Wynik Marioli Szczęsnej w wyborach parlamentarnych. Sukces czy porażka?

26
3248

Większość z pewnością spodziewała się, iż M. Szczęsna nie zdobędzie wystarczającej liczby głosów, by wejść do Sejmu ale, że jej wynik w gminie Lwówek Śląski będzie aż tak słaby, to pewnie niewielu mieszkańców regionu przypuszczało.

 

 

Opadł powyborczy kurz. Przyszedł czas rozliczeń i refleksji, nad tym, jak w wyborach parlamentarnych wypadli ci, uważani za najmocniejszych kandydatów. A takim z pewnością była sprawująca mandat burmistrza Gminy i Miasta Lwówek Śląski Mariola Szczęsna. Po osobie, która od 9 lat piastuje ten zaszczytny urząd spodziewano się wiele, szczególnie w jej rodzimej gminie. Tu osiągnięty wynik mocno nas rozczarowuje. Jednak nie subiektywne odczucie jest tu najistotniejsze a liczby, które w tym przypadku mówią same za siebie.

W 2014 roku – 2.211 głosów

Mariola Szczęsna władzę w gminie Lwówek Śląski objęła przy sporej bierności uprawnionych do głosowania mieszkańców. Po raz pierwszy w walce o fotel burmistrza Szczęsna wzięła udział jesienią 2014 roku. W pierwszej turze zmierzyła się z trzema kandydatami: Zbigniewem Grześków reprezentującym Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP, Romanem Kuczyckim startującym z Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość oraz urzędującym wówczas burmistrzem Ludwikiem Kaziów startującym z Komitetu Wyborczego Wyborców Wspólnota Samorządowa Lwówek Śląski.

Jak podaje na stronach internetowych Państwowa Komisja Wyborcza frekwencja w I turze wyborów wyniosła zaledwie 44,27%. Przy tak słabym zainteresowaniu wyborami na jedyną w zestawieniu kobietę głos oddało 2.211 z 14.334 uprawnionych do głosowania mieszkańców, co pozwoliło jej wejść do drugiej tury. W tej wraz z nią o fotel burmistrza walczył reprezentant PiS-u.

II tura wyborów samorządowych – 2.520 głosów

W drugiej turze wyborów samorządowych w 2014 roku w gminie Lwówek Śląski frekwencja była jeszcze niższa. Zgodnie z danymi PKW do urn wybrało się zaledwie 32,48 procent uprawnionych. Nieznaczna większość z nich, bo 54,44 procent głos oddała na M. Szczęsną, co z wynikiem poparcia 2.520 głosów z 14.376 uprawnionych pozwoliło jej zająć fotel burmistrza.

W naszej ocenie takim koronnym argumentem za wyborem Szczęsnej była wówczas obietnica utworzenia strefy ekonomicznej, co miało pozwolić Lwówkowi Śląskiemu na wzrost gospodarczy, na zwiększenie miejsc pracy i poprawę sytuacji mieszkańców.

W 2018 roku – 2825 głosów

W pierwszej turze wyborów na fotel burmistrza w 2018 roku M. Szczęsna stanęła do rywalizacji z dwoma innymi kandydatami: Dawidem Kobiałką startującym z Komitetu Wyborczego Wyborców Lwówecka Prawica i Ireneuszem Maciejczykiem startującym z Komitetu Wyborczego Wyborców Ireneusza Maciejczyka.

W pierwszej turze wyborów na burmistrza w 2018 roku Mariola Szczęsna uzyskała 2825 głosów poparcia, co pozwoliło na wejście do drugiej tury, w której zmierzyła się z Ireneuszem Maciejczykiem.

II tura wyborów samorządowych – 3.489 głosów

W Obwieszczeniu Komisarza Wyborczego we Wrocławiu I z dnia 5 listopada 2018 r uzupełniającym obwieszczenie z dnia 24 października 2018 r. o wynikach wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast na obszarze województwa dolnośląskiego wskazano, iż w wyborach Burmistrza Gminy i Miasta Lwówek Śląsk liczba osób uprawnionych do głosowania wynosiła 13.892, w tym 1 obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim. W wyborach wzięło udział (oddało ważne karty do głosowania) 5.839 wyborców, co stanowi 42,03% uprawnionych do głosowania.

M. Szczęsna uzyskała w tych wyborach 3.489 głosów ważnych, które przy tak niskiej frekwencji dały jej przewagę nad konkurentem, co jednocześnie pozwoliło nadal sprawować władzę w gminie.

Dość kłótni

Po dziewięciu latach zajmowania fotela burmistrza Szczęsna zdecydowała się na start w wyborach do Sejmu. I po utworzeniu przez PSL koalicji z Szymonem Hołowiną znalazła się na liście Trzeciej Drogi, na której została umieszczona na trzeciej pozycji.

W przedwyborczych rozmowach z mieszkańcami regionu bardzo niewielu wróżyło jej sukces i uzyskanie mandatu posła. Mieszkańców stolicy powiatu lwóweckiego nie przekonywały nawet wielkie bilbordy, jakie można było spotkać poza gminą. Niemniej aż tak słabego wyniku to chyba nikt się nie spodziewał.

W 2023 roku – 941 głosów

Zgodnie z informacją przekazaną przez PKW Mariola Szczęsna w gminie Lwówek Śląski zdobyła 941 głosów z 12.634 mieszkańców uprawnionych do głosowania, przy rekordowej frekwencji 68,39 procent. Szefowa lwóweckiego urzędu w mieście zdobyła 548 głosów poparcia, a na wsiach swojej gminy 393 głosy.

Procentowo największe poparcie (21,84 proc.) M. Szczęsna uzyskała w Kotliskach. A pomijając Powiatowe Centrum Zdrowia, gdzie głos oddało zaledwie 7 wyborców (0 głosów na listę Trzeciej Drogi), najmniejsze poparcie (7,78 proc.) zdobyła w ZSOiZ w Lwówku Śląski. Co ciekawe, to zaledwie 20,56 procent głosujących w Mojeszu oddało głos na swoją sąsiadkę.

Lepsze wyniki od rządzącej od dziewięciu lat w gminie Lwówek Śląski M. Szczęsnej miały Witek Elżbiet – 1.259 głosów i Czernow Zofia – 1.167 głosów.

Przyznać trzeba, iż wynik 7 639 głosów jakie w całym okręgu nr 1, od Legnicy po Kamienną Górę uzyskała pierwsza kobieta na liście Trzeciej Drogi z pewnością wzmocnił listę, niemniej wynik 941 głosów poparcia w gminie Lwówek Śląski to bardzo marny prognostyk przed zbliżającymi się w kwietniu 2024 roku wyborami samorządowymi.

Aktualizacja

Zapomnieliśmy wspomnieć o wynikach wyborów do parlamentu w 2019 roku, gdzie również startowała M. Szczęsna. Wówczas przy zdecydowanie niższej frekwencji w gminie, wynoszącej – 53,80 proc. (liczba kart ważnych – 7 256, liczba uprawnionych – 13 488), zdobyła zdecydowanie więcej głosów poparcia – 1.044 (14,65 proc.).

26 KOMENTARZE

  1. Niecały tysiąc głosów na całą gminę nie daje gwarancji wygrania w wyborach samorządowych. Bardzo kiepskie rokowania dla MS.

    Czy ktoś nie zapomina że nie tylko seniorzy głosują? Że nawet nie jest ich więcej od osób pracujących. Młodzi widzą że 90% wydarzeń jest dla seniorów. Jedna koncertowa scena LLA i to wszystko na cały rok? Te same stoiska jak odgrzane kotlety. Zmiana emeryta dyrektora wskazana. Formuła LLA też już nudna i wypalona od lat nic nowego ciekawego. Są tłumy ale gości na 3 dni. Miejscowi chcą nowych pomysłów.

    Bardzo dobry krok MS to budowa żłobka z przedszkolem koło stadionu ale jego budowa zakończy się pół roku po wyborach. Za to jestem bardziej na tak niż na nowego niepewnego kandydata.

    Stadion to wstyd dla całej gminy. Wielkie zadanie dla kolejnego burmistrza. Są inne inwestycje więc to nie jest porażka MS.

    Nowy basen super. Bilety tylko na cały dzień a jak ktoś chce codziennie popływać tylko godzinę popołudniu lub wieczorem jak na krytym w Bolesławcu? Pomyśl władzo lokalna. 5 zł za godzinę.

    Doszły parkingi w mieście to wielki plus ale zapomniano o skuterach. Mały jednoślad zajmuje całe miejsce dla auta.

    Brawo dla MS za parking przed szpitalem ale za to Kościelna z zakazem parkowania? Rynek. Dajcie zakaz parkowania na placu spacerowym przez auta pracowników restauracji. Wyznaczyć im inne stałe dwa miejsca. Palenie na placu pod ratuszem przez pracowników knajpy to źle wygląda.

