Jeszcze kilkanaście dni temu władze Gryfowa Śląskiego martwiły się, że nie znajdzie się wykonawca, który podejmie się wykonania pumptracka przy Miejsko- Gminnym ośrodku Kultury w Gryfowie Śląskim. Dziś wiemy już, że do przetargu przystąpiła doświadczona poznańska firma, której powierzono wykonanie zadania.
Co to jest pumptrack?
PUMPTRACK to asfaltowy, tor rowerowy, który składa się z garbów, zakrętów profilowanych oraz małych ,,hopek” ułożonych w takiej kolejności, by możliwe było rozpędzenie się i utrzymanie prędkości bez pedałowania. Przeszkody toru wraz z zamkniętymi tworzą zamkniętą pętlę, po której można jeździć w obu kierunkach. Dla maksymalnego wykorzystania terenu projektuje się liczne odnogi i alternatywne linie przejazdu. Tor umożliwia także jazdę na deskorolkach, rolkach, czy hulajnodze.
Dla kogo pumptrack?
W Gryfowie Śląskim o budowę takiego toru zabiegała młodzież. – Ten pumptrack to inicjatywa młodzieży. Od paru lat już chodzili i mówili, co my mamy panie burmistrzu robić, siedzieć wokół fontanny? Był pomysł na park linowy, były jeszcze inne pomysły. Zdecydowaliśmy się na pumptracka. Chcemy go zlokalizować na boisku przy Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury, na dawnym boisku asfaltowym gdzie odbywały się sławetne mecze piłki ręcznej. – wyjaśniał kilkanaście dni temu w rozmowie z nami Burmistrz Gryfowa Śląskiego Pan Olgierd Poniźnik.
Tor pumptrack – EASY PUMP ma służyć młodym użytkownikom, amatorom terenowej jazdy na rowerze, którym daje możliwość obycia z rowerem, rozwijania koordynacji ruchowej oraz zmysłu równowagi przy maksymalnym poziomie bezpieczeństwa. Jazda na takim torze, to znakomita zabawa oraz prosty i przyjemny sposób na aktywność sportową bez względu na wiek.
Parametry gryfowskiego pumptracka:
– powierzchnia toru (po obrysie skarp): 707,0 m2,
– powierzchnia asfaltowa w rzucie: 340,0 m2,
– długość toru w rzucie 172,0 cm,
– wysokość zakrętów profilowanych toru pumptrack (mierzona od powierzchni asfaltowej w najniższym punkcie bandy do powierzchni asfaltowej na koronie bandy) – minimum 85,0 cm,
-grubość warstwy asfaltu: 5-7 cm.
-ilość zakrętów profilowanych: 5 szt.
-promień zakrętów: min. 380 cm.
Koszt budowy pumptracka
Władze Gryfowa Śląskiego na to zadanie przeznaczyły kwotę 350.000 złotych. Ofertę w przetargu złożyła poznańska firma, która za wykonanie zadania zgodnie ze specyfikacją zażądała 334.560,00 zł brutto i wczoraj Burmistrz Gryfowa Śląskiego poinformował, że powierza jej to zadanie.
Zrobcie w koncu porzadnie kanalizacje, a nie ladujecie scieki do kanalow deszczowych…
Bardzo fajny pomysł
Jest to wyrzucenie pieniędzy w błoto.
2 tyg. Się pociesza i będzie stało nie używane. Jak Osa.
Co za kraj , ludzią wiecznie ZLE . Nic nie wnosicie do rozwoju miasta to siedźcie cicho a nie ciągła kryttka
Każda inwestycja to dobry pomysł ale kiedy będzie remontowany ten budynek co nazywa się GOK , wstyd że taka duża Gmina nie ma miejsca aby przyjąć gości i mieszkańców w cywilizowanych warunkach?
Pumptrack fajna sprawa ale zróbcie też coś dla deskorolkowców