Rozpoczął się Dolnośląski Festiwal Dary Lasu. W tym roku wydarzenie zainaugurowano już w piątek. 23 września w gościnnych progach Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich dr Andrzej Kruszewicz wygłosił wykład na temat ptaków szponiastych.
Przybyłych gości powitała Pani Alina Sudoł- Kornalewicz Nadleśniczy Nadleśnictwa Lwówek Śląski. W wydarzeniu tym udział wzięli leśnicy z lwóweckiego nadleśnictwa, ale także leśnicy z ościennych nadleśnictw oraz miłośnicy ptaków i przyrody. Wydarzenie swoją obecnością zaszczycili st. bryg. Mariusz Mróz Komendant Powiatowy PSP w Lwówku Śląskim, mł. insp. Jarosław Baran Komendant Powiatowy Policji w Lwówku Śląskim oraz dyrekcja rakowickiej szkoły z Panem Dyrektorem Markiem Łukasikiem i Panią Wicedyrektor Moniką Citow. Najważniejsi w tym dniu byli jednak uczniowie i nauczyciele ZSE-T, dla których była to z pewnością niezapomniana lekcja przyrody.
– Ptaki szponiaste są niezwykle charyzmatyczne. – mówi nam w rozmowie Andrzej Kruszewicz doktor nauk weterynaryjnych, ornitolog, podróżnik, od 2009 roku dyrektor warszawskiego ZOO, założyciel i szef Azylu dla Ptaków, autor oraz tłumacz wielu publikacji z zakresu ornitologii.
– Opowiedziałem o tajemnicach w ogóle ptaków, o ich zmysłach pod kątem ptaków szponiastych, które były myślą przewodnią i zdradziłem np., dlaczego patrzą na, wprost, dlaczego prawe oko jest dominujące, jak widzą kolory, jak widzą świat i dlaczego różne organizmy dziwnie po to by zmylić te ptaki szponiaste. – wspominał ornitolog, który nie krył zachwytu tymi ptakami, ale wskazywał także, iż postęp gospodarczy oraz zanieczyszczenie środowiska są dla tych ptaków zabójcze.
– Jak się obserwuje takiego szybującego albo polującego to jest naprawdę wspaniałe wrażenie. Ale one są niestety zagrożone w swoim istnieniu, bo mają duże terytoria, muszą mieć te terytoria zasobne w pokarm, więc jeżeli w przyrodzie dzieje się coś złego, to obserwujemy spadek tych najbardziej wrażliwych organizmów. Na dodatek ptaki te ucierpiały z powodu skażenia środowiska. – wskazywał doktor Kruszewicz, który nie krył, iż prowadzone działania ochronne przynoszą wymierne efekty.
– Ptaki te pięknie reagują na czynną ochronę, na ochronę ich gniazd, albo wsparcie miejsc gniazdowania. Więc one mogą być takim symbolem praktycznej ochrony przyrody a jednocześnie zagrożenia tej przyrody. Warto je bliżej poznać, warto je lepiej zrozumieć, bo obserwacja tych ptaków w naturze zostawia wielkie wrażenie. – mówił dyrektor warszawskiego ZOO.
Dzisiejszy wykład był zaledwie wstępem do szeregu atrakcji, jakie w tym roku przygotowali organizatorzy Dolnośląskiego Festiwalu Dary Lasu. Więcej na plakatach >>