    Muzeum w ratuszu czynne 4 dni w tygodniu, realnie od poniedziałku do piątku? Stanowczo musi być oddzielone od biblioteki i mieć swojego szefa, nowych pracowników i działać 6 dni i głównie popołudniu. Władza zapomina że bibliotekarka to nie muzealnik.

    LBP jako oddzielny twór ma większy potencjał bo są tam robione różne ciekawe wydarzenia i spotkania bijąc na głowę LOK. Tu jie ma dobrej oferty kulturalnej dla ludzi od 18 do 25 i dla 30-40 latków. Czasem tygodniami nie ma wcale. Mamy miejscowe zespoły muzyczne , lokalnych muzyków wokalistów Dlaczego nie ma ich koncertów? Są tani i dostępni.

    Na koniec plus dla MS to inwestycje na wsiach. Powstają świetlicę wiejskie. Nowe oświetlenie tu i tam i budowany wodociąg. To dobry prognostyk. Jeszcze tu i tam chodniki przy drogach gminnych prosimy.

    Tylko co ma robić nastolatek w Lwówku na weekend? Propozycja dla przyszłego burmistrza. Na początek musi być skatepark.

  2. Bardzo dobry wynik jak na kogoś ze Lwówka, pani Mariola ma największe dotychczas osiągniecia polityczne w gminie i następnym razem na pewno się uda i nie zapomni o Lwówku ze sejmu pozdrawiam serdecznie

  3. Przy ogólnie niskim wyniku trzeciej drogi w naszym okręgu to bardzo dobry wynik, startowała z trzeciej pozycji i zajęła trzecie miejsce. Uszczypliwości zapewne od przegranej prawicy, a o przyszłych wyborach samorządowych decydować będą wyborcy a nie głupie anonimowe komentarze. Trzeba być ślepym żeby nie widzieć jak się Lwówek rozwinął przez ostatnie lata.

  4. Głosowałam na tą panią kiedyś, dzisiaj żałuję. W mieście rządzą kierownicy wydziałów i zastępca, ona nic nie wie. Bahama dla rodzin zamknięte, wypaliła się. Starała się trochę pierwsze 4 lata, teraz już woda sodowa. 9 lat miała, teraz czas na kogoś z nowymi pomysłami, z resztą widać po wynikach co w artykule napisane, że nasza wieś nawet zmieniła zdanie.

  5. Dla “Pani” MS już podziękujemy….Niech idzie na emeryturkę i da lepszym coś zrobić dla Kraju i dla miasta przede wszystkim….Jak na razie rozwaliła LLA i zrobila kilka innych głupich rzeczy jak afera z działkami.

    • LLA rozwaliła? Niby czym? Bo koncerty na stadionie jak w każdym rozwijającym mieście. Porównaj Bolec to samo na stadionie. Jelonka też na bloniach. Tylko Lubomierz robi w rynku bo nie ma gdzie.
      To właśnie czekam na inne imprezy nowego dyrektora LOK. Koncerty nie dla seniorów. Jakiś festiwal smaków regionalnych z naszym piwem

  6. Ja tak samo ! 2 kadencje to czas aż nadto.. tak myślę, że pelno ludzi chcialo żeby Pani wyjechała i głosowali a i tak gorszy wynik.. trzeba sprawdzic numery komputerow piszących komentarze pozytywne bo się może okazać że to synowie.
    Na czym się pani Mariola zna właściwie ? Co wie o sporcie, naszej straży ?

    • podobno małpy też mogą pisać takie komentarze
      potem pomyśl kto przygotowuje dokumentację, podpisuje umowy, kontroluje inwestycję i rozlicza pieniądze, małpy? chyba takie jak…

      • Tak kobieta nie ma pojęcia co się a gminie dzieje, wystarczy pójść na spotkanie, naobiecuje, a potem zastępca musi odkręcać wszystko. Tylko małpiszony mogą wierzyć, że ta Pani na czymś się zna.

  7. 0bserwator.dziwie sie omalostkowosci mieszkancow lwowka i okolic zadnego pagtriotyzmu lokalnego tylko zwykla zawisc ,bo pojdzie i tam sie dorobi wolicie glosowac na obcych .Bedoc poslanka wiele dla Lwowka przyn ioslo korzysci a obcy zalatwi wam tyle co nic.patrzac na wynik w Lubomierzu to sie nie dziwie taka zasciankowa gmina wstyd mi za waszych wyborcow.

  8. Moim zdaniem bardzo dobry wynik jak na kogoś ze Lwówka. Ktoś kiedykolwiek uzyskał więcej głosów w wyborach parlamentarnych z naszej gminy? Nie? To o co jazgot? No, słucham?

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj