątkową inicjatywę płyną z gryfowskiego magistratu.
– Dziękuję wszystkim za współpracę przy opracowywaniu przedmiotowych czterech wniosków była to dla mnie przygoda obcowania ze sztuką na wysokim poziomie – napisał Pan Krzysztof Rozenbajger.
Czy to definitywny koniec marzeń o sztuce przez duże „S” w Gryfowie Śląskim? Patrząc na to, jak przyjęta została przez mieszkańców i lokalne władze plenerowa wystawa rzeźb można liczyć, że ta drobna porażka jedynie wzmocni zaangażowanie gryfowian.
Lwówek nie może zrobić modelu ratusza, kościoła dla niewidomych na mieście czy dużego lwa
po co w Lwówku model ratusza jak ratusz jest? Kościół to samo.
Lwów też nie brakuje ale trzeba ruszyć 4 litery i pójść na specer.
Nie ma na co pieniędzy wydawać tylko na takie bzdety?
Fascynujące…