Wywóz gruzu Wrocław – jak to zorganizować?

0
239
materiał partnera (unsplash.com)

Planujesz budowę, przebudowę, a może tylko remont wnętrz domu czy mieszkania? Niezależnie od tego, jakiej nieruchomości dotyczy sprawa i jak zaawansowane będą prace, prawdopodobnie w ich toku powstaną spore ilości gruzu i odpadów budowlanych. Pewnie zdajesz sobie sprawę, że nie możesz się ich pozbyć, wykorzystując do tego celu tradycyjny wywóz śmieci. Odpady budowlane wymagają szczególnego traktowania, a jednym z jego elementów jest wynajem kontenera na gruz. Podpowiadamy, jak to zrobić.

 

 

1. Odpady budowlane a przepisy prawa

2. Jak zorganizować wywóz gruzu?

3. Rodzaje odpadów budowlanych

4. Wywóz odpadów – ile to kosztuje?

W każdym regionie i mieście wywóz odpadów budowlanych może przebiegać nieco inaczej, dlatego sprawdzaj lokalne regulacje. Do konkretnych danych dotrzesz, wpisując w wyszukiwarce konkretne lokalizacje, na przykład wywóz gruzu Wrocław. Pamiętaj, że prawdopodobnie wyszukasz w ten sposób firmy obsługujące większy obszar lub nawet całe dolnośląskie, a także miasta takie jak Bolesławiec, Brzeg Dolny, Głogów, Jawor, Jelenia Góra, Legnica, Lubin, Polkowice, Wołów, Złotoryja.

Odpady budowlane a przepisy prawa

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, nie jest możliwe, by pozbyć się odpadów budowlanych w całkowicie dowolny sposób, jak choćby poprzez umieszczenie ich w pojemniku na śmieci zmieszane. To poważne naruszenie prawa, a konkretnie artykułu 162 kodeksu wykroczeń. Zarówno nieuprawnione działania mające na celu utylizację odpadów, jak i składowanie ich na własnej posesji może skutkować karą grzywny.

Co zatem zrobić? Najprostszym rozwiązaniem jest wynajem kontenerów przeznaczonych na gruz i inne odpady budowlane, na przykład kontenera na zmieszane odpady budowlane czy kontenera na gabaryty. Możesz wybrać również kontener na zmieszane odpady opakowaniowe oraz kontener na papę. Firmy dostarczające kontenery na gruz świadczą również usługi odbioru odpadu od firm czy odbioru odpadów z posesji prywatnych.

Jak zorganizować wywóz gruzu?

Pierwszym krokiem jest określenie, jaki rodzaj odpadów i w jakiej ilości powstanie podczas budowy lub prac remontowych. Dzięki temu łatwiej będzie dostosować plan wywozu do realnych potrzeb. Wynajmując kontener, decydujesz o czasie i miejscu podstawienia tego specjalnego pojemnika. Pamiętaj, że składowanie odpadów na terenie budowy powinno odbywać się w specjalnie do tego wyznaczonym obszarze. Pracownicy powinni mieć do niego łatwy dostęp, ale jednak powinno być to miejsce bezpieczne, umożliwiające późniejszy sprawny transport zanieczyszczeń do właściwego miejsca oraz późniejsze recyklingowe przetwarzanie.

Chcąc zamówić kontener, będziesz mieć możliwość wskazania pojemnika o odpowiedniej pojemności i przystosowany do specyfiki odpadów. Gdy zostanie on zapełniony, firma zabierze go od ciebie w określonym terminie i dostarczy do właściwego miejsca utylizacji.

Rodzaje odpadów budowlanych

Wybór kontenera zależy również od rodzaju odpadów, ponieważ niekoniecznie będzie to czysty gruz. Wśród budowlanych i remontowych pozostałości zdarzają się fragmenty pustaków, kawałki dachówek, tynk czy połamane płytki. Możemy te wszystkie elementy podzielić na kilka grup:

  • grupa pierwsza, obejmująca fragmenty betonu lub cegieł,
  • grupa druga, do której zaliczają się wszystkie odpady uwzględnione w grupie pierwszej, a także folie, opakowania z tworzyw sztucznych, kawałki drewna, szkło lub złom,
  • grupa trzecia, do której dodatkowo kwalifikujemy worki po różnych materiałach budowlanych, styropian, wiadra zabrudzone farbami oraz inne dodatkowe odpady.

Pamiętaj, że odpady niebezpieczne wymagają szczególnego traktowania.

-/materiał partnera/-lh

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj