PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. porozumiały się z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego w sprawie przekazania niewykorzystywanych obecnie linii kolejowych. Samorząd, przez najbliższe 30 lat, będzie zarządzać dwoma odcinkami tras. Zapewni to lepsze wykorzystanie infrastruktury kolejowej w regionie.
Porozumienie między PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. a samorządem województwa dolnośląskiego uwzględnia przekazanie dwóch odcinków linii kolejowych: Jelenia Góra – Lwówek Śląski (linia kolejowa nr 283) oraz Kłodzko Nowe – Stronie Śląskie (linia kolejowa nr 322).
– Dobra współpraca z władzami województwa dolnośląskiego przekłada się na realizację ważnych projektów, które wpisują się w realizowaną, m.in. w ramach programu Kolej Plus, walkę z wykluczeniem komunikacyjnym. Na Dolnym Śląsku ta współpraca zaowocowała już przywróceniem połączeń. Po niezbędnych pracach możliwe będą także ponowne przejazdy pociągów między Jelenią Górą w Lwówkiem Śląskim oraz na odcinku Kłodzko Nowe – Stronie Śląskie – powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu, Andrzej Bittel.
– PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. tworzą sprawną i bezpieczną sieć kolejową, poprzez realizowane inwestycje, sukcesywnie zapewniające dogodniejsze podróże. Ważnym elementem rozwoju kolei jest także odpowiednie zarządzanie liniami, które, z różnych względów, od lat nie są wykorzystywane. Dzięki efektywnej współpracy z samorządami możliwe jest lepsze wykorzystanie infrastruktury nieobjętej w najbliższych latach przez Spółkę planami inwestycyjnymi. Przekazanie takich odcinków w zarząd samorządów umożliwi mieszkańcom lepszy dostęp do kolei – powiedział Ireneusz Merchel, Prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Dolnośląska Służba Dróg i Kolei (DSDiK) będzie zarządzać ponad 30 km odcinkiem między Jelenią Górą a Lwówkiem Śląskim, na którym ruch pasażerski nie był prowadzony od 2016 r., a także blisko 15 km szlakiem Kłodzko Nowe – Stronie Śląskie, który nie był obsługiwany przez pociągi pasażerskie od 2004 r. Pozostały odcinek linii, liczący ok. 12 km, pozostaje w zarządzie PLK SA – jest wykorzystywany w ruchu towarowym przez pociągi obsługujące kopalnię kruszywa.
PLK SA przekażą oba odcinki samorządowi, za zgodą Ministerstwa Infrastruktury, nieodpłatnie na okres 30 lat.
Super będę jeździć do Wrocławia
Czyli wraca ,zacofanie. Czemu nie mozna leciec helikopterem.
Co z odcinkiem Lwówek Śląski – Jerzmanice Zdrój? Kluczowe jest połączenie Lwówka z Wrocławiem przez Złotoryję i Legnicę.
Wracają wybory ,ludzie wszystko łykają.
Wiadomo…, wszystko pięknie przed wyborami, bo trzeba zmanipulować ludzi 😉
Już za 30 lat pojedzie pierwszy pociąg do Jelonki tylko jeszcze nie wiadomo czy PKP przetrwa HaHaHa
Powinni dostać wieczyste użytkowanie. Przy obecnych realiach ruch wróci za kilka lat i będzie kosztował kilkadziesiąt milionów złotych, a po 20 latach wyremontowaną i dobrze utrzymaną linię z odnowionym mostem PLK dostanie od UMWD za free.
Byłoby fajnie gdzieś do Wrocławia pojechać do lasek pociągiem
A w Wielkopolsce jest 0 przywróconych “do życia ” linii kolejnych. Linie Czempiń Śrem uruchamiają od kilkunastu lat tylko w pustych obietnicach. Marszałek województwa tylko do gadania!!!