We wtorek, 17 grudnia w Starej Kotłowni w Lwówku Śląskim- Płakowicach ogłoszone zostały wyniki XXVII Powiatowego Konkursu Szopek Betlejemskich, w którym udział brali uczniowie lwóweckich szkół i przedszkoli.
Tworzenie szopek bożonarodzeniowych to piękna tradycja, która od wieków przypomina o narodzinach Jezusa w Betlejem. W polskiej kulturze szopki zajmują szczególne miejsce, łącząc elementy religijne i artystyczne. Ten zwyczaj od lat inspiruje organizatorów do przeprowadzenia konkursu, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem w powiecie lwóweckim.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Szkołę Podstawową w Płóczkach Górnych, Parafię Wniebowzięcia NMP w Lwówku Śląskim oraz Fundację im. św. Krzysztofa. Jego celem było nie tylko rozwijanie talentów plastycznych uczestników, ale także wzmacnianie pozytywnych relacji między dziećmi, rodzicami i szkołami oraz kształtowanie postaw szacunku i życzliwości.
W tegorocznej edycji wzięło udział 215 uczestników, którzy stworzyli aż 129 wyjątkowych szopek. Prace oceniano w czterech kategoriach wiekowych, obejmujących dzieci od 3 roku życia po młodzież szkół średnich. Szopki mogły być wykonane dowolną techniką, ale musiały być oryginalne i oznaczone zgodnie z regulaminem.
– Święta w duchu tradycji, to jedno z najlepszych wspomnień. Dzisiaj mamy okazję podziwiać szopki betlejemskie wykonane przez dzieci, a także całe rodziny. Podziwiać możemy nie tylko twórczość artystyczną ale także kreatywność pasję i zaangażowanie tych, którzy włożyli wiele serca w przygotowanie swoich przestrzennych dzieł. XXVII Powiatowy Konkurs Szopek Betlejemskich pozwolił uczestnikom na połączenie tradycji w indywidualnej interpretacji. Szopka, będąca symbolem narodzin Jezusa, jest nie tylko elementem religijnego dziedzictwa, ale także niezwykle inspirującym wyzwaniem artystycznym. – podkreślała Pani Elżbieta Piżuk Dyrektor Szkoły Podstawowej w Płóczkach Górnych.
Prace oceniała Komisja Konkursowa, w skład której weszli Dyrektor SP Płóczki Górne – Elżbieta Piżuk, Wicedyrektor SP2 Lwówek Śląski – Beata Hołyszewska, Radny Rady Miejskiej w Lwówku Śląskim – Rafał Kościelny oraz Karolina Zamorska z Fundacja im. św. Krzysztofa w Lwówku Śląskim a pracami Komisji koordynował Krzysztof Klimek. Na szczególną uwagę, nagrody i wyróżnienia w ocenie Komisji konkursowej zasłużyli:
Kategoria Przedszkole
1 miejsce – Oddział Przedszkolny Szkoły Podstawowej w Płóczkach Górnych
2 miejsce – Weronika Pędlowska – SP Włodzice Wlk.
3 miejsce – Julia Jasińska – Przedszkole Miejskie w Lubomierzu
Wyróżnienie – Laura Siedlecka – Publiczne Przedszkole nr 1 w Lwówku Śląskim
Kategoria klas I – III SP
1 miejsce – Antonina Reszko – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Lubomierzu
2 miejsce – Zofia Lizoń – Zespół Szkół im. św. Jadwigi we Wleniu
3 miejsce – Lena Grabkowska – Zespół Szkół im. św. Jadwigi we Wleniu
Wyróżnienie – Lena Korzeniowska – Szkoła Podstawowa we Włodzicach Wielkich
Wyróżnienie – Natan Zagórski; Kacper Zagórski – Szkoła Podstawowa we Włodzicach Wielkich
Nagroda Dyrektora Szkoły w Płóczkach Górnych – Alan Amrogowicz – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Lubomierzu
Kategoria klas IV – VIII SP
1 miejsce – Aleksandra Kizyma – Szkoła Podstawowa we Włodzicach Wielkich
2 miejsce – Julia Lisiewicz – Szkoła Podstawowa we Włodzicach Wielkich
3 miejsce – Nikola Oleksiak – Szkoła Podstawowa we Włodzicach Wielkich
Wyróżnienie – Igor Watoła – Zespół Szkół im. św. Jadwigi we Wleniu
Wyróżnienie – Julia Reich; Amanda Reich – Szkoła Podstawowa nr 2 w Lwówku Śląski
Nagroda Dyrektora Szkoły w Płóczkach Górnych – Stanisław Wesołowski – Szkoła Podstawowa nr 1 w Gryfowie Śląskim.
Kategoria Szkół Ponadpodstawowych
1 miejsce – Michał Żółtak – MOS LWÓWEK ŚLĄSKI
Cudowną oprawę wydarzenia zagwarantowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Płóczkach Górnych – ZESPÓŁ AGATKI pod kierownictwem Patryka Kuśnierza. Oprócz szeregu kolęd jakie wybrzmiały, dzieci przypomniały także historię narodzin Jezusa.
Uczniom szkoły w Płóczkach Górnych za przepiękną inscenizację podziękował dziekan, ksiądz Krzysztof Kiełbowicz, który podziękowania skierował także do wszystkich osób- dzieci, rodziców, zaangażowanych w tworzenie przepięknych szopek. – Naprawdę, jak przegląda się te wspaniałe dzieła, widać ogrom pracy, trudu, ale również i inwencji twórczej, pomysłu, żeby tak wspaniałe dzieła zaistniały. – przyznawał ksiądz, który przypomniał, iż wszystkie szopki wykonane w tym roku dołączą do tych wykonanych przed laty i już od jutra będzie je można oglądać w kościele Wniebowzięcia NMP w Lwówku Śląskim.
Organizatorzy Konkursu serdeczne podziękowania za pomoc i zaangażowanie skierowali do nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lwówku Śląskim, Szkoły Podstawowej nr 2 w Lwówku Śląskim, Szkoły Podstawowej nr 3 w Lwówku Śląskim, SP3 – Filii w Zbylutowie, Publicznego Przedszkola nr 1 w Lwówku Śląskim, Publicznego Przedszkola nr 2 w Lwówku Śląskim, Zespołu Szkół im. św. Jadwigi w Wleniu, Szkoły Podstawowej we Włodzicach Wielkich, Szkoły Podstawowej w Lubomierzu, Przedszkola Miejskiego w Lubomierzu, Szkoły Podstawowej nr 1 w Gryfowie Śląski, Szkoły Podstawowej nr 2 w Gryfowie Śląskim i MOS w Lwówku Śląskim.
Konkursy takie jak ten przypominają, że tradycja budowania szopek to coś więcej niż zwykła aktywność artystyczna. To okazja do wspólnej pracy, wyrażenia swojej wiary i wrażliwości artystycznej, a także forma integracji. Dzięki takim inicjatywom tradycja przetrwa kolejne pokolenia, a dzieci i młodzież zyskają motywację do rozwijania swoich talentów.
Uważam, że za taki konkurs wszystkie dzieci powinny dostać dyplom . Bo w dzisiejszych czasach już coraz mniej się ludzie angażują w takie tradycje. Tak naprawdę nie podoba mi się sposób w jaki potraktowano dzieci . Bo każde dziecko zasłużyło choćby na dyplom .