Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, w dniu 26 czerwca 2024 roku, na terenie powiatu zgorzeleckiego i innych miejscowości z województwa dolnośląskiego, zatrzymano 8 osób podejrzanych o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się obrotem papierosami oraz tytoniem bez polskich znaków skarbowych akcyzy.
W wyniku przeszukań ujawniono papierosy różnych marek oraz tytoń bez polskich znaków skarbowych akcyzy.
Ujawniono także znaczne ilości substancji psychotropowych, w tym ok 1 kg metamfetaminy, tabletki ekstazy i 20 gramów kokainy a także 6 kilogramów tabletek, zawierających pseudoefedrynę – substancję służącą do produkcji metamfetaminy.
Zatrzymano również mienie podejrzanych, w tym gotówkę, pojazdy oraz inne przedmioty o łącznej, szacowanej wartości ok 1 milion 150 tysięcy zł.
Po doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, sprawcom przedstawiono zarzuty udziału w okresie od 2017 roku do końca 2023 roku, w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstw skarbowych, polegających na posiadaniu i obrocie nielegalnymi wyrobami akcyzowymi, czym spowodowano uszczuplenia należności publicznoprawnych w podatku VAT i akcyzie o łącznej wysokości ponad 7 mln złotych.
Trzech podejrzanych stanęło również pod zarzutem posiadania znacznych ilości substancji psychotropowych.
Zarzucone sprawcom przestępstwa zagrożone są karą pozbawienia wolności w wymiarze od 6 miesięcy do 8 lat oraz od 1 roku do 10 lat (w przypadku podejrzanych, którym zarzucono posiadanie znacznych ilości substancji psychotropowych).
Wobec 5 podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci: poręczenia majątkowego w kwotach od 15 do 50 tys. zł., dozoru policji, zakazu kontaktu ze współpodejrzanymi oraz zakazu opuszczania kraju.
Co do trzech sprawców skierowano do miejscowego Sądu Rejonowego wnioski o ich tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy od dnia zatrzymania. Sąd nie uwzględnił wniosków. Prokuratura skieruje w tym zakresie zażalenie.
Zatrzymania to efekt wspólnego śledztwa Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze i Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu.
W realizacji uczestniczyło kilkudziesięciu funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu, Łódzkiego i Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego oraz Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu. Czynności były realizowane również na terenie Niemiec przez funkcjonariuszy Urzędu Celnego w Dreźnie.
Podejrzani to mężczyźni w wieku od 24 do 43 lat (6 z powiatu zgorzeleckiego, 1 zamieszkały w powiecie wrocławskim, 1 zamieszkały w Lipsku, Niemcy). Część z nich była w przeszłości karana za podobne przestępstwa.
-/Ewa Węglarowicz-Makowska, Prokuratura Okręgowa w Jel. Górze/-
Dalej się wykupują, ciekawe z jakiego żródła pochodzenia te majątkowe pieniędze ,chory kraj, ale co się dziwić wszystko rządzący robią takie ustawy pod siebie, wrazie czego.
Weźcie wreszcie nazbierajcie na tyle mocnych dowodów, żeby lwóweckich cwaniaków wsadzić. Sportowe fury za grube setki tysięcy złotych każda, nowa chata w płk, lans i bans a bez pracy. No jak to? Wszyscy wiedzą, jedynie mocnych dowodów brak. 🙁
Oraz busiarzy którzy przerzutki za granicę robią. Nie tylko ludzi wożą….
Wszyscy wiedzą, kto jeździ BMW M3,M5, Lambo itd. prawda?
Ludzie kochani, to wszystko od bezdomnego 😉
W Gryfowie się zajmują handlem lufkami
Wy też nie macie o czym gadać? Weźcie się za robotę to tez będziecie się lansować:)