Tegoroczna edycja Forum Ekonomicznego była rekordowa po względem liczby gości – wzięło w niej udział ponad 5 tys. osób z całego świata. Podczas trzech dni trwania wydarzenia zapadły też bardzo ważne decyzje dotyczące Funduszy Europejskich oraz budowy obwodnic w regionie. Otwarte zostało również Dolnośląskie Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej.
XXXI edycja największej konferencji polityczno-gospodarczej w Europie Środkowej i Wschodniej odbywała się pod hasłem „Europa w poszukiwaniu przywództwa”. Ponad 5 tysięcy gości ze świata polityki, nauki, biznesu, kultury oraz mediów, debatowało między innymi na temat wojny w Ukrainie i jej konsekwencji dla relacji polsko-ukraińskich, ukraińsko-europejskich oraz europejsko-rosyjskich; możliwych i koniecznych zmian europejskiej polityki „Zielonego Ładu”, skutków pandemii koronawirusa i związanych z nią trudności w wymianie i światowym handlu, dalszych relacji na linii Warszawa – Bruksela oraz sposobów na zatrzymanie rosnącej na całym świecie inflacji i cen paliw.
300 wydarzeń merytorycznych
W dyskusjach prowadzonych podczas Forum Ekonomicznego brał udział Zarząd Województwa Dolnośląskiego oraz radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Marszałek Cezary Przybylski zabrał głos w debacie pt. „Inwestycje w regionach. Jak dzięki funduszom zmieniają się europejskie miasta i regiony?”, podczas której udowadniano, że receptą na wyjście z kryzysu po pandemii są inwestycje m.in. w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła czy gospodarowanie odpadami.
– Każdego roku na Forum Ekonomicznym poruszane są tematy trudne, ale niezwykle istotne dla rozwoju Dolnego Śląska, Polski i Europy. Razem z Martinem Putą Hetmanem Kraju Libereckiego, Grzegorzem Pudą Ministrem Funduszy i Polityki Regionalnej oraz pozostałymi uczestnikami panelu rozmawialiśmy m.in. na temat rządowego Programu Inwestycji Strategicznych skierowanego do samorządów. Ma on na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych w obszarach niezwykle ważnych dla mieszkańców regionów, w tym także Dolnoślązaków – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Pierwszego dnia trwania Forum Ekonomicznego Wicemarszałek Grzegorz Macko wziął udział w panelu pt. „Rozwój cyfryzacji administracji publicznej, a potrzeba świadczenia cyfrowych usług publicznych”, który dotyczył wyzwań stojących przed jednostkami samorządu terytorialnego w zakresie budowy i utrzymania systemów informatycznych, cyberbezpieczeństwa, wpływu funduszy zewnętrznych oraz tworzenia e-usług dla obywateli.
– Forum Ekonomiczne to przestrzeń do prowadzenia wielu dyskusji i debat. Udało się porozmawiać o nowoczesnych rozwiązaniach cyfrowych nie tylko w biznesie, ale również w administracji publicznej. Im większa cyfryzacja usług, tym mniejsza biurokracja. Dlatego tak istotnym z punktu widzenia mieszkańców i administracji jest szerszy dostęp do usług online – mówi Grzegorz Macko, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.
Wicemarszałek Marcin Krzyżanowski zabrał głos w dwóch dyskusjach: „Integracja a nierówności regionalne w UE” dotyczącej oceny wpływu polityki spójności UE na proces europeizacji i roli instytucji regionalnych w Europie Południowej i Wschodniej oraz „Zarządzanie inwestycjami jako narzędzie rozwoju sektora ochrony zdrowia”, którego tezą było stwierdzenie, że inwestycje stanowią jeden z fundamentalnych zasobów prorozwojowych w sektorze ochrony zdrowia.
– W ramach panelu „Zarządzanie inwestycjami jako narzędzie rozwoju sektora ochrony zdrowia” rozmawialiśmy o roli województwa w koordynowaniu polityki inwestycyjnej oraz o tym, jak w zrównoważony sposób zarządzać inwestycjami z korzyścią dla pacjentów i dla rozwoju opieki medycznej. Dyskusja ogniskowała się w temacie koordynacji inwestycji, tego w jakiś sposób zarządzać inwestycjami z poziomu samorządu oraz rządu. Padły też ważne deklaracje, że system koordynacji będzie rozwijany w kontekście modyfikacji Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia – mówi Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.
Również w dwóch debatach wziął udział Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. Pierwsza z nich nosiła tytuł „Turystyka śladami historii”, druga natomiast „Cisza przed burzą, czyli o czym będzie grzmiało w kampanii – poradnik dla obozu rządzącego i opozycji”. W drugim panelu oprócz Krzysztofa Maja, debatowali także m.in. Krzysztof Bosak i Władysław Kosiniak-Kamysz. Uczestnicy rozmawiali o tym, że Polska wkracza w rok wyborczy, jak wygląda obecna sytuacja na arenie politycznej oraz co ugrupowania powinny zrobić, aby przekonać do siebie społeczeństwo.
– My jako samorządowcy reprezentujemy mieszkańców i chcemy rozwiązywać ich problemy. Umiemy rozmawiać, ale przede wszystkim umiemy słuchać i wspieramy się ekspertami. Postawiliśmy na Dolny Śląsk i na rozwój transportowy oraz walkę z wykluczeniem komunikacyjnym. Widzimy, że to przynosi efekty. Skupiamy się na rozwoju, nie na kłótniach. Chcemy pomóc mieszkańcom, a jeśli się da, to spróbować pogodzić ludzi, którzy muszą opowiedzieć się za jedną z głównych partii, żeby nie tworzyć polsko-polskiej wojny – mówi Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.
Podczas Forum Ekonomicznego zapadło wiele ważnych decyzji
6 września w Karpaczu podpisany został Kontrakt Programowy, czyli umowa między samorządem województwa i rządem określający warunki przyznania naszemu regionowi funduszy unijnych na najbliższe lata. Zawarcie tego dokumentu otwiera drogę do negocjacji z Komisją Europejską programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027.
– To ważny dzień, w którym możemy ogłosić, że negocjacje strony rządowej i samorządowej się zakończyły. Kontrakt Programowy jest dokumentem, który wyznacza kierunku realizacji polityki funduszy europejskich. Chciałem Państwu pogratulować i podziękować. To duży sukces dla województwa – mówił Grzegorz Puda, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej.
Kolejnego dnia w Jakuszycach zainaugurowano działalność Dolnośląskiego Centrum Sportu, czyli najnowocześniejszego ośrodka biathlonu i narciarstwa biegowego w Polsce i Europie. Takiej inwestycji sportowej na Dolnym Śląsku jeszcze nie było. Powstał nowoczesny stadion i strzelnica biathlonowa. Jest tutaj dostępnych ponad 90 km tras wyczynowych i rekreacyjnych do narciarstwa biegowego, a także boiska do piłki nożnej, basen oraz ścianka wspinaczkowa. Z ośrodka będą korzystać wszyscy chętni, zarówno zawodowi sportowcy i kadry narodowe, jak i amatorzy.
Powstanie Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej było możliwe dzięki bardzo dobrej współpracy samorządu województwa i rządu.
– To wspaniała inwestycja. Tutaj na południu Dolnego Śląska będzie można łączyć coś, co wszyscy kochamy najbardziej, czyli sport połączony z atrakcjami turystycznymi z dostępnością dla amatorów i zawodowców. Bardzo się z tego cieszę, że będziemy mogli rozwijać nasze znakomite talenty i wykorzystywać ten ośrodek do tego, aby przyszłe pokolenia sportowców cieszyły nas swoimi sukcesami – mówił Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów.
Podczas trwania tegorocznej edycji Forum Ekonomicznego w Karpaczu ogłoszono także budowę obwodnic Bolesławca, Obornik Śląskich i Boguszowa-Gorc. Inwestycje zostaną wykonane z udziałem środków krajowych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Stosowne umowy podpisali Rafał Weber – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, marszałek Cezary Przybylski oraz członek zarządu województwa Tymoteusz Myrda.
– Cały czas prowadzimy rozmowy z samorządami i partnerami społecznymi, które dotyczą nowych funduszy unijnych dla Dolnego Śląska. Fundusze Europejskie mają nam pomóc w rozwoju wielu dziedzin m.in. infrastruktury transportowej – drogowej i kolejowej. Chcemy zagwarantować mieszkańcom Dolnego Śląska jak najlepsze warunki do komfortowego życia – mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.
Jeden z wybitniejszych ekonomistów, Prezes, który sprawował tam patronat, otrzymał pewnie kartę do bankomatu…
Jeszcze trzeba PIN ogarnąc. No i ten but …….. ha,ha,ha
A my w Chmieleniu czekamy na chodnik…Droga krajowa nr.30 Panowie Politycy.
Polskie mocarstwo kupuje prąd od ogarniętej wojną Ukrainy bo samo nie potrafi wyprodukować nie tylko prądu ani nawet papieru toaletowego.
Słowa, słowa słowa.
Świnie gojom obiecały…
Dogadaki się jak dalej okrdać ludzi z godności i pieniędzy.
Nasz wojewódzki lokalny spec od przenoszenia przystanków autobusowych też tam był. Andrew był jedną z ważniejszych postaci 😉 Przynajmniej z jego zdjęć tak wynika xD