… z działań Straży Miejskiej. Śmiecenie w Lwówku Śląskim

2
1177

Czy w stolicy powiatu lwóweckiego incydenty związane z zaśmiecaniem są marginalne? Działania straży miejskiej nasuwają odpowiedź.

 

W ostatnich miesiącach czytelnicy Lwówecki.info wyjątkowo często zwracali się do redakcji z prośbą o pokazanie bałaganu w różnych zakątkach Lwówka Śląskiego. Na zdjęciach, jakie otrzymywaliśmy widać było istne meliny w centrum miasta. Miejsca zaniedbane, zaśmiecone, zapomniane przez gospodarzy. Pojawiały się nawet informacje o takich zakątkach, które niczym w średniowieczu przejęły rolę miejskiej toalety.

To bardzo przykry obraz stolicy powiatu lwóweckiego i wyjątkowo niepochlebna laurka dla gospodarzy oraz lokalnych służb. Przykry tym bardziej, iż w żadnym z przypadków nie chodziło o przewrócony przez wiatr kosz, z którego chwilę temu wysypały się śmieci, a o miejsca, które już od dłuższego czasu nie świeciły przykładem. Niestety, miejsca te dla instytucji i osób odpowiedzialnych za dbanie o czystość i porządek w mieście były najwyraźniej niedostrzegalne, co niejednokrotnie bulwersowało czytających kolejne artykuły. W komentarzach pod publikacjami padały pytania „co robi straż miejska”?

Takie podejście i dalsze informacje o następnych „zapomnianych” miejscach skłoniły nas do zapytania burmistrz Lwówka Śląskiego o wyniki działań w tym temacie lwóweckiej straży miejskiej. Zapytaliśmy o to ile w pierwszym półroczu 2022 roku strażnicy wystawili mandatów za zaśmiecanie (naruszenie przepisów o czystości i porządku w gminie) oraz jakie wpływy do budżetu Gminy przyniosły wystawione w tym okresie mandaty za zaśmiecanie?

Przypomnieć tu należy, iż Straży Miejskiej w Lwówku Śląskim pracują trzy osoby, a do zadań formacji zgodnie z zapisami na stronie urzędu należy m.in. ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych, realizacja postanowień Rady w sprawie utrzymania porządku i czystości na terenie Gminy, w tym kontrola: umów i dowodów wpłaty za wywóz nieczystości ciekłych, utrzymania porządku i czystości na terenach posesji, utrzymania stanu zimowego chodników przez właścicieli i zarządców nieruchomości, numeracji porządkowej nieruchomości, obowiązkowych okresowych szczepień psów, opłat targowych, w zakresie przestrzegania regulaminu targowiska miejskiego, w zakresie przestrzegania regulaminu korzystania z placów zabaw, nadzorowanie i prowadzenie działań przeciwdziałających bezdomności zwierząt czy nadzór nad realizacją Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy i Miasta Lwówek Śląski.

Wskazać także warto, iż 346.751,00 złotych to kwota, jaką w budżecie Gminy i Miasta Lwówek Śląski na 2022 roku zapisano po stronie wydatków na Straż Miejską. Natomiast po stronie dochodów zaplanowano 15.200,00 złotych.

Na nasze pytania wyczerpującej odpowiedzi udzielił nam z upoważnienia burmistrz Szczęsnej jej zastępca L. Krokosz, którzy wskazał, iż w okresie od 1 stycznia 2022 roku do 30 czerwca 2022 roku strażnicy wystawiali pięć mandatów za mówić w skrócie zaśmiecanie, które przyniosły do budżetu dochód w kwocie łącznie 450 złotych.

L. Krokosz niepytany usprawiedliwia wyniki działań straży miejskiej wskazując, iż od 1 stycznia do 31 marca br. realizowali działania związane z przestrzeganiem obostrzeń covidowych.

2 KOMENTARZE

  1. Czyli przestrzegali nielegalnych z punktu widzenia prawa obostrzeń zamiast pilnować porządku? Czym w takim razie różni się taki strażnik od zwykłego bandyty? Aha… Bandyta nie ma ochrony politycznej.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj