Wpływ automatyki przemysłowej na bezpieczeństwo i efektywność pracy

0
263

Automatyka przemysłowa to prężnie rozwijająca się dziedzina inżynierii, która ma ogromny wpływ na to, jak funkcjonuje zakład produkcyjny. Automatyzacja procesów przemysłowych odbywa się w dużej mierze poprzez zastosowanie sterowników oraz zautomatyzowanych systemów. Wyjaśniamy, jakie korzyści dla przedsiębiorstwa uda się uzyskać dzięki wdrożeniu zmian związanych z przemysłową automatyką i czy tego rodzaju działania mogą stanowić zagrożenie dla utrzymania zatrudnienia pracowników

 

 

 

Obecnie trudno wyobrazić sobie prężnie rozwijającą się firmę produkcyjną bez usprawnień, które nie tylko przyśpieszają proces wytwarzania, ale także czynią go bardziej powtarzalnym, łatwiejszym i bezpieczniejszym. Oczywiście, wyjątkiem są firmy, których domeną i olbrzymim atutem jest rękodzieło. Jeśli jednak firma produkcyjna nastawiona jest na wytwórstwo na dużą skalę, automatyzacja procesów technologicznych to jedyny słuszny kierunek rozwoju, z powodzeniem praktykowany przez firmy produkcyjne z każdej branży.

Automatyzacja przemysłu – najważniejsze korzyści dla firmy produkcyjnej

Poprawa bezpieczeństwa

Niektóre czynności związane z wytwórstwem mogą stanowić zagrożenie dla pracowników produkcji. Dotyczy to m.in. kontaktu z substancjami toksycznymi. Należy dążyć do wyeliminowania ryzyka związanego z obcowaniem ze szkodliwymi środkami, np. poprzez zastosowanie maszyn, które będą kleiły lub wykorzystywały w inny sposób substancję toksyczną. Inne zagrożenia, które mogą wyniknąć z braku automatyzacji linii produkcyjnej, to wypadki, do których może dojść np. w wyniku podnoszenia zbyt ciężkich przedmiotów, pracy na wysokości czy wykonywania manualnych czynności z użyciem ostrych narzędzi.

Zastosowanie automatyzacji przemysłu wpływa na poprawę bezpieczeństwa pracy, zmniejsza liczbę wypadków, awarii i niebezpiecznych sytuacji, które mogą zagrozić zdrowiu i życiu pracowników.

Zwiększenie wydajności produkcji

Przedsiębiorstwo przemysłowe uznawane jest za efektywne, jeśli w całości wykorzystuje zasoby, jakimi dysponuje, nie dopuszczając do nieoczekiwanych postojów, przerw czy opóźnień. Automatyzacja maszyn i linii produkcyjnej pozwala przyśpieszyć proces wytwórstwa bez potrzeby zwiększania zatrudniania, uruchamiania dodatkowej zmiany czy wprowadzania nadgodzin. Dzięki umiejętnie zaprojektowanym i zaprogramowanym urządzeniom linia może pracować bez przerwy, zwiększając przy tym wydajność produkcji.

Przyśpieszenie procesów wytwórstwa to ogromna szansa na rozwój przedsiębiorstwa, sposób na uniknięcie kar związanych z niedotrzymaniem terminów dostaw, a także okazja do bycia lepszym niż konkurencja.

Poprawa jakości produktów

Kontrakty z odbiorcami wymagają od producentów powtarzalności, która dotyczy jakości i wyglądu wytwarzanych produktów. Trudno będzie sprostać tym wymaganiom bez zastosowania automatyzacji procesów produkcyjnych, które sprawiają, że ostateczny produkt oraz jego komponenty są do siebie łudząco podobne. Pracownik, nawet doświadczony i dobrze przeszkolony, nie będzie w stanie uzyskać dokładnie tego samego efektu pracy, tym bardziej, że firmy produkcyjne pracują w systemie zmianowym, co oznacza rotację i potrzebę zmiany pracownika na danym stanowisku linii przemysłowej.

Jakie zagrożenia wynikają z automatyki przemysłowej?

Rewolucja przemysłowa i związana z nią automatyzacja firm produkcyjnych przyczyniły się do fali obaw związanych głównie z zatrudnieniem. Dziś podobne głosy słyszymy w nawiązaniu do postępów, jakie czyni sztuczna inteligencja (AI) i związane z jej rozwojem zmiany. Prawdą jest, że roboty przemysłowe nie wyeliminowały potrzeby zatrudnienia pracowników w firmach produkcyjnych, a jedynie zastąpiły ich w niektórych czynnościach, głównie tych wymagających powtarzalności. Automatyzacja maszyn zastępuje pracowników w procesach, które nie są bezpieczne dla zdrowia i życia, poprawiając komfort pracy.

Automatyzacja procesów technologicznych – jak wdrożyć zmiany?

Wspomniane wyżej korzyści wynikające z automatyzacji maszyn zostaną osiągnięte, jeśli zmiany będą wprowadzone w sposób bezpieczny, przemyślany, zgodny z potrzebami i możliwościami przedsiębiorstwa. Aby tak się stało, konieczne będzie wsparcie specjalistów w dziedzinie automatyzacji linii produkcyjnej takich jak ESOX Industrial Automation. Firma z Łodygowic koło Bielska-Białej specjalizuje się w programowaniu maszyn i całych linii technologicznych tak, aby zwiększyć bezpieczeństwo i wydajność przedsiębiorstwa. ESOX Industrial Automation zarządza procesem zmian począwszy od analizy, a skończywszy na testach i dalszej opiece serwisowej.

Jeśli zależy Ci na poprawie funkcjonowania Twojego przedsiębiorstwa przemysłowego, automatyzacja procesów produkcyjnych to skuteczne rozwiązanie, które daje natychmiastowe i sprawdzone efekty. Poznaj możliwości związane z automatyzacją twojego przemysłu, kontaktując się ze specjalistami z ESOX Industrial Automation.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj