Wielkanocne jarmarki we Wleniu i Lubomierzu

1
1064

Palmy, pisanki, stroiki, kurczaczki wielkanocne, babki, świąteczne kartki, ale też domowe wypieki czy wędliny można było zakupić podczas jarmarków wielkanocnych, które w niedzielę 10 kwietnia odbyły się we Wleniu i Lubomierzu.

 

Bogactwo polskiej tradycji, szczególnie tej kulinarnej, zaprezentowali przedstawiciele sołectw, szkół, przedszkoli i lokalnych stowarzyszeń oraz lokalni twórcy. W Lubomierzu nie zabrakło także reprezentacji Klubu Seniora oraz gości z Ukrainy, którzy po raz pierwszy uczestniczyli w tym wydarzeniu. Przygotowali oni nie tylko świąteczne potrawy i ciasta, ale również miody, drewna i całe mnóstwo ozdób, stroików i dekoracji wielkanocnych.

We Wleniu jarmark zorganizowały Rady Rodziców Przedszkola i Szkoły Podstawowej. W Lubomierzu wydarzenie zorganizowało Miasto.

Dziś przypada Niedziela Palmowa. Obchodzona jest na pamiątkę wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Mało kto o tym pamięta, ale kiedyś poświęconą palmę traktowano jak przedmiot magiczny, który zapewniał domownikom szczęście. Na wsiach, krzyżyk wykonany z palemki wtykano w pierwszą zaoraną skibę. Miało to chronić pole przed gradobiciem. Gałązki palmy wkładano także pod próg, jako ochronę przed chorobami. Umieszczenie gałązek pod strzechą miało chronić dom przed piorunami. Obecnie, mało kto wierzy w magiczną moc palmy. Dla wielu jest ona jedynie symbolem i ozdobą, wykorzystywaną do wielkanocnej aranżacji domu.

Kiedyś palemki robiono samodzielnie – z wierzbowych gałązek, bukszpanu, suszonych ziół, piórek i kwiatów. Obecnie wielu z nas kupuje gotową palmy, święci je i przynosi do domu.

Żeby przypomnieć i kultywować staropolskie tradycje w Lubomierzu po przejściu z kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Maternusa barwnego korowodu na lubomierski rynek, zorganizowano tam konkurs na Najładniejszą Palmę Wielkanocną. Ten skierowany był do dzieci i do dorosłych. Dodatkową atrakcją lubomierskiego jarmarku był występ zespołu ludowego Podgórzanie.

Przybyłych na jarmark w Lubomierzu powitali Burmistrz Marek Chrabąszcz, Wiceburmistrz Adam Skrzydłowski i Przewodniczący Rady Miejskiej Michał Pater, którzy wszystkim mieszkańcom oraz gościom z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy złożyli najserdeczniejsze życzenia.

W Konkursie na Najpiękniejszą Palne Wielkanocną główną nagrodę w kategorii do lat 18 zajął Paweł Rak. Natomiast w kategorii dorosłych poszczególne miejsca zdobyły: trzecie miejsce Pani Swietłana, drugie miejsce Agata Hubska, i pierwsze miejsce Beata Męcnarowska.

1 KOMENTARZ

  1. Brawo dla LCK, za ich pracę. Jak zwykle, wszystko dopięte na ostatni guzik i na wysokim poziomie! Jedynie współczucie za tych wszystkich malkontentów, którym ciągle “coś” odpowiada. Puenta tego wszystkiego brzmi: “Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotnikowi mało “….

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj