Zadziałał system eCall. Na miejsce ruszyła straż, policja i pogotowie

7
2969
zdjęcie poglądowe

Po tym, jak znajdujący się w samochodzie automatyczny system powiadamiania służb ratunkowych został uruchomiony na miejsce natychmiast dysponowano zastępy strażaków, patrol policji oraz pogotowie ratunkowe.

 

Czym jest system eCall?

Od 1 kwietnia 2018 roku na terenie Europy, wszystkie homologowane nowe typy pojazdów osobowych oraz dostawczych (do 3,5 tony) muszą być wyposażone w eCall, czyli moduł wykrywania kolizji lub wypadku drogowego i automatycznego wezwania pomocy na miejsce zdarzenia.

Jak działa system eCall?

Informacje przekazywane w ramach eCall są zgłoszeniami alarmowymi, uruchamianymi automatycznie podczas zdarzenia drogowego przez czujniki umieszczone w pojeździe lub ręcznie czy to przez kierowcę czy pasażerów w sytuacji, gdy dojdzie do wypadku drogowego, bądź innego groźnego zdarzenia.

System ten oszczędza cenne sekundy automatycznie łącząc się z numerem 112 i wzywając pomoc, nawet jeśli kierowca ani żaden z pasażerów nie są w stanie tego zrobić. Badania wskazują, że automatyczny system eCall skraca czas reakcji służb ratunkowych o 40% w miastach i o 50% w terenach niezurbanizowanych redukując ryzyko kalectwa i liczbę ofiar śmiertelnych.

Co zawiera minimalny pakiet danych?

  • numer, z którego zostało wygenerowanie zgłoszenie typu eCall,
  • rodzaju wywołania (ręczne lub automatyczne),
  • współrzędne GPS pojazdu,
  • kierunek ruchu, w jakim poruszał się pojazd,
  • czas zdarzenia,
  • dane techniczne pojazdu (rodzaj pojazdu, rodzaj paliwa),
  • liczbę pasażerów z zapiętymi pasami bezpieczeństwa,
  • numer VIN.

Zadziałał system eCall

Na terenie powiatu lwóweckiego w ostatnich latach niejednokrotnie podczas zdarzeń drogowych dochodziło do automatycznego uruchomienia systemu eCall, dzięki czemu zanim ktoś wybrał numer alarmowy chcąc zgłosić zdarzenia służby były już w drodze.

Ręczne uruchomienie systemu eCall

Do kolejnego uruchomienia systemu eCall w pojeździe doszło w czwartkowy wieczór, 6 czerwca 2024 roku. Kilka minut po godzinie 20 Centrum Powiadamiania Ratunkowego otrzymało automatyczne zgłoszenie z pojazdu znajdującego się w Płóczkach koło Lwówka Śląskiego.

Operator numeru alarmowego 112 natychmiast powiadomił wszystkie służby w naszym powiecie. Na miejsce zdarzenia zgodnie z procedurami wyruszyły zastępy strażaków z JRG PSP w Lwówku Śląskim, patrol lwóweckiej policji oraz zespół ratownictwa medycznego.

eCall działa na terenie powiatu lwóweckiego

Jednak na ulicy nie było widać żadnego zdarzenia, żadnych rozbitych pojazdów. Chwilę później okazało się, iż ktoś w znajdującym się na podwórku samochodzie nieświadomie nacisnął znajdujący się w podsufitce przycisk SOS.

To kolejny przykład, że system działa i to bardzo skutecznie, gdy jednak przypadkowo naciśniesz eCall natychmiast zadzwoń na numer alarmowy 112 odwołując zgłoszenie. Nieuzasadnione wezwanie służb może zakończyć się surowym mandatem.

7 KOMENTARZE

  1. W niektórych przypadkach może pomóc. Dla większości skończy się niepotrzebnym mandatem, którego można było uniknąć po dogadaniu się kierowców. System automatycznego konfidenta.

  2. Znam przypadek zadziałania e-call latem ubiegłego roku w Pobiedniej gdzie gość miał ponad 3 promile i tylko dzięki temu nie udało się całkowicie zamieść sprawę pod dywan….

  3. Przecież w razie potrzeby można zadzwonić i zrezygnować z pomocy służb jako „przypadkowe” uruchomienie poza tym ten system nie jednemu uratował i uratuje życie powinien być montowany absolutnie wszędzie czy potrzeba,czy nie

    • Niejednemu też odbierze. Jeśli służby będą jeździły, tak jak powyżej, do przypadkowych nieświadomych wezwań, może zabraknąć karetki dla tych, którzy naprawdę potrzebują pomocy.

  4. System ten uruchamia sie automatycznie po odpaleniu poduszki w samochodzie . Operator ma możliwość połączyć się głowowo z pojazdem przez ten system na zasadzie telefonu . Wiem bo mam …

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj