Wyłudzono blisko 800 tysięcy złotych metodą na funkcjonariusza

2
814

12 maja 2020 roku, na wniosek Prokuratury Rejonowej w Lubaniu zatrzymano, a następnie tymczasowo aresztowano mężczyznę podejrzanego o współudział w oszustwie metodą określaną jako „na funkcjonariusza służb”. Wyłudzono blisko 800 tysięcy złotych.

Sprawcy wprowadzili pokrzywdzoną mieszkankę Lubania w błąd, przekonując ją, że swoim zachowaniem pomaga w tajnej operacji służb specjalnych. Kobieta przekazała oszustom dane umożliwiające dostęp do jej rachunku bankowego za pośrednictwem sieci Internet, a następnie logowali się do jej konta bankowego, skąd dokonali przelewów na łączną kwotę 797 tysięcy złotych na inne rachunki, założone specjalnie w tym celu. Proceder trwał od lutego do maja 2020 roku.

Danielowi F. zarzucono współudział w opisanym wyżej przestępstwie, to jest oszustwie powodującym utratę mienia znacznej wartości.

Podejrzanemu przedstawiono także zarzut tak zwanego przestępstwa „prania brudnych pieniędzy” z art. 299 § 1 kk. Daniel F. w celu utrudnienia stwierdzenia przestępnego pochodzenia pieniędzy pochodzących bezpośrednio z oszustwa oraz znacznego utrudnienia ich wykrycia, otworzył na swoje dane kilka kont bankowych, a także nakłaniał inne osoby do założenia rachunków, które były zasilane pieniędzmi pochodzącymi z przestępstwa. Środki były następnie natychmiast wypłacane w bankomatach poza granicami Polski.

Ponadto, podczas zatrzymania Daniela F. ujawniono przy nim środki odurzające w postaci ziela konopi innych niż włókniste w ilości 10 gramów.

Po przesłuchaniu podejrzanego, Prokuratura Rejonowa w Lubaniu skierowała do miejscowego Sądu Rejonowego skuteczny wniosek o jego tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy od dnia zatrzymania. 24-letniemu mieszkańcowi województwa kujawsko-pomorskiego grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Zatrzymano także Weronikę K. i Artura K., mieszkańców Siemianowic Śląskich, którzy na polecenie oszustów założyli na swoje dane i przekazali sprawcom dostęp do rachunków bankowych, na które przelewane były wyłudzone od pokrzywdzonej pieniądze. Odpowiedzą za pomocnictwo do oszustwa. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju.

Dodatkowo w prowadzonym śledztwie ustalono, że dwoje mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego podrabiało dokumenty w postaci książeczek zdrowia i paszportów psów, w taki sposób, żeby wynikało z nich, że przeznaczone do sprzedaży zwierzęta posiadały rodowód, co podnosiło ich wartość. Sprawcy zostali zatrzymani i doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Lubaniu, gdzie usłyszeli oni zarzuty przestępstwa podrabiania dokumentów, zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 5.

Podejrzanych objęto dozorem Policji oraz zakazem opuszczania kraju.

Postępowanie zostało przejęte do dalszego prowadzenia przez Prokuraturę Okręgową w Jeleniej Górze.

W sprawie podejrzanych jest aktualnie łącznie 10 osób. Śledztwo jest rozwojowe.

 

-/ Prokuratura Okręgowa Jel. Góra/-

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj