Każda praca do wykonania wymaga odpowiedniego przygotowania zarówno fizycznego, jak i teoretycznego i sprzętowego. Poniższy poradnik pomoże Państwu dobrać odpowiedni rodzaj maszyny do zagęszczania kostki brukowej do aktualnie prowadzonej inwestycji.
Co to jest zagęszczarka do kostki i do czego służy?
Najważniejszym zadaniem zagęszczarki w trakcie prac brukarskich jest zagęszczenie podłoża przed położeniem kostki brukowej. Drugą, niemniej istotną, sprawą jest możliwość ubicia już ułożonej kostki na wcześniej przygotowanym gruncie. W tym celu stosuje się charakterystyczne dla ubijarki do kostki brukowej ochronne płyty do brukowania wykonane elastomeru poliuretanowego Vulkollan®. Dzięki temu w trakcie zagęszczania kostki zabezpieczamy ją przed uszkodzeniem lub zabrudzeniem. Oczekiwanym efektem pracy zagęszczarki gruntu do kostki jest, poza oczywistym utwardzeniem podłoża i zabezpieczeniem przed osiadaniem, uszczelnienie i zapobieganie tym samym erozji wodnej. Prawidłowo położona kostka brukowa powinna utworzyć równą, stabilną i nie ulegającą degradacji z czasem nawierzchnię.
Czym kierować się przy wyborze zagęszczarki do kostki?
Wybierając odpowiednią maszynę, należy zwrócić uwagę na docelowe wykorzystanie powierzchni. W parkach oraz chodnikach o małej szerokości, gdzie nie planuje się ruchu kołowego pojazdów, wystarczy zagęszczarka do kostki o niskiej wadze. W przypadku przeznaczenia terenu jako parkingi bardziej odpowiednia będzie trochę cięższa rewersyjna zagęszczarka do kostki brukowej. W zastosowaniach przemysłowych warto rozpatrzyć zagęszczenie podłoża ciężką nawrotną zagęszczarką 500 kg i zastosowanie ubijarki do kostki 250 kg z płytą elastomerową do zagęszczenia samej kostki.
Waga maszyny ma także niebagatelne znaczenie w tracie planowania prac. Lżejsze maszyny nie powinny zagęszczać jednorazowo warstwy gruntu powyżej 20 centymetrów. Cięższe maszyny poradzą sobie z grubością warstwy nawet do 50 centymetrów, osiągając wymagany efekt zagęszczenia.
Pod uwagę należy także brać szerokość płyty dennej zagęszczarki. Im szersza płyta, tym większa jest wydajność zagęszczenia w trakcie jednego przejazdu. Zbyt szeroka płyta może mieć z kolei problem ze zmieszczeniem się w wąskich projektach.
Istotną sprawą w trakcie wyboru każdej maszyny jest jej długowieczność. Przykładowo ocynkowana rama i zastosowanie płyty dennej ze stali trudnościeralnej Hardox® zapobiega przyśpieszonemu zużyciu najbardziej narażonych podzespołów maszyny do zagęszczania kostki. Praca ubijarki do kostki brukowej z „gumą” niespełniającą wymogów producenta może prowadzić do przyśpieszonego zużycia elementów roboczych ubijarki lub do zniszczenia czy zabrudzenia kostki brukowej.
Przegląd rodzajów zagęszczarek do kostki
Lekkie jednokierunkowe zagęszczarki do kostki brukowej zaczynają się już w okolicach 50 kg i dzięki niewielkiej szerokości płyty dennej idealnie nadają się do wykonywania opasek wkoło budynków.
Płyty wibracyjne do kostki brukowej z zakresu 75-160 kg doskonale sprawdzają się przy tworzeniu chodników i na mniejszych inwestycjach. W tym zakresie spotkamy maszyny zarówno jednokierunkowe, jak i rewersyjne.
Najcięższe maszyny do ubijania kostki brukowej znajdują się w okolicy 200-300 kg i sile wymuszającej nawet do 40 kN.
Porady dotyczące wyboru odpowiedniego modelu zagęszczarki Swepac
Wybierając odpowiednią zagęszczarkę do kostki, należy brać pod uwagę uwarunkowania ekonomiczne, terenowe, projektowe oraz faktyczne przyszłe przeznaczenie terenu. Nie ma potrzeby zagęszczania małych powierzchni maszynami do ubijania kostki o dużej wadze, jeżeli będzie to ciąg pieszy o małej szerokości. Zastosowanie ubijarki do kostki o zbyt małej wadze doprowadzi do zniszczenia nawierzchni w trakcie użytkowania jej np. jako parking.
Warto także pamiętać, iż w niektórych lokalizacjach stosowanie maszyn spalinowych jest zabronione ze względów środowiskowych lub zdrowotnych. Należy pamiętać wtedy o dostępności zagęszczarek bateryjnych o wadze od 50 do 300 kg.
Pełny zakres profesjonalnych zagęszczarek do kostki brukowej przedstawia szwedzki producent zagęszczarek i sprzętu do betonu Swepac.
Podsumowanie
Nie każdą pracę można wykonać jedną maszyną. Dobór odpowiedniej zagęszczarki do bruku jest jednym z kluczowych elementów pomagających uniknąć problemów w trakcie wykonania, odbioru i użytkowania nawierzchni z kostki brukowej. Zastosowanie sprawdzonych ubijarek do kostki, odpowiednio wyposażonych (w płytę z elastomeru poliuretanowego), pozwala na uzyskanie równej, czystej drogi, chodnika, podjazdu lub parkingu i długoterminowe użytkowanie bez pogorszenia stanu.